BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده:
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
لحظه شماری بازار مضطرب سرمايه ايران برای بازگشت آرامش
 

 
 
رای دهندگان
معاملات بورس تهران هفته پيش تنها تحت تاثير مسايل سياسی داخلی بود

بورس اوراق بهادار تهران تحت تاثير اعلام نتايج غير منتظره انتخابات رياست جمهوری روز جمعه گذشته در مجموع، داد وستد های هفته پيش را با کاهش هفت و۳۳ صدم درصدی خريداران سهام و افزايش فروش سهام از سوی سهامداران جزء به پايان رساند.

معاملات بورس تهران هفته پيش تنها تحت تاثير مسايل سياسی داخلی بود و در برابر اتفاق های رخ داده در حوزه مناسبات بين المللی ايران نوسانی را به خود نديد.

همزمان با آغاز داد و ستد های هفته گذشته بورس تهران، وزارت خارجه آمريکا اعلام کرد بدون توجه به اين که چه کسی در انتخابات رياست جمهوری ايران پيروز می شود، واشنگتن به فشار بر ايران در مورد برنامه های هسته ای ادامه می دهد.

منتها بدون توجه به اين موضع رسمی شاخص کل بازار سرمايه ايران در پايان معاملات روز شنبه تنها تحت تاثير انتشار نتايج اوليه شمارش آراء عمومی بيش از ۱۱ واحد رشد کرد.

مطابق نتايج اوليه شمارش آراء اکبر هاشمی رفسنجانی، رييس ميانه رو مجمع تشخيص مصلحت نظام، در صدر قرار داشت و مهدی کروبی، رييس اصلاح طلب مجلس ششم، و محمود احمدی نژاد، شهردار تندروومحافظه کار تهران، در تعقيب او بودند.

هر چند مصطفی معين، کانديدای اصلاح طلبان پيشرو، از ادامه رقابت باز ماند، ولی صدرنشينی آقای هاشمی به عنوان فردی که مدافع ااقتصاد آزاد و توسعه بازار سرمايه خوانده می شود، واکنش مثبت بازار سهام به نتايج اوليه را برانگيخت.

البته در اين روز بهای هر بشکه نفت در بازار های جهانی تا آستانه ۶۰ دلار صعود کرد تا رشد شاخص های بورس تهران با پشتوانه محکم اقتصادی نيز همراه باشد.

واکنش حقوقی ها
رای دهنده
اعلام خبر تشکيل جنبش ملی برای حمايت از هاشمی رفسنجانی در انتخابات ۲۴ ژوئن موجب شد تا سهام داران نهادی و حقوقی بازار سرمايه ايران خريد های کلان خود را بار ديگر آغاز کنند

داغی خرداد

با وجود تداوم نوسانات ناشی از رقابتهای انتخاباتی که در هفته گذشته به اوج رسید، بورس تهران در جريان معاملات دو روز پايانی هفته به ترتيب شاهد افزايش بيش از ۱۸ و۷۱ واحدی شاخص کل بود.

بنابراين با بازگشت سهامداران نهادی بزرگ به صف های خريد سهام، ارزش کل داد و ستد های هفته گذشته بورس تهران بيش از ۴۷ درصد رشد کرد و به ۲۹۴۷ هزار ميليارد ريال رسيد.

شاخص کل بازار نيز در پايان مبادلات هفته پيش با چهل و سه و ۴۱ صدم واحد افزايش بر روی ۱۲ هزار و ۴۹۵ واحد ايستاد.

با اين وجود، شاخص کل بورس تهران در پايان معاملات خرداد ماه که با اتمام هفته گذشته مصادف بود، به نزول يک و۴۴ صدم درصدی شاخص کل تن داد.

در اين ماه ارزش داد و ستد های بازار سرمايه نيز با بيش از ۲۱۰۰ ميليارد ريال افزايش به ۷۷۸۲ ميليارد ريال بالغ شد و بر شمار خريداران سهام در مقايسه با ارديبهشت ماه گذشته ۲۰ هزار نفر اضافه شد و به ۱۴۱ هزار و۳۹۷ نفر رسيد.

ارزش جاری بورس تهران هم در پايان خرداد ماه از ۴۰۵ هزار و ۵۴۸ ميليارد ريال فراتر رفت.

افق خودروسازی و پتروشيمی

مبادلات هفته گذشته بورس تهران بيشتر تحت تاثير داد و ستد سهام شرکت های بزرگ گروه های خودرويی، سرمايه گذاری و ساختمانی بود.

کارشناسان علت اين امر را وجود پيش بينی هايی در مورد حمايت آقای هاشمی در صورت پیروزی وی در انتخابات می دانند.

همچنين برخی صاحبنظران مسايل بازار سرمايه بر اين باورند که چنانچه اکبر هاشمی رفسنجانی در انتخابات پیروز شود، همانند دو دوران قبل رياست جمهوری او با رشد سرمايه گذاری در صنايع خودرو سازی و پتروشيمی مصادف باشد.

امید بورس
رای گیری سوم تیر
کارشناسان اميدوارند با تعيين رييس جمهور آينده، تب و تاب حاکم بر بازار سرمايه فروکش کند و بورس تهران برای ورود سرمايه گذاران خارجی آماده شود

گذشته از اين، کارشناسان رشد توليد خودروسازان دولتی، پايين بودن سود سهام اين شرکت ها نسبت به قيمت سهام آنها و ادامه محدوديت واردات خودرو را نيز در اقبال سهامداران به صنايع خودرو سازی موثر می دانند.

همچنين در جريان معاملات هفته پيش بورس فلزات تهران بهای فلز مس قدری کاهش يافت و به قيمت جهانی اين فلز نزديک تر شد.

کارشناسان پيش بينی می کنند در هفته های آتی دو فلز آلومينيوم و روی هم که در بازار داخلی ايران به بهايی بيش از قيمت های جهانی معامله می شوند، دچار افت قيمت شوند.

بر اين اساس تحليل گران بازار سرمايه نوسان تقاضا برای سهام شرکت های معدنی و فلزی عضو بورس اوراق بهادار را ادامه دار ارزيابی می کنند.

بر سر دو راهی

در مجموع صاحبنظران مسايل بازار سرمايه بر اين باورند که بورس تهران با پايان هفته گذشته بر سر دو راهی قرار گرفته است. اساس نگرانی آنها در مورد بورس تهران به پيروزی احتمالی شهردار تهران در دور دوم انتخابات برمی گردد.

هر چند آقای احمدی نژاد در اواسط هفته از توسعه بازار های مالی حمايت کرد ولی در ابتدای هفته در بورس شايعه شده بود آقای احمدی نژاد در گفتگو با يکی از شبکه های خبری داخلی، بورس را قمارخانه قلمداد کرده است.

ستاد آقای احمدی نژاد اين ادعا را قويا رد و بر حمايت از سرمايه گذاری مولد تاکيد کرده است.

کارشناسان اميدوارند با تعيين رييس جمهور آينده، تب و تاب حاکم بر بازار سرمايه فروکش کند و بورس تهران برای ورود سرمايه گذاران خارجی آماده شود.

 
 
66انتخابات و غافلگيری بورس
ايران همانند آمريکا کشور سهامداران می شود؟
 
 
66انتظار يک هفته ای
انتخابات به التهاب سه ماهه بورس تهران پايان می دهد؟
 
 
66صندوق رای، قلک پول
سرنوشت رهبران بازار سرمايه در دست رای دهندگان، سهامی های بزرگ منتظرند
 
 
66اميد به ادامه خصوصی سازی
نوسان بورس تهران تا انتخابات ادامه دارد
 
 
66' اقبال شرکتهای سرمايه گذاری '
تشديد تاثيرگذاری مذاکرات هسته ای بر بازار سرمايه ايران
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران