http://www.bbcpersian.com

11:42 گرينويچ - دوشنبه 04 ژوئن 2007 - 14 خرداد 1386

سهام بازار بورس چین سقوط کرد

روز دوشنبه، 4 ژوئن، شاخص بهای سهام در بازار اصلی بورس اوراق بهادار چین به شدت تنزل کرده است.

در حالیکه بهای سهام در بازار بورس شانگهای هفته گذشته نیز کاهش یافته بود، ساعاتی پس از آغاز معاملات در روز دوشنبه، شاخص اصلی بهای سهام بیش از 8 درصد دیگر تنزل کرد که یکی از بزرگترین افت قیمت سهام در این بازار در خلال یک دهه گذشته بوده است.

به این ترتیب، از روز سه شنبه هفته گذشته، شاخص بهای سهام در بازار بورس چین بیش از 15 درصد ارزش خود را از دست داده است.

کارشناسان نگرانی سهامداران از سقوط بیشتر بهای سهام را عامل اصلی ادامه روند نزولی روزهای اخیر ارزیابی کرده اند.

هفته گذشته و پس از افزایش بی سابقه بهای سهام در معاملات یک روز، دولت چین اعلام داشت که مالیات بر معاملات بورس را افزایش می دهد.

دلیل این اقدام جلوگیری از ادامه افزایش سریع بهای سهام بود که طی شش ماه اول سال جاری بیش از 62 افزایش یافته بود در حالیکه میزان افزایش بهای سهام در سال گذشته نیز به حدود 130 درصد رسید.

مقامات دولتی به دلیل نگرانی از برهم خوردن تعادل در بازار سهام و مقابله با بورس بازی، افزایش مالیات بر معاملات را به اجرا گذاشتند.

با اینهمه، به نظر می رسد که دولت روند نزولی بهای سهام را نیز مطلوب نمی داند و در تلاش برای بازگرداندن اطمینان به سهامداران، روزنامه های دولتی در سرمقاله های خود چشم انداز سرمایه گذاری در بازار سهام را نوید بخش توصیف کردند.

به نوشته این روزنامه ها، هدف دولت از افزایش مالیات بر معاملات سهام صرفا مقابله با بورس بازی از طریق خرید و فروش کوتاه مدت سهام بوده است به نحوی که سهامداران تشویق شوند سهام خود را برای دریافت سود سهام حفظ کنند.

به نظر می رسد که تلاش رسانه ها چندان موثر نبوده است زیرا بسیاری از سهامداران عادی نیز به امید کسب سود سریع از طریق بورس بازی وارد بازار سهام شده بودند.

در عین حال، از آنجا که دولت چین حمایت از بازار سهام را به عنوان یکی از محورهای اصلی سیاست اقتصادی خود تعیین کرده، کارشناسان می گویند که در صورت ادامه روند کنونی، دولت اقداماتی را برای بهبود وضع بازار به اجرا می گذارد.