کدام شرکت‌ها بعد از تحریم به سراغ ایران آمدند؟

در طی دو هفته‌ای که از برداشته شدن تحریم‌های هسته‌ای ایران می‌گذرد، ده‌ها شرکت خارجی آمادگی خود را برای سرمایه‌گذاری و فعالیت در ایران اعلام کرده‌اند. بعضی قراردادها قطعی شده و شماری دیگر در حال بررسی است.

خبرگزاری رویترز مروری کرده است بر این شرکت‌ها و وضعیت توافق و تفاهم آنها با طرف‌های ایرانی.

قراردادهای قطعی:

حق نشر عکس Getty
 • ایرباس:

ایران قراردادی به ارزش ۲۷ میلیارد دلار برای خرید ۱۱۸ هواپیمای ایرباس، از جمله دوازده هواپیمای مسافربری پهن‌پیکر A۳۸۰، امضا کرده است. شرکت ایرباس می‎‌گوید که اجرایی شدن این قرارداد مشروط به گرفتن مجوز صادرات از آمریکا است چون ۱۰ درصد از قطعات موتور هواپیماهای ایرباس ساخت این کشور است.

 • پژو سیتروئن:

این شرکت فرانسوی که پیش از تحریم‌ها از فعال‌ترین شرکت‌های خودروسازی در ایران بود، گفته است که با قرارداد پنج ساله‌ای به ارزش ۴۰۰ میلیون یورو برای تولید، تحقیقات و توسعه به ایران باز می‌گردد و انتظار دارد در سرمایه‌گذاری مشترک با شرکت ایران خودرو، سالانه دویست هزار دستگاه خودرو در ایران تولید کند.

 • توتال:

  شرکت نفتی توتال در جریان سفر حسن روحانی، رئیس جمهور ایران قراردادی را برای خرید حدود ۱۵۰ هزار بشکه نفت در روز با ایران امضا کرد. شرکت توتال که پیش از تحریم‌ها از شرکت‌های فعال در ایران بود، گفته به ایران وفادار است و آمادگی دارد همکاری با ایران را در سایر زمینه‌های نفتی هم مورد بررسی قرار دهد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تعدادی از قراردادهای شرکت‌های ایتالیایی در سفر رئیس جمهوری ایران به رم امضا شد
 • دانیلی:

این شرکت ایتالیایی فعال در زمینه تجهیزات و صنایع فلزی و فولاد قراردادی به ارزش تقریبی ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو به صورت مشارکت انتفاعی با ایران امضا کرده است. دانیلی در شرکت "پرشن متالیک" سرمایه‌گذاری خواهد کرد که با ارزش دو میلیارد یورو در حال جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی است.

دانیلی قرار است قراردادهای دیگری هم به ارزش ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو برای تجهیز ماشین‌آلات و کارخانه‌های فولاد و آلومینیوم‌سازی با دیگر شرکت‌های ایرانی امضا کند.

 • کندوته داکوا:

این شرکت ایتالیایی فعال در زمینه تاسیسات زیرساختی روز ۲۵ ژانویه اعلام کرد که قراردادی به ارزش ۴ میلیارد یورو برای اجرای پروژه‌هایی برای شرکت‌های ایرانی امضا کرده است.

 • هلنیک پترولیوم:

بزرگ‌ترین شرکت پالایش نفت یونان با خرید نفت خام از شرکت ملی نفت ایران موافقت کرده است. هلنیک پترولیوم اولین شرکت پالایشی اروپایی بود که بعد از رفع تحریم‌ها روابط تجاری خود را با ایران از سر گرفت. این شرکت یکی از بزرگترین خریداران نفت ایران قبل از وضع تحریم‌های انرژی از سوی غرب بود.

 • نورینکو اینترنشنال:

این شرکت چینی اعلام کرده است که در قالب یک کنسرسیوم، قراردادی به ارزش ۳۵۰ میلیون دلار برای پروژه‌های خط آهن در ایران امضا کرده است.

 • ساینوستیل:

این شرکت مهندسی و فناوری چینی گفته است که یکی از واحدهایش قراردادی معادل ۴۷۱ میلیون دلار با کارخانه فولاد "بافق کسری" در ایران امضا کرده است.

امضای تفاهم‌نامه یا در حال مذاکره:

حق نشر عکس Getty
 • کومرتس‌بانک:

کومرتس‌بانک، دومین بانک بزرگ آلمان، می‌گوید در حال بررسی امکان بازگشت به ایران است. این بانک کمتر از یک سال پیش با پرداخت جریمه‌ای معادل ۱.۴ میلیارد دلار به دلیل نقض تحریم‌های آمریکا موافقت کرده بود.

 • دایملر:

دایملر می‌گوید بخش خودروسازی سنگین این شرکت یادداشت‌های تفاهم اولیه‌ای با طرف‌های ایرانی برای سرمایه‌گذاری مشترک امضا کرده است. در صورت نهایی شدن این تفاهم‌ها دایملر به ایران بازخواهد گشت.

 • آئودی:

این شرکت خودروساری که تحت مالکیت فولکس واگن آلمان است، می‌گوید نمایندگانش برای مذاکره درباره صادرات احتمالی خودرو و بررسی بازار برای صدور ماشین‌های لوکس به ایران سفر کرده‌اند.

 • اوتونیوم:

گفته می‌شود این شرکت سوئیسی فعال در صنایع خودروسازی در حال مذاکره با شرکت‌های رنو و پژو برای همکاری احتمالی در بازار خودروسازی ایران است.

حق نشر عکس Getty
 • آلستوم:

  آلستوم یادداشت تفاهمی برای ساخت خط اصلی و شهری حمل و نقل با ایران امضا کرده است. آلستوم می‌گوید هدفش فراهم کردن زمینه گفت‌وگو برای همکاری‌های صنعتی بیشتر و تولید و تعمیر قطار در ایران است.

 • بوشر:

مدیر عامل این شرکت ماشین‌آلات سوئیسی می‌گوید که انتظار دارد در ماه‌های آینده سفارش‌های قابل توجهی از ایران دریافت کند. به گفته مدیر عامل بوشر، درآمد این شرکت در بازار ایران می‌تواند به ۲۰ تا ۳۰ میلیون دلار برسد.

 • هرنکرشت:

این شرکت تونل‌سازی آلمانی که در دهه ۱۹۹۰ میلادی در ساخت متروی تهران مشارکت داشت، می‌گوید که آماده سرمایه‌گذاری در پروژه‌های ایران است. رئیس هرنکرشت گفته است که در دو ماه آینده برای گفت‌وگو با شرکای سابق این شرکت به ایران سفر می‌کند.

 • بریتیش ایرویز

آی ای جی (IAG) شرکت مادر بریتیش ایرویز، خطوط هوایی بریتانیا، می‌گوید که امیدوار است در آینده نزدیک پروازهای خود را به ایران از سر بگیرد.

 • لوک‌اویل:

مدیران ارشد این شرکت نفتی روسی به ایران سفر کرده‌اند و به گفته معاون وزیر انرژی روسیه برای مشارکت احتمالی در شماری از پروژه‌های نفتی عمده در ایران به توافق اولیه رسیده‌اند.

 • شرکت ملی آلومینیوم هند

شرکت ملی آلومینیوم هند (نالکو) برای سرمایه‌گذاری دومیلیارد دلاری در ساخت یک مجتمع ذوب آهن در ایران ابراز آمادگی کرده است. رئیس نالکو گفته گروهی از کارشناسان این شرکت را برای ارزیابی یه ایران می‌فرستد.

 • صندوق سرمایه‌گذاری عمان

یک صندوق سرمایه‌گذاری دولتی در عمان یادداشت تفاهمی با ایران خودرو امضا کرده تا طرج ۲۰۰ میلیون دلاری تاسیس یک کارخانه خودروسازی در عمان را بررسی کند.

 • پوسکو:

این شرکت کره جنوبی قصد دارد یادداشت تفاهم اولیه‌ای با شرکت ایرانی "پترو کاوان پویا" برای سرمایه‌گذاری یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلاری در پروژه‌های مربوط به فولادسازی در ایران امضا کند.

حق نشر عکس Getty
 • شلمبرژه:

به گزارش بعضی رسانه‌ ها، بزرگترین شرکت خدمات نفتی جهان در حال مذاکره با ایران برای بازگشت به این کشور است. هر چند بعضی منابع در ایران مذاکره با شلمبرژه را رد کرده‌اند. این شرکت پیش از تحریم‌ها حضوری گسترده در ایران داشت.

 • سایپم:

شرکت ایتالیایی سایپم یادداشت تفاهمی برای مشارکت در پروژه‌های بزرگ نفت و گاز در ایران امضا کرده است. سایپم که زیر نظر شرکت انی (Eni) و صندوق دولتی اف‌اس‌آی (FSI) ایتالیا فعالیت می‌کند، گفته است که این یادداشت تفاهم با شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان امضا شده و شامل قرارداد بازسازی و مدرن‌سازی پالایشگاه‌های شیراز و تبریز می‌شود. سایپم جزییاتی مالی بیشتری ارائه نکرده است.

 • شرکت‌های ایتالیایی دیگر:

آنسالدو انرجا، فینکانتیری و ایتینرا از جمله شرکت‌های ایتالیایی هستند که با شرکت‌‌های مختلف ایرانی به توافق رسیده‌اند. همچنین شرکت تی‌ اسپارکل شاخه بین‌المللی "گروه مخابرات ایتالیا" امضای قرارداد با یک شرکت مخابراتی ایران را تایید کرده است.

شرکت دولتی خط آهن ایتالیا هم قرار است پیشتیبانی فنی ساخت یک خط آهن پرسرعت و همین طور برقی کردن یک خط دیگر را بر عهده بگیرد.

 • ترکسل:

بزرگترین شرکت تلفن همراه ترکیه در حال بررسی موقعیت برای بازگشت به بازار ایران است. مدیر عامل ترکسل گفته که با شرکت‌های موبایل و تلفن ثابت در ایران در تماس بوده است.

 • بیمه زوریخ:

این شرکت بیمه اعلام کرده است که امکان بیمه کردن شرکت‌هایی را که با ایران تجارت می‌کنند، بررسی می‌کند.