سفر وزیر اقتصاد آلمان به ایران 'لغو شد'

حق نشر عکس Fars
Image caption بازار اصفهان، سفر زیگمار گابریل در تیرماه ۱۳۹۴

خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از مقام های آلمان گزارش داده است که سفر زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد و معاون صدراعظم آلمان "به علت بیماری لغو شده است."

مقام‌های آلمانی تاریخ جدیدی برای سفر وزیر اقتصاد این کشور اعلام نکرده‌اند.

آقای گابریل قرار بود روز سه شنبه، چهاردهم اردیبهشت، به همراه همتای ایرانی خود یک همایش اقتصادی را با حضور مدیران شرکت‌های آلمانی در تهران اداره کند.

شرکت‌های آلمانی امیدوار هستند حجم صادرات خود را به ایران دو برابر کرده و به پنج میلیارد یورو در سال برسانند. اما روز جمعه، رئیس اتحادیه بانکی آلمان گفت بازسازی روابط بانکی با ایران زمان می‌برد.

اینجا بیشتر بخوانید: بازسازی روابط بانک‌های آلمانی با ایران 'زمان می‌برد'

میشائیل کمر، رئیس اتحادیه بانکی آلمان گفته است که بدهی ایران به آلمان و نگرانی‌هایی که درباره شفافیت اقتصاد ایران وجود دارد باعث می‌شود رابطه بانک‌های آلمانی با ایران بسرعت از سر گرفته نشود.

ایران حدود ۵۰۰ میلیون یورو به آلمان بدهکار است و رئیس اتحادیه بانکی آلمان این بدهی را یکی از موانع گسترش روابط تجاری دو کشور اعلام کرده است.

آلمان یک برنامه حمایتی برای صادرکنندگانش دارد اما مقام‌های این کشور گفته‌اند تا زمانی که ایران بدهی خود را پرداخت نکند، این تسهیلات در اختیار شرکت‌های آلمانی طرف معامله با ایران قرار نخواهد گرفت.

آقای گابریل از جمله اولین مقام‌های اروپایی بود که بعد از امضای توافق هسته‌ای ایران به تهران سفر کرد.