BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 11:52 گرينويچ - يکشنبه 08 مه 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
تلاش ايران جهت کسب اعتبار برای فرودگاه امام خمينی
 
فرودگاه امام خمينی
برخی ديگر از مقامات ايرانی تهيد کشورهای غربی و عربی به تحريم فرودگاه امام خمينی را نوعی فرضيه توطئه خوانده اند
در حالی که بريتانيا و کانادا به اتباع خود توصيه کرده اند از فرودگاه امام خمينی تهران برای سفر به ايران يا پروازهای ترانزيت استفاده نکنند، جمهوری اسلامی برای اعاده اعتبار بزرگترين فرودگاه ايران تلاش می کند و از سازمان بين المللی هواپيمايی غيرنظامی، آيکائو، خواسته است تيمی را جهت بازرسی و صدور گواهی به تهران اعزام کند.

دنيس شانون، سخنگوی اين سازمان، به بخش فارسی بی بی سی گفته است که به احتمال زياد گروهی از کارشناسان صنعت هوانوردی از دفتر مرکزی اين سازمان در مونترال کانادا و دفتر منطقه ای آن در قاهره به تهران اعزام می شوند تا وضعيت فرودگاه امام خمينی را ارزيابی کنند.

وی افزود که بعد از مذاکره با دولت ايران، آيکائو تقاضای جمهوری اسلامی را برای اعزام کارشناس جهت بررسی اتهام بريتانيا و کانادا درباره عدم ايمنی باند پرواز پذيرفته است و اکنون اين گروه در انتظار طی تشريفات قانونی و صدور رواديد است.

آيکائو وظيفه دارد برای فرودگاه های غير نظامی استانداردهای فنی و ايمنی را تاييد کند و بريتانيا لغو هشدار خود به شهروندانش برای عدم استفاده از فرودگاه امام خمينی را منوط به دريافت گزارش اطمينان بخش از اين سازمان کرده است.

آقای شانون به بی بی سی گفت: "يکی از وظايف آيکائو اين است که برای اطمينان از اجرای استانداردها با کشورهای عضو تعامل داشته باشد. طی مذاکراتی که در روزهای اخير با مقامات ايرانی داشتيم توافق شد که ايران از آيکائو دعوت کند که از فرودگاه امام خمينی بازديد به عمل آورد."

' فرضيه توطئه '

همزمان با درخواست از آيکائو، مسئولان صنعت گردشگری ايران می کوشند به کشورهايی که پروازهايشان بزودی به فرودگاه امام خمينی انتقال می يابد، اطمينان دهند که هيچ خطری جان مسافران آنها را تهديد نمی کند.

ايران می خواهد از نهم ماه مه پروازهای خود به کشورهای عرب حوزه خليج فارس را به بزرگترين فرودگاه خود انتقال دهد تا از ازدحام موجود در فرودگاه قديمی مهرآباد در غرب تهران بکاهد، اما هشدار بريتانيا و کانادا و همچنین بنا به برخی اخبار، استرالیا، به گزارشهايی دامن زده است که شرکتهای هواپيمايی امارات تهديد به تحريم فرودگاه امام خمينی کرده اند.

ارایه مشوق
فرودگاه امام خمینی
جمهوری اسلامی تصميم گرفته است برای جلب مسافران خارجی به اين فرودگاه تسهيلات بيشتری برای صدور ويزا ارايه دهد. مقامات گردشگری ايران اعلام کرده اند که ظرف چند روز آينده در فرودگاه امام خمينی ويزای يک هفته ای برای مسافران ورودی به ايران صادر خواهد شد.

حسين مرعشی، رييس سازمان ميراث فرهنگی و گردشگری ايران، هفته گذشته در دبی، مقصد محبوب گردشگران ايرانی در امارات، اطمينان داد که اين فرودگاه مطابق با استانداردهای بين المللی امن است و هيچ خطری جان مسافران را تهديد نمی کند.

برخی ديگر از مقامات ايرانی تهيد کشورهای غربی و عربی به تحريم فرودگاه امام خمينی را نوعی فرضيه توطئه خوانده اند. اصغر کتابچی، رييس شرکت فرودگاه های ايران و گرداننده فرودگاه امام خمينی، عقيده دارد که کشورهای عرب منطقه از رقابت با بزرگترين فرودگاه ايران هراس دارند.

همچنين جمهوری اسلامی تصميم گرفته است برای جلب مسافران خارجی به اين فرودگاه تسهيلات بيشتری برای صدور ويزا ارايه دهد. مقامات گردشگری ايران اعلام کرده اند که ظرف چند روز آينده در فرودگاه امام خمينی ويزای يک هفته ای برای مسافران ورودی به ايران صادر خواهد شد.

در حال حاضر مدت ويزای صادر شده در اين فرودگاه ۷۲ ساعت است.

بازگشايی فرودگاه امام خمينی در هفته گذشته بجای پايان دادن به جنجالها، بر دامنه آنها افزوده است. رسانه های محافظه کار ايران ادعا کردند که بريتانيا و کانادا به دليل نامگذاری اين فرودگاه به نام بنيانگذار انقلاب ۱۹۷۹ در ايران تصميم به تحريم آن گرفته اند. وزارت خارجه بريتانيا و سفارت اين کشور در تهران اين اتهام را قويا تکذيب کرده اند.

در همین حال، حمید رضا آصفی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در این باره گفته است: "در این که این فرودگاه امن است، هیچ تردیدی نیست. این مسایل را بیشتر وسواس و تبلیغ غیر دوستانه می دانیم چرا که تنها چند ساعت پیش از آغاز پروازها چنین مباحثی مطرح شد."

تکميل فاز دوم

از سوی ديگر، هفته نامه اکونوميست در تازه ترين شماره خود نوشته است که پروژه فرودگاه امام خمينی از ابتدا تحت تاثير بازی سياست بوده و اين نشريه استيضاح احمد خرم، وزير سابق راه و ترابری ايران، خشم محافظه کاران از عقد قرارداد وزارتخانه وی با کنسرسيوم "تاو" ترکيه و متهم کردن او به ناديده گرفتن شرکتهای ايران متعلق به محافظه کاران را به عنوان گواه اين مدعی ذکر کرده است.

توافق با تهران
  طی مذاکراتی که در روزهای اخير با مقامات ايرانی داشتيم توافق شد که ايران از آيکائو دعوت کند که از فرودگاه امام خمينی بازديد به عمل آورد
 
دنیس شانون، سخنگوی آیکائو

اکونوميست هزينه اين بازی سياسی را گزاف می داند و به نقل از ناظران "که همه آنها ترکيه ای نيستند"، می نويسد که کارشناسان ترديد دارند شرکتهای ايرانی توانايی ساخت فاز دوم فرودگاه امام خمينی را داشته باشند. تازمانی که فاز دوم بزرگترين فرودگاه ايران تکميل نشده است، اکثر پروازهای بين المللی از فرودگاه مهرآباد استفاده خواهند کرد.

اما آقای کتابچی، مدير عامل شرکت فرودگاه های ايران، درباره امنيت اين تاسيسات اطمينان کامل داده و گفته است که متخصصان ايرانی از توانمندی کافی برای رفع نقصهای فنی برخوردارند.

محمد رحمتی، جانشين آقای خرم، نيز برای جلب نظر مساعد مجلس اعلام کرده است که در صورت صلاحديد نمايندگان، حاضر است شرکت تاو را کنار بگذارد و نگهداری فرودگاه امام خمينی را به کنسرسيومی از شش شرکت ايرانی واگذار کند.

 
 
66سه دهه رویا
بازگشايی بزرگترين فرودگاه ايران در ميان هشدار بريتانيا و کانادا
 
 
66از دیگر رسانه ها
' بيگانه هراسی محافظه کاران ايران سرمايه گذاران خارجی را دلسرد می کند '
 
 
گزارش
تکذيب بريتانيا در خصوص خبر در خواست تغيير نام فرودگاه امام خمينی
 
 
66ديدگاه
فرودگاه جديد تهران؛ طرح 36 ساله ای که نقص ها را هويدا کرد
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران