خودروی آمریکایی شورولت از سامانه ثبت سفارش واردات کالا به ایران حذف شد

حق نشر عکس .

کمتر از یک هفته پس از انتقاد آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی درباره واردات خودروهای آمریکایی، خودروهای شورولت از سامانه ثبت سفارش وارادات کالا به ایران حذف شده است که به معنی لغو مجوز واردات این خودرو به ایران است.

همزمان خبرگزاری مهر از قول یک مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران، امروز ۱۴ اردیبهشت (سوم مه) گزارش داده که در پی دستور محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، ۲۰۰ دستگاه خودروی شورولت که به ارزش ۷ میلیون دلار ثبت سفارش شده بودند، در میانه راه به مقصد ایران، به کره جنوبی برگشت خورد و به واردکننده آن اطلاع‌ داده شده که اجازه واردات این خودروها را ندارد.

قرار بود محصولاتی از کارخانه شورولت که در کره جنوبی تولید می شد، به ایران صادر شود. لغو ناگهانی مجوز واردات این خودرو از کره جنوبی، با اولین سفر رسمی یک رئیس جمهور کره جنوبی که برای افزایش همکاری های سیاسی و اقتصادی به تهران سفر کرده، همزمان شده است.

آیت‌الله خامنه‌ای چهارشنبه هفته گذشته در یک سخنرانی در جمع کارگران به واردات خودروهای آمریکایی به ایران اشاره کرده و گفته بود "خود آمریکایی‌ها به علت مصرف زیاد و سنگین بودن این خودروها، رغبتی به خرید آنها ندارند، حالا در این شرایط ما بیاییم و از فلان کارخانه‌ رو به ورشکستگی آمریکا، خودرو وارد کنیم؟ این جای تعجب فراوان دارد."

رهبر ایران در این سخنرانی خطاب به مقام‌های دست اندرکاران واردات گفته بود "در مقابل فشارهای پنهانی که در این زمینه‌ها وارد می‌شود، بایستند و جدا نگذارند این قبیل مسائل انجام شود."

محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران ساعاتی پس از سخنرانی آیت‌الله خامنه‌ای با حضور در یک برنامه تلویزیونی، گفت "ظاهرا در سال ۹۳ یک شرکتی، از خودروهایی که از طریق کشور ثالث بود اما تولید آمریکا بود از ما مجوز نمایندگی گرفته است و اواخر سال ۹۴ این مجوز داده شد و البته هنوز نمی‌دانم که این خودرو وارد شده است یا نه."

آقای نعمت‌زاده گفته بود "باید مجوز این شرکت را لغو کنیم و یا بگوییم از آن استفاده نکند."

فرهاد احتشام‌زاد، رئیس انجمن واردکنندگان خودرو در ایران اول اردیبهشت (۱۴ روز پیش) گفته بود نمایندگی رسمی شورولت تمام مراحل خود را در ایران طی کرده و واردات آن آغاز شده است.

سازمان توسعه تجارت (وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت) مجوز واردات شورولت را دی ماه سال ۱۳۹۴ صادر کرده بود و تا پیش از لغو ناگهانی آن قرار بود تا آذرماه سال ۱۳۹۸ اعتبار داشته باشد.