روسیه و عربستان درخصوص طرح فریز نفتی گفتگو کردند

حق نشر عکس MEHR

قیمت نفت برنت با خبر دیدار امروز (دوشنبه ۵ سپتامبر) وزرای نفت روسیه و عربستان در جریان نشست سران جی‌۲۰ در چین، ۲ دلار بالا رفت و به ۴۹ دلار رسید.

ولی بعد از اینکه معلوم شد در این گفتگو هنوز جزئیات طرح مهار افزایش تولید که محور این دیدار بوده، قطعی نیست این قیمتها دوباره به نرخهای قبلی برگشت.

این دیدار پس از گفتگو بین شاهزاده محمد بن سلمان و هیات همراه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در جریان نشست سران جی ۲۰ در چین، صورت گرفت.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، می‌گوید اعتماد خوبی بین روسیه و عربستان برای پاسخ به چالشهای بازار انرژی شکل گرفته از جمله برای محدود کردن سطح تولید و فریز نفتی.

آقای نواک همچنین گفت ایران باید بتواند به سطح تولید قبل از تحریمها برسد.

همزمان خالد فالح، وزیر نفت عربستان گفته است که "فریز نفتی امروز لازم نیست. تولید ایران همین حالا به سطح قبل از تحریم رسیده است."

حق نشر عکس MEHR

هفته قبل آقای پوتین گفته بود راه حل بحران قیمت، طرح فریز یا مهار افزایش تولید است و اگر با شاهزاده سلمان دیدار کند در این‌باره به توافق خواهد رسید.

آقای پوتین از موضع ایران هم حمایت کرده بود: "این منصفانه نیست که از ایران انتظار داشته باشیم پس از بیرون آمدن از دوره تحریم‌ها تولید نفت خود را به سطح پیش از تحریم بازنگرداند."

محسن قمصری، مدیر بین‌الملل شرکت نفت، هم امروز گفت: "ایران ۳ میلیون هشت صدهزار بشکه نفت در روز تولید می‌کند و در عرض دو تا سه ماه بر اساس تقاضای بازار می‌تواند این تولید را به ۴ میلیون یعنی همان سطح قبل از تحریم برساند."

دعوای ایران و عربستان گویا فعلا سر ۲۰۰ هزار بشکه است؛ اینکه مبنای سطح تولید قبل از تحریم دقیقا کی و چه مقدار باشد.

وزرای نفت اوپک و غیر اوپک از جمله روسیه ماه آینده در حاشیه یک کنفرانس انرژی در الجزایر دیدار خواهند کرد و درباره طرح فریز با هم گفتگو خواهند کرد.

به نظر می‌رسد روسیه نقش میانجی بین ایران و عربستان را در حوزه نفت پیش گرفته و می‌خواهد فریز را اجرایی کند؛ یا ماه آینده در نشست الجزایر و یا شاید در نشست اصلی اوپک در آبان ماه.