BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 15:26 گرينويچ - جمعه 10 ژوئن 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
سرنوشت رهبران بازار سرمايه ايران در دست رای دهندگان
 

 
 
رهگذر ایرانی
کارشناسان معتقدند نگرانی مديران نهادهای فعال بازار سرمايه از ادامه حضور در سمت های فعلی سبب شده تا آنها داد و ستدهای بازار سهام را با احتياط و دلسردی پی گيری کنند
بورس تهران، تحت تاثير بلاتکليفی اقتصادی در آستانه تغيير دولت و ابهام درباره برقراری تفاهم ميان جمهوری اسلامی و اروپا در مورد نحوه ادامه فعاليت های هسته ای ايران، معاملات هفته گذشته خود را تنها در سه روز کاری پی گرفت و شاهد کاهش ۳۴ درصدی ارزش معاملات سهام بود.

در اين هفته با افول مبادلات سهامداران حقوقی و نهادی، شمار خريداران سهام با ۳۹ درصد نزول به ۲۱ هزار و ۱۴۸ نفر رسيد و شاخص کل بازار سهام نيز در مجموع معاملات هفتگی سی وهشت و۹۱ صدم واحد افت کرد.

پس از سپری شدن تعطيلات عمومی اول هفته، بورس تهران داد وستدهای خود را از روز دوشنبه و با کاهش چهار و دو دهم واحدی شاخص کل آغاز کرد.

با گرم تر شدن رقابت نامزدهای انتخابات رياست جمهوری ۱۷ ژوئن، کارشناسان معتقدند نگرانی مديران نهادهای فعال بازار سرمايه از ادامه حضور در سمت های فعلی سبب شده تا آنها داد و ستدهای بازار سهام را با احتياط و دلسردی پی گيری کنند به طوری که با آغاز مبادلات هفته گذشته، روز به روز از سهم سهامداران حقوقی ونهادی در معاملات کاسته شد.

در شرايطی که اين دسته از سهامداران بورس تهران بيش از ۸۵ درصد سهام شرکتهای بورسی را در اختيار دارند، ولی در جريان داد و ستد های هفته پيش سهم آنها در ارزش و حجم خريد وفروش ها به حدود ۵۰ درصد رسيد.

بازارگردانی کوچکترها

صاحبنظران مسايل بورس براين باورند که اين روزها سهامداران جزء و حقيقی جهت اصلی بازار سرمايه را تعيين می کنند.

بنابراين با توجه به گرايش بالای بورس بازان ايرانی به درصد گيری از نوسان قيمت سهام شرکتها واشتياق پايين آنها به سرمايه گذاری بلند مدت در بورس تهران، عمده معاملات بازار به سمت خريد و فروش سهام شرکت های کوچک و راکد بورس که سرمايه کمی برای تغيير قيمت سهام آنها نياز است، گرايش پيدا کرده است.

در پی اين اتفاق، با شروع معاملات هفته گذشته شاخص قيمت ۵۰ شرکت فعال تر و بزرگ تر بورس سير نزولی يافت و در عوض رونق نسبی بر مبادلات تالار فرعی حاکم شد.

تبلیغات انتخاباتی
کارشناسان پيش بينی می کنند با برگزاری انتخابات رياست جمهوری شايد بخشی از اطمينان از دست رفته سهامداران نسبت به آينده پررونق بازار سرمايه جلب شود و رونق نسبی به بورس تهران باز گردد

تسريع اين روند باعث شد تا طی معاملات روز سه شنبه و چهارشنبه شتاب افت شاخص کل بازارافزايش يابد و به ترتيب به به ۱۳ و هشت دهم و نيز ۲۰ و هشت دهم واحد برسد.

در اين دو روز با افزايش احتمال ائتلاف چهار نامزد محافظه کار انتخابات رياست جمهوری برای شکست اکبر هاشمی رفسنجانی و مصطفی معين، کانديدای اصلاح طلبان، در دور اول انتخابات، قدری بر التهاب سياسی حاکم بر بورس افزوده شد.

همچنان به نظر می آيد که سهامداران بورس تهران از روی کار آمدن يک دولت محافظه کار با گرايش های اقتصادی تندرو نگرانند.

همچنين اصرار اروپا برای به تاخير انداختن از سرگيری مذاکرات هسته ای تا دو ماه ديگر و تاکيد سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا بر مواضع قبلی اين کشور در مورد ايران، سهامداران بورس تهران را نسبت به شفاف شدن زودهنگام فضای سياسی کشور قدری نااميد کرد.

در اين سه روز برخلاف روند هفته های گذشته، شرکت های بزرگ بورسی در گروه خودرو سازان و سرمايه گذاری ها از جمله ايران خودرو و سرمايه گذاری غدير با کاهش قيمت سهام مواجه شدند. اين در حالی است که سهام اين دو شرکت درآستانه عرضه در بورس های بين المللی است.

روغنکاری چرخ ليزينگ

تحت اين شرايط در دو هفته گذشته بالاترين بازده حاصل از رشد قيمت سهام در بورس تهران نصيب سهامداران ۸ شرکت معدنی و فلزی شده است. طی اين دوره ازمجموع ۲۸ شرکتی که بيش از ۱۰ درصد رشد قيمت سهام داشته اند، ۸ شرکت متعلق به گروه معدنی و فلزی بوده است.

پس از اين گروه، بازار سهام شرکت های پتروشيمی و ليزينگ ها با رونق فزاينده روبه رو شده است.

هوادار مصطفی معین
در شرايطی که سهامداران حقوقی ونهادی بيش از ۸۵ درصد سهام شرکتهای بورسی را در اختيار دارند، در جريان داد و ستد های هفته پيش سهم آنها در ارزش و حجم خريد وفروش ها به حدود ۵۰ درصد رسيد

کارشناسان معتقدند تغيير و تحولات دوهفته اخير بيشتر تحت تاثير برآوردهای موجود در مورد آثار پيوستن ايران به سازمان تجارت جهانی بر صنايع اين کشور است.

مطابق اين برآوردها شرکت های معدنی، فلزی، پتروشيمی با الحاق ايران به سازمان تجارت جهانی با رونق بيشتر توليد و صادرات رو برو خواهند شد. در مقابل صنعت خوردو سازی به دليل حمايت تعرفه ای بالا از سوی دولت آسيب پذير ترين صنعت اقتصاد ايران است.

بر همين اساس سهام شرکت های سرمايه گذاری که سهامداران عمده خورو سازی هستند با استقبال کمتر بورس بازان مواجه شده است.

اما در مجموع رشد ۵۹ واحدی شاخص مالی در پايان معاملات هفته گذشته حاکی از ادامه رونق نسبی برای داد و ستد سهام شرکت های کوچک سرمايه گذاری است.

کارشناسان پيش بينی می کنند با برگزاری انتخابات رياست جمهوری در پايان هفته که نتايج آن در تعيين تکليف آينده فعاليت های هسته ای ايران و تعامل اين کشور با اتحاديه اروپا و آمريکا موثر است، شايد بخشی از اطمينان از دست رفته سهامداران نسبت به آينده پررونق بازار سرمايه جلب شود و رونق نسبی به بورس تهران باز گردد.

 
 
66گزارش
اقتصاد در انتظار؛ تاثير رقابتهای سياسی بر عملکردهای اقتصادی
 
 
66اميد به ادامه خصوصی سازی
نوسان بورس تهران تا انتخابات ادامه دارد
 
 
66بورس و صلاحيت نامزدها
مرگ پيکان برای سهام خودروسازان نحس نيست
 
 
66' اقبال شرکتهای سرمايه گذاری '
تشديد تاثيرگذاری مذاکرات هسته ای بر بازار سرمايه ايران
 
 
مطالب مرتبط
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران