BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 15:28 گرينويچ - جمعه 13 مه 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
تاثيرگذاری مذاکرات هسته ای بر بازار سرمايه ايران تشديد می شود
 

 
 
پرچم اتحادیه اروپا و ايران
در شرايطی که گمان می رفت بورس تهران در آخرين روز فعاليت هفته گذشته خود شاهد پررونق ترين داد و ستد ها در طول ماه های اخير باشد، تهدید تهران به از سرگیری غنی سازی از این رونق کاست
افزايش ابهام در مورد سرنوشت پرونده فعاليت های هسته ای ايران در مجامع بين المللی سبب شد تا بازار سرمايه اين کشور با واکنشی کم رنگ تر از پيش بينی ها نسبت به شفاف تر شدن فضای انتخابات رياست جمهوری، داد وستد های هفته گذشته خود را در مجموع با افت ۴۹/۷۵ واحدی شاخص کل به پايان برساند.

بورس تهران درشرايطی معاملات هفته گذشته خود را آغاز کرد که خاوير سولانا، مسوول سياست خارجی اتحاديه اروپا، جمعه گذشته از احتمال دستيابی به تفاهم ميان اين اتحاديه با جمهوری اسلامی خبر داده بود که ظاهرا به ايران امکان می داد فرآيند غنی سازی اورانيوم را به صورت محدود از سر گيرد.

همزمان با فرونشستن ظاهری اين تنش بين المللی، اين خبر انتشار يافت که بانک های خصوصی از شمول طرح مجلس ايران برای کاهش دستوری نرخ سود تسهيلات بانکی خارج خواهند شد.

بدين ترتيب در آستانه افزايش سرمايه بزرگترين بانک خصوصی ايران يعنی پارسيان، رشد بهای سهام سه بانک خصوصی حاضر در بورس تهران از اولين ساعات داد وستدهای روز شنبه شتاب گرفت.

محبوبیت ' روی '
روند داد وستد های بورس فلزات تهران نيز از کاهش قيمت مس حکايت دارد، با اين وجود شروع سير صعودی بهای روی در بازار های بين المللی بر اقبال سهامداران شرکتهای توليد کننده اين محصول افزوده است

افزايش قيمت سهام دو شرکت سرمايه گذاری بزرگ بازار نيز مزيد برعلت شد تا در پايان معاملات اولين روزهفته، شاخص کل بورس تهران بيش از ۹ واحد ارتقاء يابد.

مخالفت آمريکا

با اين حال، واکنش منفی کاندوليزا رايس، وزير خارجه ايالات متحده آمريکا، به اظهارات آقای سولانا و نيز بازگشايی نماد معاملاتی بزرگترين شرکت سرمايه گذاری بورس تهران پس از برگزاری مجمع عمومی، بازار سرمايه ايران را در دومين روز هفته با افت بيش از۱۳۳ واحدی شاخص کل مواجه کرد.

خانم رايس اعلام کرد که آمريکا تا تابستان آينده، يعنی پس از اعلام نتايج انتخابات رياست جمهوری ايران، صبر خواهد کرد و سپس در مورد نتايج مذاکرات جمهوری اسلامی و سه کشور اروپايی و واکنش خود به آن تصميم خواهد گرفت.

در همين حال ريچارد بوچر، سخنگوی وزارت خارجه آمريکا، در واکنش به سخنان مسوول سياست خارجی اتحاديه اروپا بار ديگر بر موضع کشور خود تاکيد کرد که خواهان توقف کامل فعاليت های غنی سازی اورانيوم در ايران است.

' بازار تیره شویندگان '
پيش بينی می شود با ابراز نااميدی توليد کنندگان مواد شوينده وبهداشتی ازآزادسازی قيمت اين محصولات از سوی دولت، اين صنعت نيز با چشم انداز روشنی در سال جاری مواجه نباشد

اين اظهارات که بيش از پيش پرونده فعاليت های اتمی ايران را پيچيده کرد، به واسطه تلاقی زمانی با افت شديد بهای سهام شرکت سرمايه گذاری غدير که بيش از ۶ درصد ارزش جاری بورس تهران را در اختيار دارد، موجب تسريع نزول شاخص ها شد.

بازار سرمايه روز دوشنبه را نيز با افت شاخص ها سپری کرد، ولی با انتشار گفتگوی کمال خرازی، وزير امور خارجه جمهوری اسلامی، با مجله تايم که از عدم هر گونه غنی سازی اورانيوم در ايران سخن گفته بود، تهديد هفته گذشته مقامات ايرانی مبنی بر از سرگيری غنی سازی اورانيوم تا حدودی رنگ باخت.

گرايش به سرمايه گذاران

در چنين شرايطی که گمان می رفت بورس تهران در آخرين روز فعاليت هفته گذشته خود شاهد پررونق ترين داد و ستد ها در طول ماه های اخير باشد، غلامرضا آقازاده، رييس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی، از آغاز مجدد فعاليت مرکز هسته ای اصفهان برای از سر گيری بخشی از فرايند غنی سازی اورانيوم خبر داد.

انتشار اين خبر منجر به اعلام هشدار ايالات متحده آمريکا و بريتانيا نسبت به ارجاع پرونده فعاليت های هسته ای ايران به شورای امنيت سازمان ملل متحد برای اعمال تحريم های اقتصادی عليه ايران شد.

کاهش قدرت رقابت
تحليلگران معتقدند شرکت های توليد کننده لوازم خانگی به دليل کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی تعرفه واردات انواع محصولات خارجی با ادامه نزول داد وستد های سهام مواجه خواهند شد.

در نتيجه، قدری از هيجان رونق آفرين بازار کاسته شد و در ادامه رشد بهای سهام شرکت های سرمايه گذاری، خودرو سازان و بانک های خصوصی که سهم اصلی را در معاملات هفته گذشته داشتند، شاخص کل بورس تهران در پر رونق ترين روز هفته تا ۹/۴۰ واحد افزايش يافت. بدين ترتيب با وجود افت ۴۹/۷۵ واحدی شاخص کل در مجموع معاملات هفته گذشته، تعداد خريداران سهام در بورس تهران ۲۷/۷ درصد رشد کرد.

سهام شرکتهای سرمايه گذاری هفته پيش نيز بالاترين سطح تقاضا و رشد قيمت را در ميان گروه های حاضر در بورس تهران به خود اختصاص دادند به طوری که شاخص مالی در طول معاملات هفته گذشته ۹۲/۳۹۹ واحد صعود کرد، ولی قطع همبستگی ميان اين شاخص و شاخص صنعت که در طول هفته گذشته ۴۱/۷۹ واحد نزول داشته، سبب شده است تا کارشناسان نسبت به افزايش کاذب بهای سهام شرکتهای سرمايه گذاری ابراز نگرانی کنند.

شرکت های سرمايه گذاری از بزرگ ترين دارندگان سهام شرکت های صنعتی بازار به شمار می آيند.

چشم انداز رشد

نزول شاخص صنعت در شرايطی است که مدير امور بين الملل شرکت ملی نفت ايران هفته گذشته پيش بينی کرد که درآمد های نفتی ايران طی سال جاری خورشيدی به ۳۶ ميليارد دلار بالغ شود که بر اين اساس کارشناسان رشد اقتصادی ايران در سال ۱۳۸۴ را بين ۷ تا ۸ درصد برآورد می کنند.

رونق درآمد نفت
پارس جنوبی
پيش بينی می شود درآمد های نفتی ايران امسال به ۳۶ ميليارد دلار بالغ شود که بر اين اساس کارشناسان رشد اقتصادی ايران در سال ۱۳۸۴ را بين ۷ تا ۸ درصد برآورد می کنند

اين بالاترين نرخ رشد اقتصادی در ميان کشورهای منطقه خاورميانه است.

تحليلگران معتقدند در ميان شرکت های صنعتی بورس تهران شرکت های توليد کننده لوازم خانگی به دليل کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی تعرفه واردات انواع محصولات خارجی که از سوی وزارت صنايع ومعادن اعلام شده و به کاهش رقابت پذيری محصولات ايرانی منجر خواهد شد، با ادامه نزول داد وستد های سهام مواجه خواهند شد.

همچنين پيش بينی می شود با ابراز نااميدی توليد کنندگان مواد شوينده وبهداشتی ازآزادسازی قيمت اين محصولات از سوی دولت، اين صنعت نيز با چشم انداز روشنی در سال جاری مواجه نباشد.

کارشناسان احتمال می دهند آغاز روند نزولی قيمت انواع فولاد و آهن در بازار داخلی و جهانی هم بخشی از شرکت های گروه کانی های فلزی و فلزات اساسی را با افت تقاضای سهام رو به رو سازد.

منتظر موضع رسمی

در همين حال روند داد وستد های بورس فلزات تهران نيز از کاهش قيمت مس حکايت دارد، با اين وجود شروع سير صعودی بهای روی در بازار های بين المللی بر اقبال سهامداران شرکتهای توليد کننده اين محصول افزوده است.

ناظران بازار سرمايه بر اين باورند که انتشار خبرعقد قراردادهای مربوط به توليد خودروی ال_۹۰ با قطعه سازان ايرانی موجب ادامه رونق معامله سهام قطعه سازان بورس تهران می شود.

تحليلگران معتقدند با وجود شفاف تر شدن فضای انتخابات رياست جمهوری، اعلام موضع رسمی ايران در هفته آينده راجع به از سرگيری غنی سازی اورانيوم، موثرترين عامل بر روند معاملات بورس تهران باشد.

 
 
66گفتگو
مصاحبه راديوی 4 بی بی سی با وزير خارجه بريتانيا درباره برنامه اتمی ايران
 
 
66تحلیل
'بازار سرمايه ايران در انتظار تصميم نهايی نامزدهای انتخاباتی'
 
 
66تحليل
دلشوره بورس تهران از مذاکرات اتمی ايران و اروپا در لندن
 
 
66گزارش
اظهارات ضد و نقيض در باره تصويب پروتکل الحاقی
 
 
66مذاکرات اتمی ايران و اروپا
شاهدی از ناکارآمدی پيمان بين المللی منع گسترش جنگ افزارهای اتمی
 
 
مطالب مرتبط
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران