بانک چینی خزانه بزرگی را در لندن برای ذخیره طلای خود خرید

حق نشر عکس Getty
Image caption بخش قابل توجهی از طلا در جهان توسط چینی‌های خریداری می‌شود و بانک چینی در صدد ورودبه این بازار است

یک بانک بزرگ چینی محلی را در لندن خریداری کرده تا ذخیره طلای خود را در آن نگهداری کند.

بانک معدن و تجارت چین، که از لحاظ میزان دارایی‌ بزرگترین بانک جهان محسوب می‌شود، برنامه خرید یک خزانه عظیم در لندن را به اجرا گذاشته و محلی را برای این منظور خریداری کرده است.

به نظر می‌رسد که خرید این محل بخشی از برنامه بانک برای افزایش تجارت در زمینه فلزات قیمتی است.

خزانه خریداری شده، که محل آن محرمانه است، از بانک بریتانیایی بارکلیز خریداری شده و می‌توان تا دو هزار تن طلا، نقره، پلاتین و پالادیوم را در آن نگهداری کرد. در مورد بهای این محل دقیق و شرایط فروش جزئیاتی منتشر نشده است.

اگرچه رسما جزئیاتی از محل و مشخصات خزانه جدید بانک چینی منتشر نشده اما گفته می‌شود که این محل از جمله بزرگترین خزانه های فلزات قیمتی در اروپاست و ساختن آن بیش از یک سال به طول انجامیده است.

بارکلیز این محل را در سال ۲۰۱۲ افتتاح کرد. گفته می‌شود خزانه مورد نظر در نقطه‌ای در نزدیکی جاده کمربندی لندن واقع شده است.

خرید و نگهداری فلزات قیمتی در این محل به بانک چینی امکان فعالیت و تاثیرگذاری بیشتری را در بازار فلزات قیمتی می‌دهد.

در حال حاضر، بیش از یک چهارم از تقاضای جهانی برای خرید طلا از چین منشا می‌گیرد اما محل اصلی تجارت طلا عمدتا در نیویورک و لندن است. سال گذشته، حجم معاملات طلا در بازار لندن به حدود ۵ هزار میلیارد دلار رسید.

مارک بونکوم، رئیس بخش تجارت کالا در بانک صنعت و تجارت چین گفته است که خرید محل جدید به این بانک امکان خواهد داد تا "استراتژی خود برای تبدیل به بزرگترین بانک چینی در زمینه معاملات بازار فلزات قیمتی را عملی کند."

حق نشر عکس AFP
Image caption گسترش فعالیت در بازار فلزات قیمتی بخشی از "استراتژی" بانک معدن و تجارت چین عنوان شده است

ماه گذشته، این بانک به عضویت مرکز تسویه معاملات فلزات قیمتی لندن در آمد. معاملات انجام شده در لندن در این مرکز تسویه می‌شود. در سال‌های اخیر، تعداد بیشتری از مشتریان غربی فلزات قیمتی از خدمات بانک صنعت و تجارت چین استفاده کرده‌اند.

در مقابل، بانک بارکلیز، فروشنده محل خزانه، به عنوان بخشی از سازماندهی مجدد و تمرکز فعالیت خود بر محدوده کوچکتری از عملیات بانکی، در نظر دارد بخش معاملات در فلزات قیمتی را تعطیل کند.

در حال حاضر، چند بانک دیگر نیز دارای خزانه‌های فلزات قیمتی در لندن هستند. ازجمله این بانک‌ها می توان به بانک مرکزی بریتانیا، بانک اچ اس بی سی و بانک آمریکایی جی پی مورگان چیس اشاره کرد.