BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 17:51 گرينويچ - شنبه 25 ژوئن 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
بازار سرمايه ايران منتظر روشن شدن برنامه اقتصادی دولت جديد
 

 
 
رای دهندگان ایرانی
هنوز سایه روشنهای برنامه اقتصادی رییس جمهور جدید ایران اعلام نشده است

بورس اوراق بهادار تهران در واکنش به پيروزی شهردار تندرو تهران در دور دوم انتخابات رياست جمهوری ايران، معاملات امروز خود را با افت ۱۲۶ واحدی شاخص کل و ۴۷ درصدی ارزش داد و ستد ها به پايان برد.

بازار سرمايه ايران در حالی فعاليت روز شنبه خود را آغاز کرد که اخبار رسمی حاکی از پيروزی محمود احمدی نژاد، شهردار اصولگرای تهران، در انتخابات روز جمعه ۲۴ ژوئن بود.

اين پيروزی بر خلاف انتظار اکثر فعالان بورس تهران بود که از ماه ها پيش خود را برای پيروزی اکبر هاشمی رفسنجانی، رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام و از حاميان ديرينه بازار سرمايه و اقتصاد آزاد آماده کرده بودند.

بر اين اساس با آغاز مبادلات روز شنبه اکثر شرکت های بورسی به خصوص شرکت های خودروسازی و بخش ساختمان که در انتظار افزايش حمايت دولت بودند، با تشکيل صف فروش سهام از سوی سهامداران بورس تهران مواجه شدند، به طوری که تقاضای فروش سهام برای ۸ شرکت بورسی به بيش از ۱۷ ميليارد تومان رسيد.

گروه هايی از سهام داران شرکت های خودرو ساز و انبوه ساز بر اين باورند که آقای احمدی نژاد با توجه به اعلام مخالفتش نسبت به ادامه مونتاژ در صنايع خودروسازی و فروش حق تراکم به برج سازان از رونق اين دو صنعت خواهد کاست.

بنابراين تنها در فاصله چهل دقيقه ابتدايی داد وستد ها شاخص کل بورس تهران ۶۰ واحد کاهش يافت.

دغدغه بورس بازان
تبلیغات احمدی نژاد
گروه هايی از سهام داران شرکت های خودرو ساز و انبوه ساز بر اين باورند که آقای احمدی نژاد با توجه به اعلام مخالفتش نسبت به ادامه مونتاژ در صنايع خودروسازی و فروش حق تراکم به برج سازان از رونق اين دو صنعت خواهد کاست

بيانيه اطمينان بخش

در پی افزايش شتاب نزول شاخص های بازار سرمايه ايران سازمان کارگزاران بورس تهران با صدور اطلاعيه ای به سهامداران اطمينان داد که حمايت از حقوق سرمايه داران کوچک و بزرگ و توسعه بازار سرمايه از اولويت های اقتصادی رييس جمهوری منتخب خواهد بود.

اين اطلاعيه به اين دليل منتشر شد که از هفته گذشته رواج شايعاتی مبنی بر اين که شهردار تهران، بورس تهران را "قمارخانه" قلمداد کرده و قصد دارد تا ورود سرمايه و کالای خارجی به کشور را محدود کند، موجب افزايش نگرانی سرمايه داران ايرانی شده است.

پس از انتشار اين اطلاعيه سير نزولی شاخص های بورس تهران به طور محسوسی کند شد و تا پايان معاملات شاخص کل با۱۲۶ واحد کاهش به ۱۲ هزار و ۳۶۹ واحد رسيد.

به اعتقاد کارشناسان ابهام موجود در مورد چارچوب و جزييات برنامه های اقتصادی رييس جمهور آينده ايران علت اصلی نگرانی حاکم بر بورس تهران است.

تحت تاثير همين نگرانی عمومی از آينده بازار سرمايه ايران روز شنبه از ۱۱۴ شرکتی که سهام آنها مورد داد و ستد قرار گرفت، فقط قيمت سهام ۱۰ شرکت افزايش يافت و بهای سهام ۲۶ شرکت بيش از ۴ درصد افت کرد.

در اين ميان نزول شديد قميت سهام سه شرکت خودوريی سايپا، گروه بهمن و ايران خودرو بيشترين سهم را در کاهش يک درصدی شاخص کل بورس تهران داشت.

به همين علت شاخص صنعت که بيانگر عملکرد شرکت های صنعتی حاضر در بورس تهران است، بيش از ۹۶ واحد کاهش يافت. در اين روز شاخص قيمت شرکت های سرمايه گذاری که بزرگ ترين سهام داران بورس تهران هستند، ۳۵۲ واحد نزول کرد.

با اين وجود صاحبنظران مسايل بازار سرمايه معتقدند طی روزهای آتی و با کاهش ابهام موجود در مورد ماهيت سياست های اقتصادی که آقای احمدی نژاد مدافع اجرای آن است، آرامش به بورس تهران باز می گردد.

دلار ارزان شد
سکه سنت
بهای انواع طلا و سکه طلا کاهش اندکی داشت و هر دلار آمريکا نيز در برابر ريال ايران يک تومان ارزان تر شد

بازار طلا، ارز و خودرو

در شرايطی که پيش بينی می شد با شروع نزول شاخص های بورس تهران رونق به بازار های رقيب از جمله طلا و ارز بازگردد، در جريان معاملات روز شنبه اين دو بازار رونق خاصی مشاهده نشد.

بهای انواع طلا و سکه طلا کاهش اندکی داشت و هر دلار آمريکا نيز در برابر ريال ايران يک تومان ارزان تر شد.

افزايش نرخ برابری پوند انگليس و يورو در مقابل ريال هم به کمتر از ۵ تومان محدود شد.

کارشناسان پيش بينی می کنند در صورت ادامه رکود بورس تهران وشفاف شدن مواضع اقتصادی رييس جمهوری جديد ايران، با يک وقفه زمانی سه، چهار روزه بازار طلا وارز شاهد ورود سرمايه های خارج شده از بازار سرمايه خواهد بود.

فروشندگان خودرو هم معتقدند در صورت لغو احتمالی قرارداد های خارجی خودرو سازان از سوی دولت آينده که ممکن است با هدف پايان دادن به مونتاژ در صنعت خودروی ايران انجام شود، شايد نوساناتی در اين بازار مشاهده شود.

نگرانی حاکم بر بازار تلفن همراه نيز مشابه آن چيزی است که در ساير بازارهای موازی اقتصاد ايران وجود دارد.

تلاش مجلس هفتم که قرابت سياسی خاصی با شهردارتهران دارد برای لغو قرارداد اپراتور خارجی تلفن همراه، انتظار صعود دوباره قيمت انواع سيم کارت را در شرايط تشکيل دولت همسو با مجلس افزايش داده است.

در مجموع به نظر می رسد بورس تهران و ساير بازارهای موازی اقتصاد ايران تا زمان مشخص نشدن برنامه های عملی آقای احمدی نژاد و تيم اقتصادی او همچنان در سرگيجه کاهش شاخص ها و افزايش قيمت ها به سر ببرند.

 
 
66دلارهای نفتی
احمدی نژاد: صنعت نفت ايران را شفاف می کنم
 
 
66انتخابات و غافلگيری بورس
ايران همانند آمريکا کشور سهامداران می شود؟
 
 
66رای طلايی
لحظه شماری بازار مضطرب سرمايه ايران برای بازگشت آرامش
 
 
66انتظار يک هفته ای
انتخابات به التهاب سه ماهه بورس تهران پايان می دهد؟
 
 
فقر، وی را نامريی می کند
تاثير گسترش شکاف دارا و ندار بر انتخابات ايران
 
 
مطالب مرتبط
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران