BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 19:38 گرينويچ - شنبه 15 اکتبر 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
ميشل مون با سينه بند اسرارآميز ميليونر شد
 
ميشل مون
اين سينه بندهای پر شده با ژل سيليکون سود هنگفتی را برای خانم مون به ارمغان آورده است
داستان موفقيت ميشل مون و تلاش وی برای خلق سينه بندی بی عيب و نقص فصلی باشکوه در تاريخ کسب و کار است.

اين مخترع سينه بند Ultimo در خانه ای استيجاری در شرق گلاسکو اسکاتلند بزرگ شده است. هنگامی که ده ساله بود، برادرش جان سپرد و در ۱۲ سالگی پدرش را از دست داد.

در ۱۵ سالگی ترک تحصيل کرد تا کارآفرين شود و در نهايت به يکی از موفقترين زنان کاسبکار بريتانيا بدل شد. اکنون در ۳۴ سالگی وی به حضور در اجلاس آتی "رهبران در لندن" دعوت شده تا شرح حال کاميابی خود را در کنار شخصيتهايی نظير بيل کلينتون (رييس جمهور پيشين آمريکا)، ترنس کنران (بنيانگذار فروشگاه Habitat بزرگترين فروشگاه زنجيره ای مبلمان بريتانيا)، ميخاييل گورباچف (آخرين رهبر شوروی سابق) و سر رانولف فاينس (يکی از بزرگترين سخنرانان الهام بخش دنيا) بازگويد.

هرچند اوجگيری خانم مون پر فراز و فرود بوده، ولی تنها سه سال طول کشيد تا وی بتواند در دنيای شيک پوشی تاثيری شگرف برجا گذارد.

وی در مصاحبه ای نادر به بی بی سی گفته است: "هرگز فکر نمی کردم با آن پيشينه ام و بعد از آن که در ۱۵ سالگی درس و مشق را رها کردم، از من بخواهند در اجلاس رهبران لندن سخنرانی کنم. گاهی خنده ام می گيرد."

اسکاتلندی بزرگ

سرنوشت خانم مون در جريان رقصی شبانه در سال ۱۹۹۶ دستخوش تغيير شد. کرست وی بقدری تنگ و ناراحت کننده بود که ناچار شد آن را دربياورد. همان شب تصميم گرفت دنيای سينه بند را دگرگون کند.

يک ماه بعد با پول بازخريد از شغل سابقش، شرکت ام جی ام اينترنشنال را با هدف توليد و فروش بهترين کرستها تاسيس کرد. فقط يک مشکل وجود داشت.

خانم مون اذعان می کند: "من از نحوه توليد سينه بند هيچ اطلاعی نداشتم."

برای همين وی در فروشگاه ها پرسه زد، از هر مدل کرستی می خريد و آن را می شکافت. بعد از سه سال شکافتن و دوختن و دستکاری، در حالی که شرکتش حدود ۲۰۰ هزار دلار بدهکار شده بود و طلبکاران داشتند در را از پاشنه درمی آوردند، سينه بند Ultimo به دنيا آمد.

اين کرست تحول برانگيز که با ژلی از سيليکون پر شده است و سينه زنان را رو به بالا فشار می دهد، زندگی وی را از اين رو به آن رو کرد. خانم مون که سه فرزند دارد، در کنار خانه داری به حرفه اش ادامه داد و اين محصول را در فروشگاه "سلفريجز" لندن عرضه کرد. ظرف بيست و چهار ساعت، به اندازه شش هفته جنس فروخته شده بود.

يک سال بعد Ultimo در فروشگاه های مجلل "ساکس فيفث اونيو" در نيويورک عرضه شد، جايی که مردم شش هفته برای خريد اين سينه بند سحرآميز در فهرست انتظار بودند.

سود بی سابقه

شيک پوشان، از محصول خانم مون استقبال کردند و خيلی زود درهای همه جا به روی او گشوده شد، از ميهمانی با ريچارد برانسون، قهرمان کودکی وی و کارآفرين افسانه ای شرکت "ويرجين"، گرفته تا دعوت به دربار بريتانيا.

 هرگز فکر نمی کردم با آن پيشينه ام و بعد از آن که در ۱۵ سالگی درس و مشق را رها کردم، از من بخواهند در اجلاس رهبران لندن سخنرانی کنم. گاهی خنده ام می گيرد
 
ميشل مون، کارآفرين بريتانيایی

خانم مون می گويد: "فکر می کنم در ابتدا قدری خودم را باختم، مانند فوتباليستی از طبقه کارگر که کلی پول به جيب می زند و سوار اتومبيلهای پرشتاب می شود و قدری مغرور می شود. فکر می کنم خودم هم قدری عقل از سرم پريد."

اين مساله چندان عجيب نيست. وی در ميان جوايز ارزنده فراوانش توانسته است جايزه بهترين زن کاسبکار سال و بزرگترين اسکاتلندی سال را تصاحب کند.

مجله Management Today خانم مون را يکی از ۳۰ زن کارآفرين بزرگ بريتانيا و همطراز مارتا لين فاکس (پيشگام تجارت الکترونيک در بريتانيا) و استلا مک کارتنی (از طراحان بنام لباس) انتخاب کرد. ريچل هانتر، از سوپرمدلهای معروف جهان تازه ترين محصولات اين شرکت را که ارزش آن به ۳۵ ميليون دلار می رسد، تبليغ می کند.

خانم مون می گويد: "اکنون شرکتمان هر روز قدرتمندتر می شود. ما ظرف يک سال گردش مالی مان را سه برابر کرده و سود بی سابقه ای به دست آورده ايم."

'هرگز نگو هرگز'

اگر اعداد و ارقام را از اين کارآفرين بگيريد، وی زنی بسيار متواضع است و وقتی به فکر سخنرانی آتی خود در اجلاس رهبران در لندن می افتد، حيرت زده می شود.

 به نظرم افرادی مانند من بايد به ديگران کمک کنند زيرا يادم هست وقتی حرفه ام را شروع کردم چقدر برايم دشوار بود
 
ميشل مون، کارآفرين بريتانيایی

وی به بی بی سی گفته است: "من مسلما پشت تريبون نخواهم گفت که استعداد خدادادی دارم و يک زن کاسبکار بی عيب و نقص هستم و حلال همه مشکلات هستم. می خواهم آنجا بايستم و داستان واقعی ام را بيان کنم، برايشان از فراز و فرودهايی که در ۹ و نيم سال گذشته داشته ام، بگويم."

خانم مون می افزايد: "من بهترين زن کاسبکار دنيا نيستم. فکر می کنيم خيلی از زنان هستند که لياقتشان برای حضور در اجلاس رهبران در لندن بيشتر از من است."

وی در کنار اين فروتنی، مصمم است به نسل آينده کارآفرينان جوان کمک کند و می گويد به همه نامه هايی که خواستار نصيحت است، شخصا پاسخ می دهد.

خانم مون به بی بی سی گفته است: "به نظرم افرادی مانند من بايد به ديگران کمک کنند زيرا يادم هست وقتی حرفه ام را شروع کردم چقدر برايم دشوار بود."

کارشناسان پيش بينی می کنند ظرف ۲۰ سال ۶۰ درصد کل ثروت شخصی در بريتانيا در دست زنان خواهد بود. اين در حالی است که شمار بی سابقه ای از زنان از جمله خانم مون در فهرست ثروتمندهای نشريه ساندی تايمز جا گرفته اند.

وقتی از وی سوال کرديم ده سال ديگر خود را در کجا می بيند، خانم مون پاسخ داد: "صادقانه می گويم که هنوز فکر می کنم به موفقيت نرسيده ام. راه درازی در پيش دارم. چون ما در دنيايی پر رقابت زندگی می کنيم، من فقط می خواهم شرکتم را داشته باشم و محصولاتم و با مردان کاسبکار رقابت کنم و سهم بازارشان را به چنگ بياورم."

آيا ممکن است که وی سهام شرکتش را در بورس شناور کند؟

"هرگز نگوييد هرگز."

 
 
66ملکه يا کارگر
توفان زنان، بازار کار دبی را درمی نوردد
 
 
66غيبت محسوس زنان ايرانی
کاندوليزا رايس، دوباره قدرتمندترين زن جهان شد
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران