BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 19:04 گرينويچ - جمعه 11 مارس 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
چين در چهار گوشه جهان بدنبال نفت می گردد
 

 
 
یک پمپ بنزین در چین
در سال ۲۰۰۴ نيز عطش چين به نفت ۱۵ درصد افزايش يافت و حال آن که رشد توليدات اقتصادی اش تنها دو درصد بود
نياز چين به نفت برای پيشبرد رشد صنايع و تا حدود کمتری علاقه مردم اين کشور به خودرو به افزايش قيمتهای نفت خام در بازارهای جهان دامن زده است.

در سال ۲۰۰۳، چين با سبقت گرفتن از ژاپن به دومين مصرف کننده بزرگ نفت جهان پس از آمريکا تبديل شد. در سال ۲۰۰۴ نيز عطش چين به نفت ۱۵ درصد افزايش يافت و حال آن که رشد توليدات اقتصادی اش تنها دو درصد بود.

فيليپ اندرو اسپيد، تحليلگر انرژی در دانشگاه داندی و از مديران سابق شرکت بريتيش پتروليوم در چين، با اشاره به اين اختلاف می گويد: "چينی ها مشکل دارند. "

اداره اطلاع رسانی انرژی آمريکا می گويد که ۴۰ درصد افزايش تقاضا برای نفت در چهار سال گذشته بخاطر چين بوده است.

شرکتهای نفتی چين به منظور فرونشاندن اين عطش بظاهر سيری ناپذير می کوشند با استفاده از فناوريهای پيشرفته، نفت بيشتری از چاه های خود استخراج کنند و گفته می شود که آنها قصد دارند بخشهايی از شرکتهای بزرگ نفتی غرب را بخرند.

ديپلماسی نفت

چين همچنين يک کارزار ديپلماتيک برای يافتن نفت براه انداخته است. اين روزها رهبران چين بندرت به کشوری می روند و معمولاَ درباره نفت حرف نمی زنند. سال گذشته نيز آنها در کشورشان از مقامات عاليرتبه يازده کشور عضو اوپک استقبال کرده و نتايج مثبتی گرفته اند.

چين قراردادهايی برای توسعه ميادين نفتی ايران منعقد کرده و با برافراشتن پرچم سرخ و توسل به احساسات ضد آمريکايی اجازه يافته است ميادين نفتی فلات قاره کوبا را اکتشاف کند.

همچنين وقتی رييس جمهور چپگرای ونزوئلا، هوگو چاوز، به شرکتهای چينی پيشنهاد حق بهره برداری از ميدانهای نفتی کشورش را داد، واشنگتن برافروخته شد. ونزوئلا به عنوان پنجمين صادرکننده بزرگ دنيا برای آمريکا اهميت حياتی دارد، هرچند مناسبات ميان آقای چاوز و کاخ سفيد تيره است.

لئو درولاس، قائم مقام مرکز مطالعات جهانی انرژی در بريتانيا، به بی بی سی گفته است که آقای چاوز اميدوار است مهندسان چينی به ونزوئلا کمک کنند تا ميدانهای نفتی خود را با هزينه اندک توسعه دهد.

شرکتهای نفتی غربی از اين تحولات غافل نمانده اند و می خواهند زودتر از رقبای قدرتمند آمريکايی خود به بازار انرژی چين دست يابند. جيمز ليلی، سفير سابق آمريکا در پکن، گفته است: "چين جستجويی فعالانه را برای افزايش ذخاير نفتی خود در سراسر جهان براه انداخته است."

ديو اورايلی، رييس شوران تگزاکو، نيز نسبت به "جنگ قيمت گذاری شرق و غرب بر سر نفت خاورميانه" هشدار داده است.

از همين رو، در ماه دسامبر قدرتهای صنعتی آسيا رقابتشان را کنار گذاشتند و وزرای نفت اوپک را به هند دعوت کردند تا درباره عقد قراردادهای درازمدت تامين انرژی مذاکره کنند ولی اين اقدام تا کنون شکست خورده است.

عطش چين
یک نفتکش شرکت اونوکال
۲۰۰۵-هفت ميليون و دويست هزار بشکه در روز
۲۰۰۴-شش ميليون و شصد هزار بشکه در روز
۲۰۰۵-افزايش ۹ درصدی تقاضا
۲۰۰۴-افزايش ۱۵ درصدی تقاضا

در گزارشی که برای دونالد رامسفلد، وزير دفاع آمريکا، نوشته شده، آمده است که چين با کشورهای ساحلی خاورميانه نيز "مناسبات راهبردی" برقرار کرده است.

برای چين مهم نيست که نفتش از کجا می آيد، خواه قزاقستان و خواه سودان و آنگولا، زيرا بزرگترين دغدغه اش اين است که نفت کافی داشته باشد.

مبارزه با چالشها

خود چين مقدار زيادی نفت دارد، ولی ميدانهای نفتی اين کشور که در خشکی واقع شده اند، پير و رو به زوال هستند. اما وضعيت چاه های فراساحلی اين کشور اميد بخش تر است.

از سوی ديگر، چهار شرکت بزرگ چين از لحاظ فنی، بخصوص در زمينه حفاری دريايی از غولهای غربی عقب تر هستند که با توجه به اهميت ميدانهای نفتی فلات قاره، برای پکن موضوعی ناخوشايند است.

اما ممکن است کمکهای دولتی موثر باشد. آقای اندرو اسپيد می گويد: "بعيد است مقامات چينی پروژه های نفتی شرکتهای چينی را برخلاف پروژه های شرکتهای چند مليتی غربی مورد ارزيابی تجاری سفت و سخت قرار دهند."

همچنين جفری لوگان، پژوهشگر چين در آژانس بين المللی انرژی، می گويد: "چينی ها پيشرفتهای قابل ملاحظه ای در زمينه تکنيکهای تصويربرداری پيشرفته از طريق لرزه نگاری داشته اند که می تواند با تعيين محل دقيق ذخاير در وقت و پول صرفه جويی کند."

چين در عرصه بين المللی يک استراتژی را برای خريد بخشهايی از شرکتهای بزرگ نفتی غربی تبيين کرده است. شرکت ملی نفت فلات قاره چين از بانکهای حامی خود خواسته است که برای خريد يک شرکت آمريکايی متوسط به نام اونوکال که در اندونزی و تايلند حفاری می کند، پول بيشتری در اختيارش بگذارند.

اين موضوع دو پرسش را مطرح می کند: آيا بزرگترين شرکت فلات قاره چين توان مالی خريد اونوکال را که در ميان توليد کنندگان نفت آمريکا در رتبه نهم ايستاده، دارد يا خير؟ و آيا شرکتهای چينی از مهارت مديريت کافی برای اداره چنين شرکتی برخوردارند؟

پاسخ هر دو پرسش اين است: شايد.

بدون قدرت چانه زنی

اداره يک شرکت نفتی در چين موضوعی شديداَ سياسی است و مديران موفق نفتی در اين کشور چشم اميد به احراز سمتهای پرمنفعت دولتی دوخته اند.

 چين جستجويی فعالانه را برای افزايش ذخاير نفتی خود در سراسر جهان براه انداخته است
 
جیمز لیلی، سفير سابق آمريکا در پکن

اما مديران شرکت ملی نفت فلات قاره چين وجه قابل قبولی ارايه کرده اند. آنها اصطلاحات اين صنعت را خوب می دانند، هنری کيسينجر، وزير سابق امور خارجه آمريکا، را به زمره مشاوران خود درآورده اند و يک قرارداد چهار ميليارد و سيصد ميليون دلاری پتروشيمی با شرکت شل دارند که بزرگترين سرمايه گذاری مشترک چين است.

اگر شرکت ملی نفت فلات قاره چين موفق به خريد اونوکال شود، انتظار می رود که دارايی های آسيايی اين شرکت آمريکايی را نگه دارد و بقيه را بفروشد. شرکت ملی نفت فلات قاره چين سرشار از نقدينگی است ولی بانکهای سرمايه گذار می خواهند که اين شرکت پولش را صرف پروژه های توسعه کند.

اگرچه گرانی قيمت نفت سود شرکتهای نفتی چين را افزايش داده است، ولی هرگونه خريد در بازار نفت گران تمام خواهد شد. هيچ جای چانه زنی وجود ندارد و دليل اصلی آن، عطش چين برای نفت است.

 
 
چيناژدها بيدار می شود
صفحه ويژه چين: مطالب گوناگون در باره تاثير توسعه چين بر زندگی همه مردم جهان
 
 
پرچم چيننمايه چين
اطلاعات کلی و آمار و ارقام در باره جمعيت، رسانه ها سران حکومت ...
 
 
.جهان
نگرانی مقام های چين از رشد سريع اقتصاد اين کشور
 
 
سربازان چينیگزارش
چين به بقيه جهان چگونه می نگرد؟
 
 
مطالب مرتبط
 
 
سايت های مرتبط
 
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران