BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 13:23 گرينويچ - پنج شنبه 09 مارس 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
مجلس به سهميه بندی بنزين رای داد
 

 
 
خيابانی در تهران
مجلس شورای اسلامی در حالی با سهميه بندی بنزين موافقت کرده که روزانه بين 65 تا 70 ميليون ليتر بنزين در ايران مصرف می شود
مجلس ایران بعد از کاهش یک و نیم میلیارد دلاری بودجه واردات بنزین، به دولت اجازه داده با تصویب شورای اقتصاد، بنزین را سهمیه بندی کند.

نمایندگان مجلس در بررسی درآمدهای دولت، پیشنهاد بودجه 4 میلیارد دلاری برای واردات بنزین را به 5/2 میلیارد دلار کاهش داده بودند، ولی در بررسی هزینه ها به دولت اجازه دادند تا در صورت لزوم با تصویب شورای اقتصاد بنزین را سهمیه بندی کند.

بر اساس این مصوبه به دولت اجازه داده می شود بعد از توسعه حمل و نقل عمومی شهری و افزایش سهم خودروهای دوگانه سوز، در صورت لزوم با تصویب شورای اقتصاد نسبت به سهمیه بندی بنزین و تعیین قیمت مناسب برای بنزین مازاد بر سهمیه تعیین شده اقدام کند.

اگر دولت سهمیه بندی بنزین را به اجرا بگذارد، در نیمه دوم سال مقدار معینی از بنزین به نرخ دولتی و بقیه به نرخ آزاد توزیع می شود

در کنار این مصوبه، به دولت اجازه داده شده است سال آینده 5 میلیارد دلار برای توسعه حمل و نقل عمومی و از رده خارج کردن خودروهای فرسوده هزینه کند. پيش بينی شده است که4 میلیارد دلار از اين مبلغ از محل منابع خارجی و یک میلیارد دلار نیز از محل حساب ذخیره ارزی تامين شود.

با وجود این، کارشناسان می گویند بعید به نظر می رسد دولت بتواند در شش ماه آینده که بودجه واردات بنزین تمام می شود در اجرای این طرح که برنامه ای برای کاهش مصرف بنزین و توسعه حمل و نقل عمومی است توفیقی به دست آورد.

به ويژه آنکه تولید خودرو به مرز یک میلیون دستگاه رسیده و در شش ماه اول سال آینده دست کم 500 هزار خودرو به جمع 5/6 میلیون خودروی موجود کشور افزوده می شود و اين امر خود به معنای افزایش مصرف بنزین است.

آثار منفی

این مصوبه در حالی به تصویب نمایندگان مجلس رسیده است که کمیسیون تلفیق با پیشنهاد دولت برای سهمیه بندی بنزین مخالفت کرده بود.

احمد توکلی نماینده تهران در مخالفت با این پیشنهاد گفت: "در شرایطی که هنوز کالای جانشین و مناسبی برای بنزین و حمل و نقل شخصی تعیین نشده نمی توان تصمیمی در این باره گرفت."

به گفته آقای توکلی، قیمت بنزین باید وقتی بالا برود که مصرف کننده امکان جایگزین کردن سوخت دیگر و یا استفاده از حمل و نقل عمومی را داشته باشد تا از آثار منفی آن فرار کند.

به عقیده این نماینده مجلس، نرخ متوسط بنزین بعد از سهیمه بندی به طور متوسط به حدود 240 تومان می رسد و نرخ تورم بین 22 تا 46 درصد خواهد بود.

با آنکه مقامات جمهوری اسلامی از سال ها پیش طرح واقعی كردن قيمت بنزين را دنبال می کنند ولی از بيم بروز پيامدهای تورمی و بحران های اقتصادی و اجتماعی از اجرای آن خودداری کرده اند

با وجود هشدارهای آقای توکلی، در جلسه علنی روز چهارشنبه 8 مارس، نمایندگان مجلس به پیشنهاد امیررضا خادم نماینده تهران مبنی بر بازگشت به لایحه دولت رای دادند.

این اولین باری است که مجلس با صراحت در لایحه بودجه با سهمیه بندی بنزین موافقت کرده است.

به عقیده کارشناسان این مصوبه با طرح تثبیت قیمت ها که در سال گذشته به تصویب مجلس رسید منافات دارد.

مجلس سال گذشته با وجود مخالفت دولت محمد خاتمی، رييس جمهوری پيشين، قيمت نه قلم كالای اساسی نظير بنزين، آب، برق را تثبيت كرد.

به عقیده نمايندگان مجلس، سیاست های افزایش قیمت در 15 سال گذشته برای کاهش مصرف نتیجه ای نداشته و دولت باید به جای افزايش قيمت سوخت، با طراحی و اجرای سياست های غير قيمتی از مصرف بی رويه سوخت جلوگيری كند.

این طرح جنجالی در حالی تصویب شد که بر اساس برنامه سوم توسعه، دولت هر ساله ده درصد قيمت كالاها را افزايش می داد، اما مجلس در اولین سال اجرای برنامه چهارم توسعه با ادامه این سیاست مخالفت کرد.

طرح تثبیت قیمت ها از سوی مرکز پژوهش های مجلس تهیه شده بود که آقای توکلی ریاست آن را برعهده دارد.

ريیس مرکز پژوهش های مجلس در جلسه علنی روز چهارشنبه با اشاره به این قانون گفت:"وقتی سال گذشته این قانون را تصویب کردیم اتهام رقبای سیاسی این بود که این اقدام مجلس سیاسی است و برای برنده شدن در انتخابات ریاست جمهوری صورت گرفته است و با دو نرخی شدن بنزین، مجلس متهم می شود."

به گفته آقای توکلی دو نرخی شدن بنزین قیمت ها و در نتیجه تورم را افزایش می دهد و با ایجاد فساد و رانت باعث آبروریزی مجلس می شود.

به عقیده کارشناسان اقتصادی، تصویب سهمیه بندی و واقعی کردن قیمت بنزین نادیده گرفتن بخش مهمی از طرح تثبيت قيمت هاست.

مجوزی اختیاری

در حال حاضر مصرف روزانه بنزين بين 65 تا 70 ميليون ليتر در نوسان است كه تنها 40 ميليون ليتر آن در داخل توليد و بقيه بنزين مصرفی از خارج وارد می شود.

اگر دولت سهمیه بندی بنزین را به اجرا بگذارد، در نیمه دوم سال مقدار معینی از بنزین به نرخ دولتی و بقیه به نرخ آزاد توزیع می شود.

قیمت هر لیتر بنزین در ایران 80 تومان است، حال آنکه برخی کارشناسان قیمت هر لیتر بنزین وارداتی را حدود 400 تومان بر آورد می کنند.

رشد مصرف بنزین سالانه ده درصد است و ایران سالانه بیش از چهار ميليارد دلار برای واردات بنزين هزينه می کند و تلاش ها برای کنترل و کاهش مصرف تا به حال بی نتیجه بوده است.

با آنکه مقامات جمهوری اسلامی از سال ها پیش طرح واقعی كردن قيمت بنزين را دنبال می کنند ولی از بيم بروز پيامدهای تورمی و بحران های اقتصادی و اجتماعی از اجرای آن خودداری کرده اند.

در شرایط فعلی، کارت هوشمند بنزین - که طرح دو نرخی کردن و سهمیه بندی را امکان پذیر می کند - تا نیمه سال آینده آماده بهره برداری است و دولت محمود احمدی نژاد به لحاظ عملی مشکلی برای اجرای برنامه جیره بندی پیش رو نخواهد داشت، اما در اینکه دولت حاضر باشد با پرداخت تاوانی سنگین از این مجوز استفاده کند، تردیدهايی وجود دارد.

 
 
زن بسيجی'۱۰ ميليون بسيجی'
'رشد ۲۹ درصدی بودجه نيروهای مسلح ايران کافی نيست'
 
 
بورسبوسه حيات بخش برای بورس
چرا دولت احمدی نژاد درآمد خصوصی سازی را از بودجه حذف کرد؟
 
 
بودجه سال ۱۳۸۵بودجه سال ۱۳۸۵
رشد اقتصادی ايران ۵/۶ درصد و تورم ۵/۱۳ درصد هدفگذاری شد
 
 
مطالب مرتبط
شکاف دولت و مجلس ايران بر سر بودجه
21 فوريه، 2006 | اقتصاد و بازرگانی
سهم نفت در بودجه سال آينده افزايش می يابد
05 ژانويه، 2006 | اقتصاد و بازرگانی
احمدی نژاد اولين بودجه اش را به مجلس داد
15 ژانويه، 2006 | اقتصاد و بازرگانی
کارنامه ۹ ماهه: دخل و خرج دولت ايران نمی خواند
22 ژانويه، 2006 | اقتصاد و بازرگانی
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران