سپرده‌گذاران موسسه ثامن مقابل بانک پارسیان تجمع کردند

حق نشر عکس basijnews

عده‌ای از مشتریان موسسه اعتباری ثامن الحجج برای اعتراض به مشکل در برداشت سپرده‌هایشان مقابل ساختمان مرکزی بانک پارسیان در تهران تجمع کردند.

سپرده‌گذاران موسسه اعتباری ثامن الحجج در ماه‌های گذشته مشکلاتی در دریافت وجه نقد از این موسسه داشتند و بیم ورشکستگی این موسسه به موج درخواست برداشت وجه دامن زد.

سرانجام زمستان سال گذشته با موافقت بانک مرکزی و قوه قضاییه ایران، بانک پارسیان مسئول ساماندهی به سپرده‌های مشتریان ثامن الحجج شد.

بانک پارسیان اعلام کرده است که دارندگان سپرده‌‌های تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان می‌توانند تا ۳۵ میلیون تومان از سپرده‌هایشان بردارند و پس از آن مابقی طلبشان ظرف یک سال پرداخت خواهد شد.

پس از آن قرار است به همین ترتیب صاحبان سپرده‌های تا ۲۰۰ و تا ۳۰۰ میلیون تومان طلبشان را پس بگیرند. اما تعیین تکلیف طلب صاحبان سپرده‌های بالاتر از آن با مزایده اموال موسسه ثامن انجام خواهد شد.

مدیرعامل بانک پارسیان گفته است: "حدود ۹۷ هزار حساب باقی مانده که از مجموع آن ۴۰ هزار حساب تا ۱۰۰ میلیون تومان و حدود ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ حساب بالای ۱۰ میلیارد ریال است."

حق نشر عکس
Image caption "میثم" از تهران این عکس را از تجمع امروز فرستاده و نوشته معترضان شعار می داده اند: "پارسیان ورشکسته، رو پول ما نشسته"

کندی در روند بازپرداخت سپرده‌ها باعث اعتراض مشتریان ثامن الحجج شده است.

موسسه ثامن الحجج از اواسط دهه ۱۳۸۰ به فعالیت‌های مالی و اعتباری گسترده پرداخت و چندین شعبه در ایران تاسیس کرد.

ابوالفضل میرعلی، مدیرعامل موسسه ثامن الحجج، سابقه عضویت در هیئت مدیره شرکت نفت، گاز و پتروشیمی لیسار ماه را دارد که منوچهر متکی، وزیر خارجه سابق و محمدحسن خامنه‌ای، برادر رهبر ایران، عضو هیئت مدیره آن بوده‌اند.

بانک مرکزی ایران فعالیت‌های موسسه ثامن الحجج را مانند چندین صندوق قرض الحسنه و موسسه مالی دیگر غیرمجاز می‌داند.