'تولید نفت ایران بعد از تحریم' مانع توافق اعضای اوپک شد

حق نشر عکس AP
Image caption بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران می‌گوید تولید نفت ایران بعد از تحریم‌ها نیم میلیون بشکه افزایش خواهد یافت

عبدالله بدری، دبیر کل اوپک در پایان نشست این سازمان در وین گفت که اعضای اوپک بر سر سقف تولید به توافق نرسیدند چون "نتوانستند پیش‌بینی کنند که با رفع تحریم‌های ایران در سال آینده میلادی تا چه حد به میزان تولید نفت افزوده خواهد شد".

در بیانیه‌ای که در پایان اجلاس امروز جمعه، ۴ دسامبر منتشر شد، بر خلاف معمول هیچ اشاره‌ای به سقف تولید نشده است.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران در پایان نشست امروز گفت که "هیچ تصمیم جدیدی گرفته نشده است."

آقای زنگنه پیش از این گفته بود ایران تنها در صورتی حاضر است درباره سهمیه‌اش با اوپک گفت‌وگو کند که میزان تولیدش به سطح قبل از تحریم‌ها برسد.

او پیش از آغاز اجلاس به خبرنگاران گفت: "ایران پس از لغو تحریم‌ها در هر صورت ۵۰۰ هزار بشکه به تولید خود می‌افزاید و این حجم را وارد بازارهای جهانی می‌کند".

انتظار می‌رود ایران به عنوان یکی از بازیگران اصلی اوپک، بعد از رفع و توقف تحریم‌های هسته‌ای در سال‌ آینده میلادی با افزایش تولید و صادرات به بازار نفت بازگردد.

پیشتر بعضی رسانه‌های بین‌المللی گزارش داده‌ بودند که کشورهای عضو اوپک سقف تولید نفت را از سی میلیون بشکه در روز به ۳۱.۵ میلیون بشکه افزایش داده‌اند. گفته می‌شود این رقم میزان واقعی تولید نفت اوپک است چون بعضی از اعضا بیش از سهمیه تعیین‌شده تولید می‌کنند.

انتشار خبر افزایش سقف تولید باعث شد که قیمت نفت که پیش از این هم در حال کاهش بود، بیش از سه در صد سقوط کند.

قیمت نفت برنت دریای شمال که در آستانه رکورد پایین‌ترین قیمت در شش سال اخیر بود، با انتشار این خبر حدود دو دلار ارزان‌تر شد و به حدود ۴۳ دلار رسید.

بیشتر بخوانید: عربستان: بازار جهانی می‌تواند افزایش تولید نفت ایران را جذب کند