http://www.bbcpersian.com

12:10 گرينويچ - جمعه 18 مه 2007 - 28 اردیبهشت 1386

ژاپن تحریم ها تازه ای علیه ایران اجرا می کند

ژاپن تحریم های وضع شده از سوی شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران را به اجرا گذاشت.

این تحریم ها بر اساس قطعنامه 1747 اعمال می شود که 24 مارس 2007 به تصویب شورای امنیت رسید. بر اساس این قطعنامه، تحریم هایی علیه افراد مرتبط با فعالیت های هسته ای ایران و برخی نهادها و شرکت های ایرانی که در صنایع هسته ای و موشکی ایران فعالیت می کنند، وضع شده است.

ژاپن اعلام کرده که حساب های بانکی 13 شرکت و 15 نفر از مقامات ایرانی فعال در برنامه هسته ای را مطابق با قطعنامه شورای امنیت مسدود می کند.

با نزدیک شدن به پایان مهلت شورای امنیت سازمان ملل به ایران برای توقف غنی سازی اورانیوم، ژاپن نیز به جمع کشورهایی پیوسته که تحریم های سازمان ملل را به اجرا می گذارد.

در تازه ترین قطعنامه شورای امنيت، به ايران ۶۰ روز فرصت داده شده است تا غنی سازی اورانيم را متوقف و با بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی همکاری بيشتری کند و در غيراين صورت با تحريم های بيشتری روبرو خواهد شد.

بر اساس قطعنامه شماره 1747 شورای امنیت، صدور تسلیحات نیز از سوی ایران ممنوع و از تمامی کشورها خواسته شده که وام تازه ای در اختیار ایران قرار ندهند.

طبق این قطعنامه، از کشورهای عضو سازمان ملل خواسته شده محدودیت هایی در زمینه سفر تعداد بیشتری از دست اندرکاران ارشد برنامه های اتمی ایران اعمال و دارایی های چهره های اصلی و موسسات وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را مسدود کنند.

این تحریم ها در پی سرپیچی ایران از خواسته های شورای امنیت در قطعنامه قبلی این شورا (1737) به تصویب رسید.

آسیب های قطعنامه

ایران و ژاپن روابط گسترده ای دارند و حجم مبادلات تجاری آنها در سال گذشته بیشتر از نزدیک به 12میلیارد دلار بوده است.

از حجم مبادلات تجاری دو کشور بیشتر از 10 میلیارد دلار سهم صادرات ایران به ژاپن است و بقیه صادرات ژاپن به ایران را تشکیل می دهد.

بخش عمده صادرات ایران به ژاپن را نفت تشکیل می دهد و ایران بعد از عربستان و امارات بزرگترین صادرکننده نفت به ژاپن محسوب می شود.

در ماه های اخیر مبادلات تجاری ایران با کشورهای غربی دچار مشکلاتی شده و تجار ایرانی از بروز موانع بانکی در کشورهای اروپایی شکایت دارند.

با آنکه در قطعنامه شورای امنیت به روابط تجاری اشاره نشده اما به عقیده کارشناسان این نگرانی وجود دارد که اجرای قطعنامه به روابط تجاری دو کشور ایران و ژاپن آسیب وارد کند.

حدود شش ماه پیش ژاپن از سرمایه گذاری در میدان نفتی آزادگان چشم پوشی کرد و سهم این شرکت از 75 درصد به 10 درصد کاهش یافت.

این اتفاق در حالی رخ داد که براساس قرارداد اولیه، ۷۵ درصد این طرح به شرکت ژاپنی اینپکس و ۲۵ درصد به شرکت نیکو وابسته به شرکت ملی نفت ایران واگذار شده بود.

امتیاز این میدان در حالی به ژاپن داده شده بود که این کشور سه میلیارد دلار اعتبار را در قالب سه قسط به ایران پرداخت کرد با این حال این کشور از این طرح کنار رفت.

پیش بینی می شد که ژاپن برای توسعه میدان نفتی آزادگان بیشتر از دو میلیارد دلار سرمایه گذاری کند اما صاحب نظران بر این باورند که این کشور با وجود نیاز به نفت به دلیل فشارهای آمریکا و احتمال گسترده تر شدن تحریم ها علیه ایران، از سرمایه گذاری در صنعت نفت این کشور صرف نظر کرد.