BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 10:31 گرينويچ - دوشنبه 25 ژوئيه 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
رويای خانه دار شدن چند ايرانی تحقق می يابد؟
 

 
 
ساختمانهای تهران
سالانه به طور متوسط حدود ۷۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته می شود در حالی که نياز سالانه ايران يک ميليون واحد برآورد می شود
شورای اقتصاد کليات طرحی را تصويب کرده که حداکثر وام مسکن از سوی بانکهای دولتی به ۱۸ ميليون تومان افزايش خواهد يافت. اين طرح برای خارج کردن بازار مسکن از رکودی چند ساله به اجرا در می آيد.

رکود بی سابقه ای که از حدود سه سال پيش شروع شده، هنوز ادامه دارد و دولت اميدوار است افزايش وام تحرکی به بازار مسکن بدهد.

پرداخت وام که به صورت آزمايشی اجرا می شود، بعد از تهيه دستور العمل آن از سوی بانک مسکن و تصويب شورای اقتصاد آغاز خواهد شد.

سقف وام پرداختی از سوی بانکهای دولتی بخصوص بانک مسکن حدود يک سال پيش با هدف تحرک بخشيدن به بازار مسکن از هفت ميليون تومان به دوازده ميليون تومان افزايش يافت، اما تصميم جديد شورای اقتصاد از بی ثمر بودن آن حکايت دارد.

شرايط دشوار

البته برخی بانکهای خصوصی نظير پارسيان برای خريد مسکن تا ۵۰ ميليون تومان برای وام مسکن پرداخت می کنند و مديران آنها می گويند طرحشان می تواند تا۸۰ درصد قيمت مسکن را پوشش دهد.

متقاضيان برای دريافت وام از بانک مسکن بايد مدت شش ميليون تومان را به مدت يک سال نزد اين بانک به وديعه بگذارند، اما در بانکهای خصوصی سپرده گذاری شرط نيست و متقاضی وام بايد مدارکی ارائه کند که نشان دهد درآمدش دو برابر قسط ماهانه ای است که قرار است پرداخت کند و مشکلی از جهت بازپرداخت وام ندارد.

نرخ بهره وام مسکن بانکهای خصوصی ۲۶ درصد و بانک های دولتی ۱۶ درصد است.

اگر يک متقاضی ۱۵ ميليون تومان وام از بانک های خصوصی دريافت کند، بايد برای مدت ده سال ماهانه حدود ۳۰۰ هزار تومان به بانک بپردازد.

بنا به گزارشها، از آنجا که بانک مسکن به سپرده گذاران ۱۲ ميليون تومان وام با سپرده و شش ميليون تومان وام بدون سپرده می پردازد، شرايط بازپرداخت برای آنها متفاوت خواهد بود.

باز پرداخت وام با سپرده بايد طی ۱۲ تا ۱۸ سال با سود ۱۵ درصد (اقساط ۱۵۹ هزار تومان) و بازپرداخت وام بدون سپرده بايد ظرف هفت سال با بهره ۱۶ درصد (اقساط ۱۱۲ هزارتومان) صورت پذيرد. بنابراين اقساط ماهيانه اين وام بيش از ۲۷۰ هزار تومان است.

به عقيده کارشناسان، پرداخت اين ميزان قسط ماهانه برای قشر فقير و متوسط که درآمدی ناچيزی دارند، امکان پذير نيست.

فقر در ایران
به عقيده برخی کارشناسان، افزايش سقف وام از سوی دولت می تواند به گران شدن قيمت مسکن منجر شود و خانوارهای بی خانمان ايرانی را در تنگنای بيشتری قرار دهد

نظر کارشناسان

دو ديدگاه در باره ميزان افزايش وام خريد مسکن وجود دارد. برخی معتقدند قدرت خريد مردم به دليل تورم و گرانی مدام رو به کاهش است و اين وام های ناچيز که حدود بيست تا سی درصد نياز مالی متقاضيان را برای خريد خانه تامين می کند، کافی نيست و بايد هر ساله به نسبت تورم به ميزان وام خريد مسکن افزوده شود.

گروهی ديگر بر افزايش ميزان وام مسکن تاکيد دارند، اما نگرانند که اين افزايش قيمت به متضرر شدن بيشتر قشر کم درآمد جامعه بينجامد، چون بالا رفتن قدرت خريد، قيمت مسکن را نيز افزايش می دهد و فشار بيشتری بر متقاضيان خريد مسکن و اجاره نشينها تحميل می کند.

برخی از کارشناسان نيز معتقدند تا زمانی که هزينه توليد بخش مسکن با درآمد متوسط خانوارهای ايرانی متناسب نشود، هر گونه تحريک مالی نظير اعطای تسهيلات مالی بيشتر از سوی بانکها می تواند در کوتاه مدت تحرکی در بازار مسکن ايجاد کند، اما اين حباب رونق، دوام چندانی نخواهد داشت و به سرعت خواهد ترکيد.

به عقيده اين کارشناسان، افزايش سقف وام از سوی دولت می تواند به گران شدن قيمت مسکن منجر شود و خانوارهای بی خانمان ايرانی را در تنگنای بيشتری قرار دهد.

تعامل مستاجر و موجر
برخی از بنگاه داران می گويند که پرداخت وام ۱۸ ميليون تومانی می تواند به برخی کمک کند تا صاحب خانه شوند، اما ممکن است صاحب خانه ها را نيز برای بالا بردن اجاره ها به طمع بيندازد

ناکاميهای دولت و رويای ايرانيان

تا به حال برنامه هايی چون افزايش سقف وام، امکان استفاده از آن برای خريد واحدهای مسکونی دست دوم و توليد مسکن انبوه که دولت با هدف ايجاد تحرک در بازار مسکن اجرا کرده، با شکست مواجه شده است.

با وجود اين ناکاميها و تدوام افزايش قيمت زمين و مسکن، دولت در حالی برای تزريق خون تازه به بازار مسکن تلاش می کند که خانه دار شدن برای بسياری از ايرانيان به رويا بدل شده است.

شمار زيادی از ايرانيان برای داشتن سقفی بالای سر بخش اعظم درآمدهايشان را صرف پرداخت اجاره خانه می کنند، به خصوص هشت ميليون نفر در حاشيه شهرها در وضع فلاکت باری به سر می برند.

بر اساس آمار، ايران به سه ميليون مسکن جديد نياز دارد و تا زمانی که فکری برای تامين اين حجم عظيم از تقاضاها نشود، پاسخ دادن به نيازهای نسلی جوانی که هر ساله به جمع متقاضيان مسکن اضافه می شوند، بسيار مشکل خواهد بود.

از سوی ديگر، تا زمانی که توان خريد متقاضيان مسکن با قيمت روز بازار به تعادل نرسد، رکود بازار مسکن ادامه خواهد داشت، مگر آن که هزينه های ساخت مسکن کمتر شود يا امکاناتی نظير استفاده از وامهای کلان با دوره بازپرداخت طولانی و کم بهره برای متقاضيان فراهم شود.

نياز به میلیونها خانه
ساختمان در تهران
در برنامه چهارم توسعه پيش بينی شده است که چهار ميليون و ۷۰۰ هزار دستگاه خانه ساخته شود که يک ميليون دستگاه از آن بايد در روستاها و بقيه بايد در شهرها ساخته شود

تورم ۱۵ درصدی و افزايش مدوام قيمت انرژی، گرانی زمين و مصالح ساختمانی و بالا رفتن دستمزد نيروی کار از عوامل تاثير گذار بر توليد مسکن به حساب می آيند و ناظران می گويند بدون اصلاح ساختار اقتصادی و کنترل آنها، رونق بخشيدن به بازار مسکن با اين وامها قدری خوشبينانه به نظر می رسد.

واقعيت تلخ

بازار مسکن بزرگترين بازار اقتصادی کشور است و نزديک به يک سوم سرمايه گذاريها به اين بخش اختصاص دارد.

در برنامه چهارم توسعه(۱۳۸۸- ۱۳۸۴) پيش بينی شده است که چهار ميليون و ۷۰۰ هزار دستگاه خانه ساخته شود که يک ميليون دستگاه از آن بايد در روستاها و بقيه بايد در شهرها ساخته شود.

سالانه به طور متوسط حدود ۷۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته می شود در حالی که نياز سالانه ايران يک ميليون واحد برآورد می شود.

در کنار نابرابری نيازها و امکانات توليد، بخش عمده ای از ساختمان های مسکونی فرسوده است که بازسازی آن به سرمايه گذاری کلان نياز دارد.

به گفته علی عبدالعلی زاده، وزير مسکن و شهر سازی جمهوری اسلامی، علاوه بر ساخت سالانه يک ميليون واحد مسکونی، بايد در ۲۰ سال آينده، سالانه ۵۰۰ هزار واحد مسکونی بازسازی و مرمت شود.

واکنش موجران

با در نظر گرفتن اين واقعيتها، چشم اندازی اميد بخش در بازار مسکن به چشم نمی خورد و تحقق رويای خانه دار شدن برای بسياری از ايرانيان دشوار به نظر می رسد.

همچنين برخی از بنگاه داران می گويند که پرداخت وام ۱۸ ميليون تومانی می تواند به برخی کمک کند تا صاحب خانه شوند، اما ممکن است صاحب خانه ها را نيز برای بالا بردن اجاره ها به طمع بيندازد، بخصوص اين که تابستان فصل نقل و انتقال مسکن است.

به گفته بنگاه داران، هر ساله به طور ميانگين بين ده تا بيست درصد بر ميزان اجاره ها بخصوص در تهران افزوده می شود و ممکن است وام ۱۸ ميليون تومانی طمع صاحب خانه ها را تحريک کرده تا مستاجران را نقره داغ کنند.

 
 
66افزایش شش میلیونی
وام مسکن در ایران بطور آزمايشی ۱۸ ميليون تومان می شود
 
 
66حذف شرط دوازده سال
دولت به بازار مسکن ایران تنفس مصنوعی می دهد
 
 
66تغيير در شرايط وام مسکن
بانکهای ايرانی از اين پس وام مسکن را در اختيار واحدهای مستعمل هم قرار می دهند
 
 
66بانکداری بدون ربا
خاتمی: منتقدان بانکداری صلاحيت اظهارنظر ندارند
 
 
فقر، وی را نامريی می کند
تاثير گسترش شکاف دارا و ندار بر انتخابات ايران
 
 
سايت های مرتبط
 
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران