BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 18:36 گرينويچ - سه شنبه 14 ژوئن 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
فروش گاز به هند، جلب سرمايه گذار توام با واگذاری امتياز
 

 
 
وزرای نفت ایران و هند
هند در ازای خريد سالانه پنج ميليون تن گاز مايع طبيعی امتياز توسعه ميدان نفتی جفير و بخشی از ميدان يادآوران را از ايران دريافت کرده است
ايران با هند قراردادی ۲۵ ساله برای صادرات گاز مايع به ارزش ۲۲ ميليارد دلار امضا کرده است که اجرای آن از سال ۲۰۰۹ آغاز خواهد شد.

هند در ازای خريد سالانه پنج ميليون تن گاز مايع طبيعی( ال ان جی) امتياز توسعه ميدان نفتی جفير و بخشی از ميدان يادآوران را از ايران دريافت کرده است.

توسعه ميدان نفتی جفير به طور کامل به هندی ها واگذار شده، اما سهم هنديها در ميدان نفتی يادآوران ۱۰ درصد است و پيش بينی شده در صورتی که هنديها ۵/۲ ميليون تن بيش از ميزان توافق شده در قرار داد از ايران گاز وارد کنند، سهم آنها در ميدان نفتی يادآوران به ۲۰ درصد افزايش يابد.

بازاريابی و فروش گاز به عکس نفت بسيار مشکل است و ايران برای غلبه بر اين معضل و جلب مشتری، امتيازاتی برای خريداران در نظر گرفته است.

در حال حاضر صادرات گاز مايع به امتياز دسترسی به ميادين نفتی ايران وابسته شده و متقاضيان گاز مايع سعی می کنند در قبال خريد گاز به بخشی از منابع نفتی ايران دست يابند.

معمولا اين کشورها با سرمايه خود از طريق قراردادهای بيع متقابل ميادين نفتی را توسعه می دهند و از محل توليدات آن هزينه های خود را جبران می کنند.

سهم چين

چينی ها نيز توافقنامه ای ۲۵ ساله برای خريد سالانه ۱۰ ميليون تن گاز مايع با ايران امضا کرده اند و ايران در مقابل بخش عمده ميدان نفتی يادآوران را در قبال خريد گاز به اين کشور واگذار کرده است.

پارس جنوبی
هنديها همچنين برای حضور در پروژه های بزرگی نظير ميدان گازی پارس جنوبی نيز ابراز تمايل کرده اند

ارزش اين تفاهم نامه ۷۰ ميليارد دلار برآورد شده و در صورتی که به قرارداد منجر شود، بزرگترين پروژه فروش گاز مايع در جهان خواهد بود.

با امضای قرارداد که گفته می شود چند ماه ديگر منعقد خواهد شد، شرکت نفت دولتی چين (ساينوپک) در ازای خريد گاز به مدت ۲۵ سال اجازه فعاليت در ميدان نفتی يادآوران را خواهد داشت و توسعه ميدان نفتی يادآوران که ذخاير قابل برداشت آن سه ميليارد بشکه برآورد می شود، در اختيار اين شرکت قرار خواهد گرفت.

پيش بينی می شود توسعه ميدان نفتی يادآوران با توليد روزانه ۳۰۰ تا ۴۰۰هزار بشکه حدود چهار تا پنج سال به طول بينجامد.

خط لوله صلح

قرارداد فروش گاز مايع به هند در حالی امضا شده است که از ده سال پيش گفتگو بر سر احداث خط لوله انتقال گاز ايران از طريق پاکستان به هند تحت بررسی است.

طرح احداث اين خط لوله در سال های گذشته به علت تنش های سياسی دهلی نو و اسلام آباد چندان مورد توجه نبوده اما با فروکش کردن تنش های بين هند و پاکستان اين طرح دوباره مورد توجه قرار گرفته است.

هم اکنون مذاکرات گسترده ای برای رسيدن به توافق بين سه کشور جريان دارد و قرار است نشست مشترکی با حضور وزرای نفت سه کشور در پاکستان برگزار شود.

اما آمريکا موافق اجرای اين طرح نيست و ناخرسندی خود را به اطلاع مقامات هند و پاکستان رسانده است.

مقامات آمريکايی معامله با ايران را تشويق تروريسم بين المللی و کمک به اين کشور برای دستيابی به سلاح های هسته ای عنوان کرده اند، اتهامی که تهران بی اساس می داند.

' فاقد تخصص '
تاسیسات نفتی
برخی کارشناسان می گويند قراردادهای پاياپای خريد گاز در مقابل امتياز توسعه ميادين نفتی مطلوب ايران نيست، به خصوص اين که شرکت های چينی و هندی در توسعه ميادين نفتی تجربه کافی ندارند و شرکت های صاحب نام و بزرگ نفتی علاقه بيشتری اجرای اين پروژه ها از خود نشان می دهند

طول خط لوله ايران به هند ۲۷۰۰ کيلومتر است و پيش بينی شده حدود چهار و نيم ميليارد دلار هزينه داشته باشد.

معامله پاياپای

هنديها همچنين برای حضور در پروژه های بزرگی نظير ميدان گازی پارس جنوبی نيز ابراز تمايل کرده اند و بيژن زنگنه، وزير نفت ايران از آن استقبال و ابراز اميدواری کرده است توسعه روابط اقتصادی پشتوانه خوبی برای روابط سياسی دو کشور باشد.

نيمی از ذخاير گازی ايران در ميدان گازی پارس جنوبی قرار دارد که با قطر مشترک است و اين کشور پروژه های عظيمی را برای بهره برداری از اين ميدان گازی در دست اجرا دارد.

هدف ايران از اجرای اين پروژه ها استفاده از منابع اين ميدان مشترک است که به گفته مقامات ايرانی اگر از آن زودتر استفاده نشود، قطری ها از سهم ايران نيز استفاده خواهند کرد.

ايران دارای ۲۸ هزار ميليارد متر مکعب ذخيره ثابت شده گاز و دومين دارنده ذخاير گاز جهان بعد از روسيه است، اما در صادرات گاز موفقيت چندانی نداشته است.

ترکيه تنها مشتری گاز صادراتی ايران است که بر اساس قراردادی ۲۲ ساله حدود ۲۰ ميليارد دلار گاز از ايران وارد خواهد کرد.

بهره برداری از ميدان پارس جنوبی از چند سال پيش آغاز شده و گاز توليدی آن فعلا در داخل به مصرف می رسد.

با بهره برداری از فاز های جديد که بخشی از آن به توليد گاز مايع اختصاص دارد ايران بايد از هم اکنون به فکر مشتری باشد و معامله با هند و چين در اين جهت ارزيابی می شود.

برخی کارشناسان می گويند قراردادهای پاياپای خريد گاز در مقابل امتياز توسعه ميادين نفتی مطلوب ايران نيست، به خصوص اين که شرکت های چينی و هندی در توسعه ميادين نفتی تجربه کافی ندارند و شرکت های صاحب نام و بزرگ نفتی علاقه بيشتری اجرای اين پروژه ها از خود نشان می دهند.

اما برخی مقامات دولتی ايران می گويند فعلا صادرات گاز مايع با توسعه ميدان های نفتی گره خورده و چاره ای جز اين نيست.

 
 
66اکتشاف طلای سياه
موانع اقتصادی و سياسی برای سرمايه گذاران نفتی در ايران
 
 
66کارنامه دولت اصلاحات
آمار دستاوردها و شکستهای اقتصادی محمد خاتمی
 
 
66بعد از قرارداد گاز
سرمايه گذاری ۱/۱ ميليارد دلاری هند در فولاد ايران
 
 
66از ديگر رسانه ها
همکاری تجاری، امن ترين راه بازگرداندن ايران به جامعه بين الملل
 
 
66تبیین قانون اساسی
رهبر ايران به سرمايه گذاران خارجی مشوق جديدی نشان نداد
 
 
مطالب مرتبط
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران