بازسازی روابط بانک‌های آلمانی با ایران 'زمان می‌برد'

رئیس اتحادیه بانکی آلمان می‌گوید بازسازی روابط بانکی با ایران زمان خواهد برد.

میشائیل کمر، رئیس اتحادیه بانکی آلمان گفته است که بدهی ایران به آلمان و نگرانی‌هایی که درباره شفافیت اقتصاد ایران وجود دارد باعث می‌شود رابطه بانک‌های آلمانی با ایران به سرعت از سر گرفته نشود.

آقای کمر به خبرگزاری رویترز گفت: "بازسازی روابط با ایران به صبر نیاز دارد. مثلا باید قبل از اینکه قدم‌هایی برای تامین مالی پرو‌ژه‌های در ایران انجام شود، نظام پرداخت‌های بانکی احیا شود."

دولت حسن روحانی امیدوار بوده که با اجرای توافق هسته‌‎ای و رفع تحریم‌های نفتی و بانکی بخشی از مشکلات اقتصاد ایران را حل کند. در هفته‌های اخیر برخی از دولت انتقاد می‌کنند که چرا هنوز آثار مثبت توافق هسته‌ای در اقتصاد ایران دیده نمی‌شود.

رئیس اتحادیه بانکی آلمان به ۵۰۰ میلیون یورو بدهی ایران به آلمان به عنوان یکی از موانع گسترش روابط تجاری دو کشور اشاره کرده است. آلمان یک برنامه حمایتی برای صادرکنندگانش دارد که گفته است تا بازپرداخت بدهی ایران، آن را برای شرکت‌های طرف معامله با ایران اجرا نخواهد کرد.

گروه ویژه اقدام مالی، که یک سازمان بین‌المللی مقابله با پولشویی است، همچنان درباره ریسک پولشویی و احتمال تامین مالی گروه‌های به گفته آنها "تروریستی" از طریق نظام بانکی ایران نگران است.

آقای کمر گفته است: "این خیلی مهم است که گروه ویژه اقدام مالی وضعیت ایران را بررسی کند."

او گفت علاوه بر نگرانی بانک‌ها از معامله‌هایی که ممکن است بعدا مشخص شود بخشی از جریان پولشویی بوده‌اند، یک دغدغه دیگر بانک‌ها تحریم‌هایی است که آمریکا هنوز علیه ایران اعمال می‌کند.

در ماه‌های اخیر موسسات اقتصادی مختلف گزارش‌هایی منتشر کرده‌اند که پس از لغو تحریم‌ها بازگشت سرمایه‌گذاران خارجی به ایران و احیای روابط تجاری این کشور ممکن است کند باشد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران به تازگی گفته است: "روی کاغذ می‌نویسند بانک‌ها با ایران معامله کنند، اما در عمل جوری ایران‌هراسی می‌کنند تا با ایران معامله نشود".

مطالب مرتبط