BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 13:20 گرينويچ - دوشنبه 28 فوريه 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
مجلس کليات آخرين لايحه بودجه دولت خاتمی را تصويب کرد
 
نمایندگان مجلس ایران
رييس سازمان مديريت و برنامه ريزی ايران اذعان کرد دولت آقای خاتمی ۸۰ درصد ملاحظات مجلس را در لایحه بودجه اعمال کرده است
در حالی که کمتر از سه هفته به پايان سال ۱۳۸۳ خورشيدی باقی مانده است، نمايندگان مجلس ايران کليات لايحه بودجه ۱۵۴ هزار ميليارد تومانی سال آينده را تصويب کردند.

در نشست دوشنبه، دهم اسفند، ۱۵۹ نفر از ۲۱۱ نماينده حاضر در اين جلسه به کليات آخرين لايحه بودجه دولت محمد خاتمی، رييس جمهور ايران، رای مثبت دادند. دومين و آخرين دوره رياست جمهوری آقای خاتمی در تابستان آينده به پايان می رسد.

همچنين اين نخستين لايحه بودجه برنامه چهارم توسعه ايران است و مديران اقتصادی دولت آقای خاتمی می گويند که کوشيده اند شاخصهای اين برنامه پنج ساله را در لايحه بودجه خود بگنجانند.

مجلس هفتم که اکثريتش در اختيار محافظه کاران است، در حالی به لايحه بودجه سال ۱۳۸۴ خورشيدی رای مثبت داد که حميدرضا برادران‌شرکاء، رييس سازمان مديريت و برنامه ريزی ايران پس از اظهارات نمايندگان موافق و مخالف اذعان کرد که دولت آقای خاتمی ۸۰ درصد ملاحظات مجلس را در این لایحه اعمال کرده است.

آقای برادران شرکاء همچنين در مجلس اعلام کرد که دولت آقای خاتمی در بودجه سال ۱۳۸۴ دورنمای ۲۰ ساله ای را که آيت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، برای آينده اقتصادی و اجتماعی ايران متصور شده، لحاظ کرده است.

با وجود تصويب کليات اين لايحه، برخی نمايندگان تاخير پيش آمده در بررسی لايحه بودجه را بی سابقه توصيف و اعلام کرده اند کمبود وقت دست نمايندگان را برای بررسی دقيق محتوی اين لايحه خواهد بست.

لايحه بودجه سال ۱۳۸۴ خورشيدی بيستم دی ماه از سوی آقای خاتمی تقديم مجلس شده بود و کميسيون تلفيق از چهاردهم بهمن ماه برای بررسی لايحه بودجه تشکيل شده است.

در اين کميسيون که به هنگام بررسی لايحه بودجه تشکيل می شود، نمايندگانی از تمام کميسيون ها حضور دارند.

پيش بينی می شود تصويب جزييات لايحه بودجه در مجلس، حدود دو هفته به طول بينجامد و پيش از آغاز سال جديد به دولت ابلاغ شود.

شاخص های اقتصادی

بودجه سال آينده نسبت به بودجه سال جاری ۳۰ درصد افزايش يافته و در آن پيش بينی شده است رشد اقتصادی در سال آينده به ۱/۷ درصد برسد.

خودانتقادی
نمایندگان مجلس ایران
 اگر مجلس هفتم در جهت کنترل تورم، قيمت ها را تثبيت کرده، چرا بودجه خود را افزايش داده است؟
 
رسول صدیقی بنابی، نماینده مجلس

اين در حالی است که ميانگين نرخ رشد اقتصادی در برنامه چهارم که اجرای آن از سال آينده آغاز می شود، هشت درصد تعيين شده است.

نرخ رسمی بيکاری در سال جاری ۴/۱۰ درصد برآورد شده که با اجرای برنامه های مختلف در سال آينده بايد به ۱۰ درصد کاهش يابد.

نرخ کنونی تورم نيز حدود ۵/۱۵ درصد اعلام شده و پيش بينی شده است در سال آينده با يک درصد کاهش به ۵/۱۴ درصد برسد.

دولت ايران همچنين درآمد صادرات غير نفتی را ۵/۸ ميليارد دلار پيش بينی کرده که نسبت به درآمد صادرات غير نفتی در سال جاری ۷/۱۰ درصد افزايش دارد.

در مقابل، پيش بينی شده حجم واردات کالا در سال ۱۳۸۴ به رقم بی سابقه ۳۲ ميليارد و ۳۰۰ ميليون دلار برسد که نسبت به واردات سال جاری ۵ درصد رشد را نشان می دهد.

نمايندگان از افزايش ۵۵۰۰ ميليارد تومانی درآمدهای دولت، بالا بودن سهم بودجه شرکت های دولتی، بی توجهی به سرنوشت قيمت بنزين در نيمه دوم سال، افزايش بودجه مجلس و کسری بودجه انتقاد کرده اند.

کميسيون تلفيق ۵۵۰۰ ميليارد تومان به درآمدها اضافه کرده که به عقيده مخالفان اين درآمد قابل وصول نيست.

اما موافقان معقتدند برای جلوگيری از کسری بودجه حسابی به نام صندوق ذخيره ريالی پيش بينی شده که در صورت تحقق درآمدها، دولت می تواند از اين منابع استفاده کند.

بخشی از اين بودجه، مربوط به درآمدهای حاصل از واردات خودروست که به گفته برخی نمايندگان، با توجه به تجربيات سال های گذشته امکان تحقق اين درآمدها وجود ندارد.

سرنوشت بنزين

رسول صديقی بنابی، يکی از نمايندگان مخالف از اختصاص ۵/۱ ميليارد دلار بودجه برای واردات بنزين برای نيمه اول سال آينده انتقاد کرده و گفته است در اين زمينه راه حلی ارائه نشده و بودجه با کسری روبه رو خواهدشد.

بر اساس طرح تثبيت قيمت ها که به تصويب مجلس رسيده، قيمت بنزين در شش ماه اول سال ۱۳۸۴ ثابت خواهد ماند، ولی برای شش ماهه دوم هنوز تصميمی گرفته نشده است.

وزارت نفت ايران اعلام کرده است در نيمه دوم سال استفاده از کارت هوشمند برای دارندگان خودرو الزامی می شود. دارندگان اين کارتها ميزان معينی بنزين به نرخ دولتی و بقيه را به قيمت تمام شده دريافت خواهند کرد.

بهای هر ليتر بنزين در ايران ۸۰ تومان است، اما مشخص نيست دارندگان خودرو چه مقدار بنزين را به قيمت دولتی دريافت خواهند کرد.

دولت قيمت تمام شده هر ليتر بنزين را بين ۲۰۰ تا ۲۵۰ تومان در هر ليتر برآورد می کند.

بودجه 'جنجالی' مجلس

بلاتکلیفی 6 ماهه
برادران شرکاء، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی
آقای شرکاء گفت که آخرین بودجه دولت آقای خاتمی افق 20 ساله را در نظر گرفته است
قيمت بنزين در شش ماهه اول سال ۱۳۸۴ ثابت خواهد ماند، ولی برای شش ماهه دوم که دولت جدیدی به قدرت می رسد، هنوز تصميمی گرفته نشده است

در لايحه بودجه سال ۱۳۸۴ همچنين بودجه مجلس، شورای نگهبان و ديوان محاسبات حدود ۹۰ درصد رشد داشته، اما افزايش بودجه مجلس با استقبال کليه نمايندگان مواجه نشده است.

آقای صديقی با انتقاد از اين افزايش پرسيده است: "اگر مجلس هفتم در جهت کنترل تورم، قيمت ها را تثبيت کرده، چرا بودجه خود را افزايش داده است؟"

در حالی که احمد جنتی، دبير شورای نگهبان، در خطبه های نماز جمعه هفته گذشته تهران، هشدار داده بود که از مجلس هفتم "بوهايی به مشام می رسد" و در نتيجه واکنش تند نمايندگان محافظه کار را برانگيخته است، الياس نادران، نماينده جناح مسوم به آبادگران، به دفاع از بودجه ۴۰ ميليارد تومانی مجلس پرداخته است.

آقای نادران گفته است که ۹ ميليارد تومان از اين رقم به تکميل ساختمان جديد مجلس در بهارستان اختصاص می يابد.

اين نماينده محافظه کار در سخنانی که از سوی خبرگزاری رسمی ايران نقل شد، به منتقدان گذاشتن سه ميليارد تومان در اختيار رييس مجلس ايران برای موارد اضطراری حمله کرد و گفت که اين رقم با ۵۰ ميليارد تومانی که در اختيار ريسس جمهور است، قابل قياس نيست.

از سوی ديگر، عباس پاک نژاد، نماينده يزد نيز از اختصاص۶۴ درصد کل بودجه به شرکت های دولتی انتقاد کرده و گفته است به رغم اختصاص اين بودجه هنگفت، کمترين نظارتی بر شرکت های دولتی نمی شود.

عمده نگرانی ها برای اين است که پيش بينی می شود بودجه سال آينده ايران حدود هفت هزار ميليارد تومان کسری داشته باشد که به عقيده برخی نمايندگان دو برابر سال جاری است و از همين حالا بايد برای آن فکری کرد.

 
 
مطالب مرتبط
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران