http://www.bbcpersian.com

08:30 گرينويچ - جمعه 14 سپتامبر 2007 - 23 شهریور 1386

ابراز اطمینان نسبت به سلامت نظام بانکی بریتانیا

در پی سقوط ارزش سهام بزرگترین بانک مسکن بریتانیا، دولت این کشور می کوشد مانع از بروز نگرانی در مورد نظام بانکی و وضع بازارهای مالی این کشور شود.

روز جمعه، 14 سپتامبر، گزارش شد که بانک نورذرن راک، یکی از بزرگترین تأمین کنندگان وام در بریتانیا ناگزیر شد برای اطمینان از دارا بودن توانایی انجام عملیات بانکی، در ساعات شب قبل مبلغی را به صورت وام اضطراری از بانک مرکزی بریتانیا دریافت کند.

گرچه بانک های تجاری بریتانیا از حق درخواست وام موقت از بانک مرکزی این کشور برخوردارند، اما این امکانات به عنوان "راه چاره نهایی" به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد و معمولا به وجود دشواری در فعالیت بانک دریافت کننده تعبیر می شود.

به گزارش منابع رسمی، این وام اضطراری به پیشنهاد رییس بانک مرکزی و تصویب وزیر خزانه داری در اختیار بانک نورذرن راک قرار گرفت اما منابع رسمی از افشای میزان آن خودداری کرده اند.

بشنويدگفتگو با مهرداد عمادی کارشناس اقتصادی

با انتشار این خبر، ارزش سهام بانک نورذرن راک در بازار بورس لندن حدود 20 درصد تنزل کرد و بر بهای سهام چند بانک دیگر نیز تاثیر منفی گذاشت.

از جمله، ارزش سهام بانک "الایاسن لستر" و بانک "برادفورد اند بینگلی"، که در زمینه اعطای وام مسکن فعالیت گسترده تری دارند، حدود 6 درصد کاهش یافت و سهام تعدادی از بانک های دیگر نیز تا 2 درصد تنزل کرد.

در عین حال، مقامات دولتی کوشیده اند مانع از تاثیر گذاری ماجرای مراجعه بانک نورذرن راک به بانک مرکزی بر بخش مالی و پولی این کشور شوند و به خصوص اجازه ندهند بخش مسکن را گرفتار بحران کند.

'ریشه آمریکایی'

بامداد روز جمعه، الستر دارلینگ، وزیر خزانه داری، در مصاحبه ای با بی بی سی گفت که هدف از اقدام بانک مرکزی فراهم کردن امکان ادامه فعالیت عادی بانک وام گیرنده بوده است.

وی افزود که وضعیت کنونی نباید باعث نگرانی سپرده گذاران یا وام گیرندگان این بانک شود و آنان می توانند مطابق معمول از خدمات بانکی نورذرن راک استفاده کنند.

به گفته آقای دارلینگ، مشکل بانک نورذرن راک ناشی از دشواری هایی است که بخش وام مسکن ایالات متحده با آن دست به گریبان بوده است.

در هفته های گذشته، موسسات اعطای وام مسکن درجه دو در آمریکا به دلیل ناتوانی تعدادی از وام گیرندگان در بازپرداخت بدهی خود با مشکل مواجه شدند که تاثیری گسترده بر بازارهای سهام کشورهای دیگر نیز داشته است.

این بحران همچنین باعث شد تا بانک های تجاری بریتانیا، که معمولا برای تامین نیازهای خود به یکدیگر وام می دهند، از بیم ناتوانی طرف مقابل در بازپرداخت به موقع این وام ها، نرخ بهره بیشتری را تقاضا کنند و همچنین، در دادن این وام ها احتیاط بیشتری به خرج دهند.

نتیجه این اقدام، اقدام اکثر بانک های تجاری در افزایش نرخ بهره از جمله برای وام های مسکن بوده که به نوبه خود به نگرانی در مورد احتمال ناتوانی برخی از دارندگان وام در پرداخت اقساط این وام ها و ایجاد بحران در بخش مسکن این کشور دامن زده است.

بانک نورذرن راک، که یک بانک مسکن تخصصی است، شرایط سهل تری را برای اعطای وام به متقاضیان اعمال می داشته و در مقایسه با سایر موسسات، مبالغ بیشتری را هم به صورت وام در اختیار آنان قرار می داده است.

'نقدینگی کافی است'

به همین دلیل، ظاهرا بانک های دیگر از دادن وام موقت به این بانک برای تامین نیاز آن به پول در گردش خودداری ورزیده یا خواستار دریافت بهره سنگین تری شده بودند و در نتیجه، این بانک ناگزیر شد برای تامین نیاز خود به بانک مرکزی مراجعه کند.
الستر دارلینگ
وزیر خزانه داری نسبت به سلامت نظام بانکی ابراز اطمینان کرده است

وزیر خزانه داری بریتانیا گفته است که در حال حاضر سیستم بانکی از نقدینگی کافی برخوردار است و خودداری سایر بانک های تجاری از تامین نیاز بانک نورذرن راک صرفا ناشی از شرایط خاص این بانک بوده است و به طور تلویحی، روش بانک را مورد انتقاد قرار داد.

بهای مسکن در بریتانیا در سال های اخیر به دلایل گوناگون رشد سریعی داشته است که مستلزم اعطای وام های مسکن سنگینتر بوده است درحالیکه متقاضیان وام مسکن نیز به دلیل پایین بودن نرخ بهره، از دریافت این نوع وام ها استقبال کرده اند.

روند افزایش نرخ بهره در تعدادی از کشورهای غربی باعث بروز نگرانی در توانایی برخی از دارندگان وام به پرداخت اقساط این وام ها شده است که بیشترین نشانه آن در بازار وام درجه دو مسکن آمریکا بروز کرد.

گیرندگان این نوع وام ها به دلیل نامناسب بودن سابقه مالی یا کمبود درآمد قادر نیستند از بانک ها یا موسسات معتبر وام مسکن تقاضای وام کنند و برای این منظور، مشتری موسسات وام درجه دو مسکن هستند که البته این موسسات نرخ بهره بالاتری را هم دریافت می کنند.

بانک نورذرن راک در سال 1965 به عنوان موسسه اعتباری ساختمان تاسیس شداما در سال 1997، با استفاده از قانون اجازه فعالیت بانک های تجاری در زمینه وام مسکن، عملیات بانکی را هم آغاز کرد اما وام مسکن همچنان مهمترین بخش از فعالیت آن را تشکیل می داده است.