BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 15:33 گرينويچ - دوشنبه 04 ژوئيه 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
بنزين، شمشير دولبه برای دولت احمدی نژاد
 
کاريکاتور از نيک آهنگ کوثر، سایت قلم سبز ایران
واشنگتن پست: يک متصدی پمپ بنزين در ايران تنها دو دلار و ۳۰ سنت دستمزد روزانه می گيرد، معادل چهار لیتر بنزین در آمریکا
روزنامه واشنگتن پست در گزارشی درباره ارزانی بنزين در ايران نوشته است در حالی که قيمت نفت در هفته گذشته به بشکه ای ۶۰ دلار رسيد، بعيد است محمود احمدی نژاد، رييس جمهور منتخب، اجازه دهد ايرانيان واقعيات بازار جهانی نفت را درک کنند.

آقای احمدی نژاد در دور دوم نهمين دوره انتخابات رياست جمهوری با شعار تقسيم ثروت نفت ميان همه ايرانيان و پاکسازی صنعت نفت از "مافيای خانوادگی" توانست بيش از ۶۰ درصد آرا را کسب کند و اکنون برای برعهده گرفتن زمام امور در چهارم اوت مهيا می شود.

کارشناسان عقيده دارند بالا بودن بهای نفت می تواند به رييس جمهور جديد ايران در محقق ساختن شعارهايش کمک کند. اگرچه قيمت نفت به بشکه ای ۵۷ دلار در هفته پيش کاهش يافت، اما اين هفته به ۵۹ دلار رسيد و برخی از معامله گران پيش بينی کرده اند اين رقم تا پايان امسال به ۸۰ دلار بالغ خواهد شد.

اما برخی کارشناسان نگران هستند آقای احمدی نژاد بجای اختصاص درآمد نفتی ۴۰ ميليارد دلاری ايران به سرمايه گذاری، آن را صرف پرداخت يارانه های مستقيم يا غير مستقيم کند تا به قول خود، ثروت نفت را به سر سفره همه ايرانيان بياورد.

کارل ويک، خبرنگار روزنامه واشنگتن پست چاپ آمريکا نيز اين دغدغه ها را در گزارشی زير عنوان "ايران بنزين را به قيمت خود می بلعد" بازتاب داده است.

وی قيمت بنزين در آمريکا را پنج برابر جمهوری اسلامی ذکر کرده ولی می نويسد يک متصدی پمپ بنزين در ايران برای شيفت کاری هشت ساعته تنها دو دلار و ۳۰ سنت دستمزد روزانه می گيرد و برخلاف مصرف کنندگان آمريکايی عقيده دارد قيمت کنونی بنزين برای ايرانيان "بسيار گران" است.

رکورد بنزین
خودروها در تهران
اکنون آمارهای دولت نشان می دهد رکورد بيشترين مصرف بنزين از آغاز سال جاری خورشيدی (مارس ۲۰۰۵) در روز شنبه دوم ژوئيه به ميزان ۷۳ ميليون و ۳۰۰ هزار ليتر به ثبت رسيد

واشنگتن پست اعتراض اين کارگر و هزاران ايرانی کم درآمد ديگر را علت صرف ميلياردها دلار از درآمد ارزی کشور برای پرداخت يارانه سوخت، "مخصوصا در سال انتخابات"، می داند.

يک مشاور تجاری به اين روزنامه گفته است که هرگاه در ايران انتخابات برگزار می شود، قيمتها ثابت نگه داشته می شوند. وی به عنوان نمونه به اقدام سال گذشته مجلس هفتم اشاره می کند که چند ماه بعد از تشکيلش به رهبری محافظه کاران به دولت محمد خاتمی اجازه نداد قيمت بنزين را طبق توصيه برنامه سوم ۲۰ درصد بالا ببرد.

اين درحالی بود که برخی از کارشناسان اقتصادی و مديران وزارت نفت معتقدند افزايش قيمت بنزين يکی از راه های جلوگيری از اسراف و قاچاق آن به کشورهای همسايه است.

اکنون آمارهای دولت نشان می دهد رکورد بيشترين مصرف بنزين از آغاز سال جاری خورشيدی (مارس ۲۰۰۵) در روز شنبه دوم ژوئيه به ميزان ۷۳ ميليون و ۳۰۰ هزار ليتر به ثبت رسيد و پيش بينی می شود متوسط مصرف بنزين در ژوئيه به ۶۸ ميليون ليتر برسد.

از همين رو، واشنگتن پست پيش بينی می کند "محمود احمدی نژاد احتمالا ايرانيان را در معرض واقعيات بيرحمانه بازار جهانی نفت قرار نمی دهد."

يک کارگر ساختمان بعد از پر کردن مخزن بنزين وانتش که در پشت آن بيل، ماسه و پسرکی با لباس خاک آلود نشسته بود، به خبرنگار اين روزنامه گفته است: "آمريکايی ها شايد پولدار باشند، ولی ما خيلی فقيريم."

واشنگتن پست عقيده دارد بزرگترين زيان پرداخت يارانه های سوخت برای ايران اين است که مصرف کنندگان داخلی مانع از صادرات نفت می شوند و دولت را ناگزير به واردات بنزين می کنند.

بن فولکس، تحليلگر واحد اطلاعات اکونوميست، به اين روزنامه آمريکايی گفته است: "هزينه بزرگی است، زيرا آنها می توانند اين بنزين را به قيمت جهانی بفروشند."

واشنگتن پست می نويسد که رانندگان ايرانی روزانه ۶۵ ميليون ليتر بنزين می سوزانند و چون پالايشگاه های ايران تنها می توانند روزانه چهل ميليون ليتر بنزين توليد کنند، در تنيجه دولت مجبور است بقيه را به قيمت جهانی وارد کند.

مجلس اخيرا اجازه داد دولت چهارو نيم ميليارد دلار صرف واردات بنزين کند که بنابه تخمين های آقای فولکس تقريبا ۵۰ درصد بيشتر از سال مالی گذشته است و اکنون هشت درصد بودجه را تشکيل می دهد.

يک کارشناس اقتصادی با اشاره به قيمت ارزان بنزين در ايران در مقايسه با آمريکا به واشنگتن پست گفته است: "بسيار روشن است اگر قيمتهای نفتی اينقدر بالا نبود، دولت نمی توانست هزينه واردات بنزين را بپردازد."

واشنگتن پست با استناد به گزارش اخير صندوق بين المللی پول در پايان می نويسد که بسياری از سياستمداران ايرانی عقيده دارند يارانه ها در نهايت بايد تدريجا حذف شود، اما همزمان با سرازير شدن درآمدهای نفتی، بسياری از تلاشها برای "اصلاح ساختار" کند و دردآور بوده است.

محمود احمدی نژاد رييس جمهور منتخب يا بايد يارانه های بنزين را حفظ کند تا اعتراض رای دهندگان برانگيخته نشود يا اين که بنزين را به قيمت واقعی بفروشد. گزينه او چيست؟

 
 
66وسوسه های نفت ۶۰ دلاری
مبارزه احمدی نژاد با فقر بدون ارایه برنامه برای مازاد درآمد نفتی
 
 
66فرصتها و تهديدها
تورم، فقر و بيکاری، پاشنه آشيل دولت اصولگرايان
 
 
66'مافیای خانوادگی'
درخواست مجلس از مردم برای افشاگری درباره وزارت نفت
 
 
66سرگيجه بورس
بازار سرمايه ايران منتظر روشن شدن برنامه اقتصادی دولت جديد
 
 
66اکتشاف طلای سياه
موانع اقتصادی و سياسی برای سرمايه گذاران نفتی در ايران
 
 
مطالب مرتبط
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران