BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 17:19 گرينويچ - يکشنبه 06 نوامبر 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
ابراز نگرانی نمايندگان از گمنامی نامزدهای چهار وزارتخانه
 
احمدی نژاد در مجلس
رای اعتماد مجلس به چهار وزير پيشنهادی کابينه احمدی نژاد را تکميل می کند
رايزنی نمايندگان مجلس با وزرای پيشنهادی محمود احمدی نژاد برای وزارتخانه های آموزش و پرورش، تعاون، رفاه و تامين اجتماعی و نفت آغاز شده است.

بعد از گذشت بيش از دو ماه از عمر کابينه نهم جمهوری اسلامی، چهار وزارتخانه مذکور به دليل رای عدم اعتماد مجلس به فهرست اوليه نامزدها، هنوز با سرپرست اداره می شوند ولی چهارشنبه گذشته آقای احمدی نژاد فهرست وزرای پيشنهادی خود را به نمايندگان داد که مجددا تعجب آنها را برانگيخت.

نمايندگان و رسانه های ايرانی می گويند صادق محصولی (نفت)، محمد ناظمی اردکانی (تعاون)، محمود فرشيدی (آموزش و پرورش) و پرويز کاظمی (رفاه و تامين اجتماعی) يا اصلا تخصص ندارند يا تجربه فعاليتشان در حوزه های مرتبط به اوايل انقلاب باز می گردد.

امروز يکشنبه نامزدهای مذکور در کميسيونهای تخصصی مجلس حضور يافتند و سوابق و برنامه های خود را ارايه دادند. قرار است اين جلسات تا سه شنبه ادامه يابد و بعد نمايندگان درباره رای اعتماد تصميم بگيرند.

 اگر امروز يک پله و فردا پله ای ديگر عقب نشينی کنيم، ناگهان متوجه می شويم که کاملا کوتاه آمده ايم و اين خسارت، جبران ناپذير است
 
عماد افروغ، نماينده مجلس

برخی از نمايندگان ادعا می کنند که قبلا حتی نام اين نامزدها را نشنيده اند. به عنوان نمونه، قدرت الله ايمانی، نماينده خرم آباد، به خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، گفته است: "ما اين چهار وزير پيشنهادی را نمی شناسيم و از هر کسی هم که سوال می کنيم، آنها هم اين افراد را نمی شناسند."

برزخ مجلس

ساير نمايندگان نيز بعد از جلسه امروز نگرانی های خود را برای خبرنگاران بازگفتند، ولی ابراز اميدواری کردند در روزهای آتی معرفی شدگان آقای احمدی نژاد را بهتر خواهند شناخت.

از مجموع سخنان آنها به نظر می رسد مجلس در برزخ دشواری فرو افتاده است: از يک سو، ادامه فعاليت اين چهار وزارتخانه با سرپرست، بخصوص در آستانه بررسی لايحه بودجه سال ۱۳۸۵، "به صلاح مجلس، دولت و جامعه نيست،" و از سوی ديگر، برخی از نمايندگان حاضر نيستند به توصيه رهبران فراکسيون اصولگرايان، "با ارفاق" رای اعتماد بدهند.

عماد افروغ، عضو فراکسيون اکثريت، همانند اولين رای گيری برای دولت آقای احمدی نژاد از گزينه های جديد راضی نيست.

وی که صراحتا از انتخاب چند نامزد از جمله مصطفی پورمحمدی، معاون سابق وزارت اطلاعات، برای وزارت کشور انتقاد کرده بود، می گويد که اين بار نيز به "مصلحت انديشی های جزيی" تن نخواهد داد.

فرشيدی، نامزد وزارت آموزش و پرورش
 تجربه نشان داده کسانی که مورد توجه آقای احمدی نژاد هستند، همين گروه دوستانی هستند که تا الان معرفی شده اند و بنابراين اتفاق خاص ديگری نمی افتد و نبايد وقت تلف شود
 
احمد توکلی، نماينده مجلس

آقای افروغ در سخنانی که ايسنا مخابره کرده، گفته است: "اگر امروز يک پله و فردا پله ای ديگر عقب نشينی کنيم، ناگهان متوجه می شويم که کاملا کوتاه آمده ايم و اين خسارت، جبران ناپذير است."

'هم لشکر ديروز'

در مقابل دسته ای مانند احمد توکلی، رييس مرکز پژوهشهای مجلس، رای عدم اعتماد و در نتيجه تعويق بيشتر را زيان بارتر از انتخاب اين چهره های "فاقد تخصص" می دانند.

آقای توکلی می گويد که نه تنها "انتظار عمومی در جامعه برای تکميل کابينه شديد است،" بلکه اميدی وجود ندارد که آقای احمدی نژاد بعد از چند هفته ديگر بتواند نامزد شايسته تری معرفی کند.

رييس مرکز پژوهشها که خود از نظريه پردازان اقتصادی اصولگرايان است، می گويد: "تجربه نشان داده کسانی که مورد توجه آقای احمدی نژاد هستند، همين گروه دوستانی هستند که تا الان معرفی شده اند و بنابراين اتفاق خاص ديگری نمی افتد و نبايد وقت تلف شود."

يکی از اين دوستان که بيشترين واکنشها نسبت به نامزدی وی معطوف شده آقای محصولی است که به گفته شکرالله عطارزاده، عضو کميسيون انرژی مجلس، در زمان جنگ با آقای احمدی نژاد و پرويز فتاح، وزير نيرو، "در يک لشکر" بوده است.

آقای محصولی فرماندهی سپاه پاسداران در استان های آذربايجان شرقی و غربی و مسئوليت تحقيق و بازرسی سپاه پاسداران و سمت معاونت طرح و برنامه وزارت دفاع را نيز بر عهده داشته است اما در سوابق کاری وی، ارتباطی با صنعت نفت ديده نمی شود.

'بساز و بفروش امروز'

ايرج نديمی، نماينده مردم لاهيجان، گزينه های رييس جمهور ايران برای وزارت نفت (ابتدا علی سعيدلو و سپس صادق محصولی) را به چالش کشيده و پرسيده است: "در ميان ۱۷ ميليون نفری که به آقای احمدی نژاد رای دادند، آدمی شايسته تر از کانديداهای مطرح شده برای وزارت نفت از جهت علمی، تجربی، مديريتی و درون دستگاهی وجود ندارد؟"

نامزد وزارت نفت
 آقای محصولی با تيم نفتی سروکار داشته است. پانزده سال است که از سپاه بيرون آمده و در حد معاون وزير دفاع بوده و کارهای مرتبط با نفت انجام می داده است
 
کمال دانشيار، نماينده مجلس

خبرگزاری ايسنا از قول اين عضو اقليت اصلاح طلب نقل کرده است که آقای محصولی "حداقل ده سال برای خودش بساز و بفروشی و کارهای خصوصی می کرده و رابطه کاری اش با سپاه قطع شده است."

اما کمال دانشيار، رييس کميسيون انرژی که گفته می شد بيش از صد نماينده بار اول وی را برای وزارت نفت به آقای احمدی نژاد توصيه کرده بودند، آقای محصولی را برای اين سمت شايسته دانسته و گفته است وی با "تيم نفتی سروکار داشته است. پانزده سال است که از سپاه بيرون آمده و در حد معاون وزير دفاع بوده و کارهای مرتبط با نفت انجام می داده است."

ولی محمد خوش چهره که گفته شده بود در صورت خوب آمدن استخاره رييس جمهور، وزير نفت خواهد شد، عقيده دارد مدرک فوق ليسانس مديريت آقای محصولی برای اداره وزارتخانه ای که بيش از ۷۰ درصد چرخ اقتصاد ايران را می چرخاند، کافی نيست.

اين عضو برجسته اصولگرايان عقيده دارد وزير نفت ايران بايد "ابرمدير" باشد. "به همين دليل، در دوره های قبل، اکثر معاونان اين وزارتخانه خودشان در يک دوره وزير بوده اند."

موافقان آقای محصولی می گويند که وی قصد ندارد ترکيب معاونان وزارت نفت را دستخوش تغييرات گسترده کند، اما تجربه ساير وزارتخانه های دولت آقای احمدی نژاد خلاف اين مدعی را نشان می دهد.

 
 
66مجلس هفتم و دولت جديد
اختلاف بر سر افراد يا افزايش تضادهای درونی جناح حاکم؟
 
 
66ديدگاه
کابينه احمدی نژاد؛ زمينه ساز تشديد اختلاف بين محافظه کاران
 
 
66وزرای پيشنهادی احمدی نژاد
کابينه جديد با چهره های گمنام، فقط ده درصد سابقه وزارت دارند
 
 
66تحليل
معرفی کابينه و تکميل فرآيند يکپارچه سازی حاکميت
 
 
66ديدگاه
کابينه احمدی نژاد در انحصار "تندروها"
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران