سوآپ فرآورده نفتی ایران و کشورهای دریای خزر از سرگرفته شد

حق نشر عکس shana
Image caption محمود آستانه، مشاور وزارت نفت ایران پیش از این گفته بود که وزیر نفت دستور احیای عملیات سوآپ را صادر کرده است

یک مقام بلندپایه نفتی ایران خبر داده که سوآپ یا معاوضه فرآورده های نفتی کشورهای حاشیه دریای خزر و ایران که در دوره محمود احمدی نژاد متوقف شده بود، با سوآپ فرآورده‌های نفتی از ترکمنستان و قزاقستان، مجددا از سرگرفته است.

ناصر سجادی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران به خبرگزاری مهر گفته "هم اکنون سوآپ گازوئیل و گاز مایع توسط بخش خصوصی و با نظارت دولتی" دوباره شروع شده است.

آقای سجادی از آمادگی ایران برای سوآپ فرآورده های نفتی کشورهای روسیه و جمهوری آذربایجان، خبر داده و گفته "سوآپ فرآورده های نفتی از مسیر ایران در فصول سرد سال با توجه به یخبندان و سرمای شدید در منطقه آسیای میانه و حوزه قفقاز دارای توجیه اقتصادی و تجاری است."

+ ایران به دلیل قطع سوآپ نفت در دوره احمدی‌نژاد 'در دیوان لاهه محکوم شد'

اجرای طرح سوآپ نفت از سال ۱۳۷۶ در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی آغاز شد، اما در دولت محمود احمدی نژاد، مسعود میرکاظمی، وزیر وقت نفت اعلام کرد که سوآپ نفت نه تنها سودی نداشته، بلکه زیان هم از این راه نصیب کشور می شده است و دستور به قطع آن داد. پس از این تصمیم شرکت های طرف قرارداد با ایران به دلیل نقض تعهد، به دیوان لاهه شکایت کرده بودند.

بر اساس گزارش ها، دادگاه، ایران را به پرداخت ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار غرامت محکوم کرده بود. این مبلغ جدا از حدود ۴ میلیون دلار هزینه های جانبی شامل هزینه وکلای دو طرف، دادگاه و دادرسی و اتاق بازرگانی بین‌المللی بود.

در جریان توافق سوآپ نفت، نفت خام کشورهای حاشیه دریای خزر پس از انتقال به ایران در شهرهای تهران، تبریز و اراک پالایش می‌شد و به مصرف داخلی در شمال ایران می‌رسید. در عوض ایران معادل همین میزان نفت را از منابع خود در جنوب استخراج و به مشتریان نفت کشورهای خزر در خلیج فارس تحویل می‌داد.

به ازای هر بشکه نفت خام که در خلیج فارس به مشتریان نفت کشورهای دریای خزر تحویل می‌شد، حدود یک دلار سود به ایران می‌رسید.