آمریکا روی فولاد وارداتی از چین ۵۰۰ درصد تعرفه گمرکی وضع کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption بهای ورق فولاد چینی در آمریکا به بیش از پنج برابر قبل افزایش یافته است

دولت آمریکا فولاد وارداتی از چین را هدف تعرفه گمرکی سنگین قرار داده است.

روز چهارشنبه، ۲۹ اردیبهشت (۱۸ مه)، وزارت بازرگانی آمریکایی اعلام کرد که برای ورق فولاد سرد وارداتی از چین ۵۲۲ درصد تعرفه وارداتی در نظر گرفته شده و گفت که بررسی‌های انجام شده نشان داده است که چین فولادی تولیدی خود را به قیمتی زیر هزینه تولید و با حمایت یارانه‌ای در بازارهای جهانی عرضه می‌کند.

با وضع این تعرفه، بهای ورق فولاد سرد وارداتی چین در بازار آمریکا بیش از پنج برابر گران‌تر از قبل خواهد بود. سال گذشته آمریکا بیش از ۲۷۲ میلیون دلار از این نوع فولاد از چین وارد کرد. ورق فولاد سرد عمدتا در ساختن بدنه اتومبیل، وسایل خانگی و کانتینر کشتی به کار می‌رود.

تصمیم وزارت بازرگانی آمریکا در پی تشدید تنش تجاری با چین بر سر عدم توازن بازرگانی بین دو کشور اتخاذ شده است. آمریکا علاوه بر متهم کردن چین به فروش فولاد زیر قیمت تمام شده و حمایت یارانه‌ای از تولیدکنندگان داخلی، تاکید دارد که سیاست ارزی جمهوری خلق چین شرایط غیرمنصفانه‌ای را بر طرف های تجاری آن کشور تحمیل می‌کند.

دولت چین برای حمایت از صادرات، از شناور کردن یوآن که می‌تواند باعث افزایش نرخ برابری آن شود خودداری می‌کند. در نتیجه، بهای اقلام صادراتی آن کشور در بازارهای خارجی ارزان و بهای اقلام صادراتی سایر کشورها در بازار داخلی چین گران است.

حق نشر عکس Getty
Image caption دولت آمریکا دولت چین را به حمایت ناموجه از صنایع فولاد آن کشور متهم کرده است

صادرات فولاد چین به خصوص در سال‌های اخیر باعث نگرانی و اعتراض شماری از کشورهای جهان شده است. با کاهش نرخ رشد اقتصادی چین، تقاضای داخلی برای فولاد نیز کمتر شد و به گفته مقامات غربی، دولت برای بهره‌برداری از ظرفیت موجود، تلاش برای افزایش صادرات به بهای نازل را آغاز کرد. فولاد ارزان چینی باعث فشار بر تولیدکنندگان داخلی در کشورهای واردکننده شده است.

در سال گذشته میلادی، چند شرکت عمده تولید فولاد در آمریکا اعلام کردند که به خاطر کاهش فروش داخلی، ناگزیر شده‌اند تعدادی از واحدهای خود را تعطیل و حدود دوازد هزار کارگر را بیکار کنند.

وزارت بازرگانی آمریکا همچنین روی ورق فولاد سرد وارداتی از ژاپن نیز تعرفه‌ای بیش از ۷۱ درصد وضع کرده است. سال گذشته، آمریکا معادل ۱۴۰ میلیون دلار از این نوع فولاد از ژاپن وارد کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption شرکت فولاد تاتا در بریتانیا نیز به دلیل ناتوانی در رقابت با فولاد وارداتی فعالیت خود را متوقف کرد

وزارت بازرگانی آمریکا در ابتدا در نظر داشت تعرفه تنبیهی معادل ۲۶۵ درصد را به دلیل "دامپینگ" فولاد چینی در بازار آمریکا بر این محصول وضع کند اما بعدا تعرفه تنبیهی "یارانه‌ای" معادل بیش از ۲۲۷ درصد را هم به آن افزود.

ایالات متحده در شکایتی که به سازمان تجارت جهانی تسلیم کرده از ناظران این سازمان خواسته است تا فعالیت تعدادی از تولیدکنندگان فولاد در چین و همچنین شرکت‌های توزیع کننده محصولات آنها را در ارتباط با "تخلف" از مقررات سازمان مورد بررسی قرار دهد. این شرکت‌ها به تلاش برای جلوگیری از رقابتی شدن بهای فولاد متهم هستند.

دولت چین از سیاست خود در این بخش دفاع کرده و گفته است که تلاش کافی برای کاهش ظرفیت و تولید داخلی فولاد به عمل آورده است. دولت چین گفته است در نظر دارد طی پنج سال آینده، تولید فولاد خود را بیش از ۱۰ درصد کاهش دهد.

علاوه بر آمریکا، برخی دیگر از کشورهای غربی نیز فولاد وارداتی از چین را عامل فشار بر صنایع داخلی دانسته‌اند. اخیرا شرکت فولاد تاتا در بریتانیا تصمیم گرفت فعالیت خود را متوقف کند و دلیل آن را کاهش فروش داخلی در نتیجه واردات از چین اعلام کرد.