گزارش وزیر نفت ایران به مجلس: صادرات نفت از ۹۷۰ هزار به ۲ میلیون بشکه در روز رسیده

حق نشر عکس icana
Image caption در زمان ارائه گزارش وزیر نفت، مسعود پزشکیان نائب رئیس مجلس اداره جلسه را بر عهده داشت

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران در اولین گزارش به نمایندگان مجلس دهم گفته است که صادرات نفت ایران از حدود ۹۷۰ هزار بشکه در سال ۱۳۹۲ (سال پایانی دولت محمود احمدی نژاد و شروع به کار حسن روحانی) اکنون به حدود ۲ میلیون بشکه در روز رسیده است.

آقای زنگنه امروز ۲۵ خرداد (۱۴ ژوئن) در صحن علنی مجلس گفته تولید نفت ایران از ۲ میلیون ۷۰۰ هزار بشکه در سال ۹۲ اکنون از مرز ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه فراتر رفته است.

تا پیش از توافق جامع ایران با گروه ۱+۵ صنعت نفت ایران به دلیل تحریم های بین المللی علیه برنامه اتمی این کشور رو به افول بود اما با اجرایی شدن توافق برجام و لغو تحریم ها از زمستان سال گذشته، مقام های ایرانی می گویند این صنعت در شرایط بهتری قرار دارد.

گزارش امروز وزیر نفت ایران به مجلس نشان می دهد تولید میعانات گازی این کشور هم از ۳۸۰ هزار بشکه در سال ۱۳۹۲، اکنون به ۶۰۰ هزار بشکه افزایش پیدا کرده است.

آقای زنگنه گفته ذخایر اثبات شده نفت ایران ۱۵۸ میلیارد بشکه است که ایران را در رده سوم جهان پس از ونزوئلا و عربستان قرار داده است.

بر اساس این گزارش ذخایر گاز ایران هم ۳۴ تریلیون مترمکعب (۱۸ درصد از ذخایر گازی جهان) است که این کشور را در رتبه اول جهان قرار می دهد. روسیه و قطر پس از ایران در جایگاه دوم و سوم هستند.

وزیر نفت ایران در گزارش امروز خود به مجلس به "مفاسد مالی در صنعت نفت" هم اشاره کرده در مورد اتهام بابک زنجانی در کلاهبرداری از وزارت نفت گفته است که معلوم نیست چه بر سر این پول آورده است.

آقای زنگنه گفته پیش از این "خریدهایی انجام شده که شماری از آنها بی ضمانت بوده که نمونه آن دکلی است که مشخص نیست به کجا رفته است."

به گفته آقای زنگنه صنعت نفت ایران "برای تحقق اهداف خود در برنامه پنجساله توسعه به ٢٠٠ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد".

ایران از بزرگترین صادر کنندگان نفت اوپک بود ولی به دنبال شدت یافتن تحریم ها به مرور این جایگاه را از دست داد اما مقام های ایرانی می گویند با رفع تحریم‌ها، در صدد هستند جایگاه سنتی خود را در میان کشورهای صادرکننده نفت پس بگیرند.