http://www.bbcpersian.com

08:57 گرينويچ - پنج شنبه 06 سپتامبر 2007 - 15 شهریور 1386

عرضه آی پادهای تازه توسط اپل

یک 'آی پاد' لمس پذیر (touch-screen)، به انواع مختلف پخش کننده های موسیقی همراه ساخت شرکت اپل اضافه شده است.

این 'ابزارک' (gadget) تازه که 'آی پاد تاچ' (iPod touch) نام دارد، همچنین می تواند با استفاده از قابلیت ارتباطی 'وای فای' (wi-fi) به اینترنت متصل شود.

کاربران می توانند با استفاده از این امکان علاوه بر خرید مستقیم موسیقی، از طریق مرورگر نصب شده در آن به وبگردی در اینترنت نیز بپردازند.

این دستگاه در کنار انواع دیگری از آی پادهای تازه توسط استیو جابز، رئیس شرکت اپل و در یک کنفرانس مطبوعاتی معرفی شد.

بزودی فصل تازه ای از تعطیلات در آمریکا فرا می رسد و شرکت اپل همچون همیشه قصد دارد از این فرصت برای بالابردن فروش محصولاتش استفاده کند.

عرضه 'آی پاد تاچ' که شباهت زیادی به 'آی فون' دارد، مدت ها بود از سوی کارشناسان و طرفداران آی پاد پیش بینی می شد.

استیو جابز که با افتخار آی پاد تازه را به حاضران نشان می داد گفت: "این یکی از عجایب هفت گانه است، واقعا محشره."

قهوه و موسیقی

یک قرارداد با قهوه خانه های زنجیره ای 'استارباکس'، به دارندگان 'آی پاد تاچ' امکان می دهد در این اماکن مجانا به 'آی تیونز'، فروشگاه آن لاین موسیقی شرکت اپل متصل شوند.

امکان دسترسی سریع کاربران به ویدیوهای سایت یوتیوب و جستجوگرهای یاهو و گوگل نیز در این آی پاد تعييه شده است.

'آی پاد تاچ' در دو مدل ۸ و ۱۶ گیگا بایتی عرضه می شود. مدل کوچکتر در آمریکا ۲۹۹ دلار قیمت گذاری شده است.

'آی پاد تاچ' تا آخر ماه سپتامبر جاری در فروشگاه های اپل به فروش خواهد رسید.

آی پاد های رایج، از این پس با تغییر ظاهری اندک، بین ۸۰ تا ۱۶۰ گیگابایت حافظه خواهند داشت. اپل می گوید در مدل ۱۶۰ گیگابایتی آی پاد بیش از ۴۰ هزار قطعه موسیقی جای می گیرد.

'آی پاد نانو' نیز اینک با تغییر اندازه به امکان پخش ویدیو مجهز شده است. کوچکترین مدل آی پاد موسوم به 'شافل' بدون تغییر در شکل، در پنج رنگ تازه عرضه می شود.

در کنفرانس خبری اپل همچنین امکان خرید زنگ های متنوع تلفن توسط دارندگان 'آی فون' اعلام شد. آنها می توانند با استفاده از امکانی تازه، تکه ای از قطعات موسیقی خریداری شده را انتخاب و به عنوان زنگ تلفن مورد استفاده قرار دهند. خرید هر زنگ ۹۹ سنت هزینه در برخواهد داشت.

شرکت اپل همچنین اعلام کرد که از این پس دستگاه تلفن جنجالی اش 'آی فون' را تنها در یک مدل هشت گیگابایتی عرضه می کند. این گوشی تلفن که پیش از این ۵۹۹ دلار قیمت داشت اینک ۳۹۹ دلار به فروش خواهد رسید.