BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:41 گرينويچ - جمعه 17 ژوئن 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
انتخابات به التهاب سه ماهه بورس تهران پايان می دهد؟
 

 
 
ایرانیان منتظر
صاحبنظران معتقدند اعلام نتايج آخرين نظر سنجی های انتخاباتی آرامشی نسبی را به بازار سرمايه ايران بازمی گرداند
بورس تهران هفته گذشته پر التهاب ترين معاملات سه ماه گذشته خود را پشت سر گذاشت.

با افزايش احتمال دو مرحله ای شدن انتخابات رياست جمهوری ايران، وقوع چند انفجار در تهران و اهواز و افزايش دوباره ابهام در مورد آينده فعاليت های هسته ای ايران، بورس تهران در مجموع، داد وستدهای هفته گذشته را با افت ۶۸ و هشت دهم واحدی شاخص کل به پايان رساند.

مبادلات هفته پيش بورس تهران در شرايطی آغاز شد که به واسطه کاهش سهم سهامداران حقوقی و نهادی در خريد وفروش ها بازار همچنان از جو ضعيف معاملات سهامداران جزء تبعيت می کرد.

در چنين شرايطی بر خلاف دو هفته اخير سير نزولی قيمت سهام شرکت های معدنی و فلزی شروع شد. کارشناسان علت اين امر را تلاش سهامداران جزء برای تصحيح روند پر شتاب صعود بهای سهام اين شرکت ها ارزيابی کردند.

به اعتقاد آنها در طول هفته های گذشته قيمت سهام شرکت های اين گروه بيش از پيش بينی افزايش بهای مواد معدنی و فلزی در بازار جهانی رشد کرده و گرفتار آمدن سهام معدنی ها در دام نوسان گيرهای قيمتی باعث صعود بی پشتوانه بهای آنها شده است.

در شرايط حضور کمرنگ سهامداران حقوقی و نهادی در معاملات، رشد پديده نوسان گيری از بهای سهام اکثر گروه های مقبول بازار از جمله ساختمان سبب شد تا در جريان خريد و فروش های دو روز اول هفته گذشته شاخص کل بازار سهام به ترتيب بيش از۴۶ واحد و ۳۸ واحد کاهش يابد.

انفجار ترقه

اين در حالی بود که ارزش کل معاملات و شمار خريداران از روز يکشنبه رو به فزونی گذاشت. اين رشد به حدی بود که با وجود ترس حاکم بر بازار در ابتدای معاملات روز دوشنبه که همزمان با وقوع چند انفجار در اهواز و تهران بود، شتاب نزولی شاخص ها تا پايان داد و ستد ها کاهش يافت و به ۱۸ واحد محدود شد.

انفجارهای تهران و اهواز که ماهیتی نامعلوم داشت، بر روحیه سرمایه گذاران تاثیر نگذاشت

صاحبنظران مسايل بازار سرمايه معتقدند اعلام نتايج آخرين نظر سنجی های انتخاباتی که حاکی از حذف کانديداهای محافظه کاران در صورت دو مرحله ای شدن انتخابات رياست جمهوری باشد، آرامشی نسبی را به بازار سرمايه ايران بازمی گرداند.

گذشته از اين فراهم شدن امکان گسترده نوسان گيری در غياب سهامداران حقوقی و نهادی موجب تسريع حضور بورس بازان شده است.

در چنين شرايطی کارشناسان با ابراز نگرانی از کاهش تمايل به سرمايه گذاری بلند مدت در بورس تهران، نسبت به دنباله روی صرف سهامداران جزء از دلالان و نوسان گيران هشدار دادند.

جّوگير نشويد

آنها معتقدند خريداران سهام بايد با بررسی دقيق، سهام شرکت هايی را که از ارزندگی لازم برخوردارند، خريداری کنند و از پيروی از جو عمومی بازار خودداری کنند.

پیش بینی کارشناسان
رای دهنده
کارشناسان پيش بينی می کنند با افزايش احتمال دو مرحله ای شدن انتخابات رياست جمهوری ۱۷ ژوئن بورس تهران هفته آينده را نيز با نوسان شاخص ها سپری کند، مگر اين که نتايج غير قابل انتظاری از انتخابات به دست آيد

اين نگرانی ها با شروع مبادلات روز سه شنبه قدری کاهش يافت. معاملات اين روز مصادف شد با بازگشت سهامداران حقوقی ونهادی به جريان داد وستد ها، به طوری در پايان خريد و فروش های هفته گذشته بورس تهران سهم اين دسته از سهامداران در معاملات به بيش از ۷۰ درصد رسيد و با ورود سرمايه های جديد به بازار رشد شاخص ها از روز سه شنبه آغاز شد.

شاخص کل بورس تهران در جريان معاملات دو روز پايانی هفته گذشته به ترتيب بيش از ۱۵ و ۱۹ واحد رشد کرد.

بدين ترتيب در خاتمه معاملات هفته پيش بورس تهران، ارزش کل معاملات بازار سرمايه ايران بيش از ۱۲۶ درصد افزايش يافت و از ۲ هزار ميليارد ريال فراتر رفت. در هفته گذشته ۳۳ هزار و ۷۳۸ نفر از بورس تهران سهام خريدند که اين رقم در مقايسه با هفته پيشتر بيش از ۵۹ درصد رشد داشت.

سلطه بر بازار

داد و ستد های دو روز پايانی هفته گذشته با بازگشت رونق به معاملات سهام ساختمانی ها مصادف بود. سهام اين گروه پس از انتشار گزارش سازمان بين المللی بيزينس مانيتور که پيش بينی می کند اين بخش اقتصاد ايران در سال ۲۰۰۶ ميلادی با رشد ۱۰ درصدی مواجه شود، با رشد تقاضا مواجه شد.

همچنين روزهای پايانی معاملات هفته پيش بورس تهران مصادف شد با بازگشت رونق به داد و ستد سهام شرکت های سرمايه گذاری، ليزينگ و دارويی.

عرضه سهام دو شرکت توليد سموم علف کش و ماشين سازی اراک از سوی سازمان خصوصی سازی هم با استقبال گسترده سهامداران رو به رو شد، به طوری که بهای سهام اين دو شرکت در معاملات روز سه شنبه ۵ درصد افزايش يافت.

رای دهندگان ایرانی
بازار سرمایه ایران امیدوار است حرکت به سوی اقتصاد بازار در دولت آینده نیز ادامه یابد

در گروه راکد شرکت های سيمانی نيز دو شرکت سيمان تهران و فارس و خوزستان به دليل حمايت سهامداران عمده آنها يعنی بنياد مستضعفان و سازمان تامين اجتماعی سير صعودی قيمت سهام را شروع کردند.

ادامه رشد قيمت سهام شرکت های خودرو سازی سبب شد تا سايپا پس از دو سال بار ديگر عنوان بزرگ ترين شرکت بورسی را به دست آورد. اين شرکت پنج و دو دهم ارزش بازار سرمايه ايران را در اختيار گرفته است.

نتيجه غير منتظره انتخابات

در حالی که بازار سرمايه با رشد تقاضای سهامداران برای خريد سهام ارزان شده در طول يک ماه گذشته مواجه بوده، بار ديگر طی روزهای تعطيل بورس تهران در اواخر هفته پيش، آمريکا از تلاش ايران برای گمراه کردن جامعه بين المللی در مورد فعاليت های هسته ای خود پرده برداشت.

همچنين تلاش دوباره آمريکا برای تشديد تحريم های اقتصادی عليه جمهوری اسلامی بار ديگر بازار سرمايه ايران را با ناامنی رو به رو کرد.

در چنين شرايطی کارشناسان پيش بينی می کنند با افزايش احتمال دو مرحله ای شدن انتخابات رياست جمهوری ۱۷ ژوئن بورس تهران هفته آينده را نيز با نوسان شاخص ها سپری کند، مگر اين که نتايج غير قابل انتظاری از انتخابات به دست آيد که اميدواری ها را نسبت به ادامه تعامل با اروپا و امريکا افزايش دهد.

 
 
66صندوق رای، قلک پول
سرنوشت رهبران بازار سرمايه در دست رای دهندگان، سهامی های بزرگ منتظرند
 
 
66اميد به ادامه خصوصی سازی
نوسان بورس تهران تا انتخابات ادامه دارد
 
 
66تمام مردان رييس جمهور ۲
صنعت تبليغات از گردش مالی نامزدهای انتخابات راضی نيست
 
 
فقر، وی را نامريی می کند
تاثير گسترش شکاف دارا و ندار بر انتخابات ايران
 
 
66' اقبال شرکتهای سرمايه گذاری '
تشديد تاثيرگذاری مذاکرات هسته ای بر بازار سرمايه ايران
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران