ابراز آمادگی مجدد ایران برای عضویت در سازمان تجارت جهانی در آستانه رفع تحریم‌ها

حق نشر عکس .
Image caption اجلاس وزرای سازمان تجارت جهانی عالی‌ترین رکن تصمیم‌گیری در سازمان تجارت جهانی است که هر دو سال یک بار تشکیل می‌شود

در حالی که ایران آماده رفع تحریم های سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آمریکا می شود، وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی، ابراز تمایل کرده و گفته ایران آماده پیوستن به این سازمان است.

رسانه های ایران امروز ۲۶ آذر گزارش کرده اند که محمدرضا نعمت‌زاده گفته "الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی به عنوان بزرگترین اقتصاد خارج از این سازمان یک توافق برد برد و به نفع همه و قدم مهمی در جهت ایجاد سازمانی واقعا جهانی محسوب می شود."

آقای نعمت زاده برای شرکت در اجلاس وزرای سازمان تجارت جهانی به نایروبی پایتخت کنیا سفر کرده است. اجلاس وزرای سازمان تجارت جهانی عالیترین رکن تصمیم گیری در سازمان تجارت جهانی است که هر دو سال یک بار تشکیل می شود.

محمدرضا نعمت‌زاده گفته "ایران برای الحاق به سازمان تجارت جهانی تأکید دارد و امیدوار است اعضای سازمان تجارت جهانی برای حمایت از الحاق همه کشورها و تسریع فرایندها مسئولیت خود را ایفا کنند."

وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران از تهیه "نسخه تجدیدنظر شده گزارش رژیم تجاری ایران" خبر داده و گفته ایران برای آغاز فرایند الحاق به سازمان تجارت جهانی و انجام مذاکرات مربوط به آن "کاملا آمادگی دارد."

پیش از این ولی‌اله افخمی‌راد، معاون وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران گفته بود "علیرغم چراغ سبزی که سازمان جهانی تجارت برای پذیرش عضویت ایران نشان داده اما هنوز رئیس گروه کاری ایران برای الحاق تعیین نشده است."

ایران پیش از این و در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی خواهان پیوستن به سازمان تجارت جهانی بود. در جریان مذاکرات اتمی ایران با سه کشور اروپایی که در اواخر دوره آقای خاتمی آغاز شد، ایران به عنوان ناظر به عضویت سازمان تجارت جهانی درآمد.

این عضویت از سال ۱۳۸۳ آغاز شده و مورد توافق و تائید همه کشورهای عضو از جمله آمریکا قرار گرفته بود.

عضویت در سازمان تجارت جهانی افزایش میزان شفافیت در نظام اقتصادی کشورها را در پی دارد. بالا رفتن امکان سرمایه‌گذاری خارجی در ایران از دیگر مزایای عضویت در این سازمان است.