واردات خودروهای آمریکایی به مناطق آزاد ایران ممنوع شد

حق نشر عکس isna
Image caption ابلاغیه اکبر ترکان خطاب به مدیران عامل سازمان مناطق آزاد ایران بوده است

یک مقام بلندپایه دولتی ایران طی دستوری واردات خودروهای آمریکایی به مناطق آزاد تجاری و ویژه صنعتی را ممنوع کرده است.

این ممنوعیت به دنبال اظهارات دو ماه پیش آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران صورت می گیرد که از واردات خودروهای آمریکایی انتقاد کرده بود.

بر اساس گزارش امروز ۱۲ تیرماه (دوم ژوئیه) رسانه های ایران، اکبر ترکان، مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در ابلاغیه ای به مدیران عامل سازمان های مناطق آزاد در ایران، این ممنوعیت را اعلام کرده است.

در نامه آقای ترکان که تاریخ آن مربوط به سه روز پیش است گفته شده با توجه به تاکید آیت الله خامنه ای "در جلوگیری از واردات خودروهای آمریکایی" باید "در اجرای اوامر مقام معظم رهبری از ورود خودروهای سواری ساخت کشور مزبور به محدوده مناطق آزاد خودداری کنید."

آیت الله خامنه ای در هشتم اردیبهشت امسال، در یک سخنرانی در جمع کارگران به واردات خودروهای آمریکایی به ایران اشاره کرده و گفته بود "خود آمریکایی‌ها به علت مصرف زیاد و سنگین بودن این خودروها، رغبتی به خرید آنها ندارند، حالا در این شرایط ما بیاییم و از فلان کارخانه‌ رو به ورشکستگی آمریکا، خودرو وارد کنیم؟ این جای تعجب فراوان دارد."

رهبر ایران در این سخنرانی خطاب به مقام‌های مسئول واردات گفته بود "در مقابل فشارهای پنهانی که در این زمینه‌ها وارد می‌شود، بایستند و جدا نگذارند این قبیل مسائل انجام شود."

کمتر از یک هفته پس از انتقاد آیت الله خامنه ای، خودروهای شورولت از سامانه ثبت سفارش وارادات کالا به ایران حذف شد که به معنی لغو مجوز واردات این خودرو به ایران از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بود. بیشتر بخوانید

مطابق این تصمیم حتی۲۰۰ دستگاه خودروی شورولت به ارزش ۷ میلیون دلار که از کره جنوبی ثبت سفارش شده بود، در راه برگشت خورد اما واردات خودروهای آمریکایی به مناطق آزاد تجاری ایران به دلیل ویژگی‌هایی تجاری و اقتصادی این مناطق تاکنون دچار محدودیت نشده بود.