هند ۷۵۰ میلیون دلار از بدهی خود را به ایران 'پرداخت کرد'

حق نشر عکس AP

رسانه‌های خبری گزارش می‌کنند که هند بخشی از بدهی‌ شش میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلاری خود را به ایران پرداخت کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دو شرکت پالایشگاهی هند در مجموع ۷۵۰ میلیون دلار را از طریق "یونیون بانک" هند به ایران منتقل کرده‌اند.

این خبر هنوز به طور رسمی از سوی مقامات رسمی ایران، تایید نشده است.

بر اساس این گزارش‌ها ۵۰۰ میلیون دلار از این مبلغ را پالایشگاه منگلور و ۲۵۰ میلیون دلار دیگر را شرکت نفت هند، پرداخت کرده است.

این دو شرکت هنوز مبالغ زیادی به ایران بدهکار هستند. هنوز اعلام نشده قسط دوم از بدهی هند به ایران چه زمانی پرداخت خواهد شد.

رویترز به نقل از سه منبع خود گفته است که این میزان پرداختی به "یورو" و توسط هالک‌بانک ترکیه، منتقل شده است.

این تحول در آستانه سفر ناندرا مودی، نخست وزیر هند، به ایران صورت گرفته است. آقای مودی قرار است روز یکشنبه دوم خرداد، ۲۲ مه، به ایران سفر کند.

+ بیشتر بخوانید: بدهی ایران را از طریق بانک‌های اروپایی می‌دهیم

توسعه بندر چابهار، سرمایه گذاری در میدان نفتی "فرزاد بی"، بحث درباره طرح موسوم به "کریدور شمال-جنوب"، انتقال خط لوله گاز ایران به هند، امنیت کشتیرانی در خلیج فارس و دیگر ملاحظات امنیتی در دستور کار گفتگوی مقام‌های دو کشور قرار دارد.

پیش از رفع تحریم‌های ایران، هند از معدود کشورهایی بود که همچنان از ایران نفت می‌خرید؛ اما تحریم‌های هسته‌ای که بانک مرکزی ایران را هدف گرفته بود باعث شد که پرداخت هند به ایران بابت خرید نفت، در چند سال گذشته با مشکل روبرو شود.

هند تا سال ۲۰۱۳ بخشی از بدهی ایران را از طریق هالک‌بانک ترکیه پرداخت می‌کرد. اما بعد از سد شدن این مسیر حدود ۵۵ درصد از بدهی‌های پرداخت‌نشده ایران نزد پالایشگاه‌های هند باقی ماند.

اوایل ماه جاری میلادی، وزیر نفت هند از توافق بانک‌های مرکزی ایران و هند برای پرداخت بدهی‌های نفتی تهران از طریق بانک‌های اروپایی خبر داد. در همین رابطه دارمندرا پرادان، وزیر نفت هند، درباره این توافق برای پرداخت بیش از شش میلیارد دلار بدهی هند به ایران، به خبرگزاری رویترز گفت که بانک‌های اروپایی نقش واسطه را خواهند داشت و بانک‌های ایرانی پول را از آنها دریافت خواهند کرد.

آقای پرادان پیشتر به ایران سفر و تلاش کرده بود تا اختلاف‌ها درباره پرداخت بدهی این کشور به ایران را با مقام‌های ایران حل و فصل کند.

هند به طور سنتی، دومین خریدار نفت خام ایران بعد از چین به شمار می‌رود و برآورد شده است که در دوره تحریم‌ها علیه ایران روزانه نزدیک به ۲۰۰ هزار بشکه نفت خام از این کشور خریده است. این رقم به تدریج و از زمان آغاز لغو تحریم‌ها افزایش یافته و به گفته وزیر نفت ایران، میزان کنونی صادرات روزانه نفت خام ایران به هند حدود ۳۵۰ هزار بشکه است.

مطالب مرتبط