BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 12:56 گرينويچ - پنج شنبه 21 دسامبر 2006 - 30 آذر 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
نگرانی وزیر نفت ایران از کاهش سرمایه گذاری خارجی
 

 
 
نفت
ایران برای حفظ تولید و افزایش ظرفیت نفت و پروژه های گاز و پتروشیمی به شدت به منابع خارجی نیاز دارد و منابع داخلی این کشور کفاف هزینه های سنگین پروژه های نفتی را نمی دهد
کاظم وزیری هامانه، وزیر نفت ایران، اعلام کرده که این کشور برای تامین منابع مالی برای اجرای پروژه های نفتی خود با مشکل مواجه شده و سرمایه گذاران خارجی به دلیل مشکلات سیاسی با این کشور همکاری نمی کنند.

وزیر نفت ایران در گفتگو با خبرنگاران با تائید گزارش هایی که درباره عدم تمایل شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در صنعت نفت این کشور منتشر شده، گفته است: "در حال حاضر شرکت های بزرگ نفتی و موسسات مالی و اعتباری خارجی در انتظار حل مشکل سیاسی ایران هستند به گونه ای که ایران در حال حاضر در تامین مالی پروژه های خود با مشکل مواجه است."

به گفته کارشناسان، پرونده هسته ای ایران و احتمال تحریم این کشور از سوی شورای امنیت سازمان ملل مهمترین مانع برای همکاری های تازه از سوی شرکت های بزرگ نفتی و سرمایه گذاران خارجی است.

ایران برای حفظ تولید و افزایش ظرفیت نفت و پروژه های گاز و پتروشیمی به شدت به منابع خارجی نیاز دارد و منابع داخلی این کشور کفاف هزینه های سنگین پروژه های نفتی را نمی دهد.

کمبود سرمایه داخلی

تولید نفت ایران سالانه با کاهش 200 هزار بشکه ای مواجه است و ایران در نظر دارد تولید خود را از 4 میلیون و 200 هزار بشکه فعلی به 5 میلیون و 600 هزار بشکه در روز برساند.

اجرای پروژه های بزرگ گاز و پتروشیمی نیز به سرمایه گذاری هنگفتی نیاز دارد ولی عملی کردن این برنامه بدون همکاری ومشارکت سرمایه گذاران خارجی امکان پذیر نیست.

با این حال به گفته آقای وزیری هامانه، ایران برای حل این مشکل و تامین منابع مالی به دنبال استفاده از حساب ذخیره ارزی است که پنج سال پیش ایجاد شده و درآمدهای مازاد نفت در آن نگهداری می شود.

اما دولت محمود احمدی نژاد در هشت ماه گذشته بیشتر از 12 میلیارد دلار برای هزینه های جاری، پروژه های عمرانی و واردات بنزین از حساب ذخیره ارزی برداشت کرده و براساس پیش بینی ها این رقم در پایان سال خورشیدی به بیشتر از 22 میلیارد دلار خواهد رسید.

به نظر می رسد با این وضعیت، مانده حساب ذخیره ارزی در پایان سال در حدی نخواهد بود که مشکل وزارت نفت را که به سرمایه های کلان برای اجرای پروژه های خود نیاز دارد، برطرف کند.

نیاز به سرمایه خارجی

وزیر نفت ایران در عین حال برای این که نشان دهد کمبود منابع مالی تاثیری در کاهش فعالیت های صنعت نفت نداشته، آمار و ارقامی از قراردادهای در دست اجرا، قراردادهای جدید و پروژه های در دست مذاکره ارائه کرده و حجم مجموع پروژه های صنعت نفت را 118 میلیارد دلار برآورد کرده است.

به گفته وزیر نفت ایران، حجم قراردادهای امضا شده این کشور در صنعت نفت بیشتر از 57 میلیارد دلار است که نیمی از آن قراردادها در دست اجراست و نیمی دیگر در پانزده ماه گذشته و در دولت آقای احمدی نژاد بسته شده است.

به عقیده کارشناسان اگر ایران توانسته در طول 15 ماه گذشته بیشتر از 28 میلیارد دلار قرارداد امضا کند بنابر این نباید خیلی نگران عدم همکاری موسسات مالی خارجی باشد زیرا در طول دوران هشت ساله دولت اصلاحات حجم قراردادهای بزرگ سرمایه گذاری خارجی وزارت نفت بر اساس گزارش تحقیق و تفحص مجلس از این وزارتخانه، تنها 25 میلیارد دلار بوده است.

در عین حال بر اساس گزارش های منتشر شده ایران در دو سال گذشته نتوانسته هیچ قراردادی با شرکت های بزرگ نفتی امضا کند و به نظر می رسد اکثر قراردادهای مورد اشاره وزیر نفت ایران با شرکت های داخلی است که با هدف مشارکت شرکت های خارجی امضا شده است.

به گفته وزیر نفت ایران، این کشور هم اکنون 61 میلیارد دلار پروژه نفتی دیگر را نیز آماده کرده و مشغول مذاکره با سرمایه گذاران است.

آقای وزیری هامانه به جزئیات این قراردادها و شرکت های طرف مذاکره اشاره ای نکرده اما ارزش قراردادها نشان می دهد که این کشور به چه حجم عظیمی از منابع مالی در بخش نفت نیاز دارد.

مشکل همه گیر

این وضعیت مختص صنعت نفت نیست و صنایع دیگر نیز با مشکلاتی برای تامین سرمایه خارجی مواجه شده اند.

علیرضا طهماسبی وزیر صنایع و معادن نیز چند روز پیش از اعمال فشار برخی موسسات مالی خارجی بر ایران ابراز نگرانی کرده و گفته بود: "تامین مالی برخی از پروژه ها در یک سال گذشته تا حدی دچار اشکال شده اما این پروژه ها متوقف نشده اند."

به گفته وزیر صنایع و معادن، اگر فشارهای خارجی در زمینه تامین مالی پروژه ها افزایش یابد باید راه های جایگزین برای آنها پیدا کنیم.

به نظر می رسد پافشاری ایران بر ادامه فعالیت های هسته ای، این کشور را در شرایط دشوار و بغرنجی قرار داده و پیش بینی بدتر شدن این وضعیت در آینده، دور از انتظار نیست.

احتمال توافق اعضای شورای امنیت بر سر تحریم ایران بیشتر شده و کارشناسان می گویند همزمانی این مسئله با اعلام رسمی بی میلی سرمایه گذاران خارجی به همکاری با ایران می تواند نشانه افزایش نگرانی مقامات دولتی از وخیم تر شدن اوضاع تلقی شود.

به گفته این کارشناسان، عدم تمایل شرکت های خارجی برای مشارکت با ایران موضوع تازه ای نیست و از دو سال پیش حتی قبل از انتخابات ریاست جمهوری از سوی برخی کارشناسان مطرح شده بود اما دولت آقای احمدی نژاد آن را جدی نگرفت.

به نظر می رسد نگرانی اعضای کابینه آقای احمدی نژاد از کاهش سرمایه گذاری خارجی و بی میلی سرمایه گذاران نشانه بروز مشکلات جدی تری در اجرای پروژه های صنعتی است که آثار آن یک سال و نیم بعد از به قدرت رسیدن دولت در حال آشکار شدن است.

 
 
سکوی نفتیامنيت و انرژی
چشم انداز نفت و گاز ايران در کنفرانس لندن
 
 
آرم شورای همکاری خلیج فارستحلیل
جهان و ثروت کشورهای عرب خلیج فارس
 
 
تاسيسات نفتیاقتصاد
ادامه مشکلات اقتصادی در ايران عليرغم فروش نفت به بهای بی سابقه
 
 
بيژن زنگنه، وزیر نفت ایران در دولت محمد خاتمینگاه طرفداران و منتقدان
نقش دولت خاتمی در افزايش درآمدهای نفتی ايران
 
 
تاسیسات نفتیدلارهای نفتی
احمدی نژاد: صنعت نفت ايران را شفاف می کنم
 
 
سکوی نفتاکتشاف طلای سياه
موانع اقتصادی و سياسی برای سرمايه گذاران نفتی در ايران
 
 
مطالب مرتبط
کاهش سرمايه گذاری در صنعت نفت ایران
11 دسامبر، 2006 | اقتصاد و بازرگانی
کنفرانس چشم انداز نفت و گاز خاورمیانه در لندن
06 نوامبر، 2006 | اقتصاد و بازرگانی
نگرانی ايران از کاهش قيمت نفت خام
01 اکتبر، 2006 | اقتصاد و بازرگانی
توتال: همکاری در نفت و گاز ايران ادامه می يابد
08 سپتامبر، 2006 | اقتصاد و بازرگانی
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران