BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 13:14 گرينويچ - جمعه 12 اکتبر 2007 - 20 مهر 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
حمایت ازسرمایه گذاری خارجی یا پذیرش مد غربی؟
 

 
 
تبلیغ بنتون
شرکت بنتون از حدود ۱۰ سال پیش برای سرمایه گذاری به ایران دعوت شده است
ماجرای حضور و سرمایه گذاری شرکت ایتالیایی"یونایتد کالرز آف بنتون" در ایران که نزدیک به یک دهه از عمر فعالیت آن در ایران می گذرد، بعد از دیدار لوچیانو بنتون از تهران، ابعاد تازه ای پیدا کرده است.

فروشگاههای بنتون در تهران در روزهای سرد پاییزی هنوز به دوره حراج تابستانی شان پایان نداده اند و روزهای پررونقی را می گذرانند. برخی گزارش ها حکایت از آن دارد که شمار بازدیدکنندگان و مشتریان فروشگاههای بنتون این روزها به طرز ملموسی افزایش یافته است.

گروهی از رقیبان سیاسی محمد باقر قالیباف شهردار تهران، سازمان تحت امر وی را مسئول رونق فعالیت های شرکت بنتون درتهران می دانند، این شرکت دامنه فعالیت خود را به بیرون از تهران یعنی شهر مذهبی مشهد و شهر سنتگرای یزد نیز گسترش داده است.

دامنه منتقدان فعالیت این شرکت تولید پوشاک تا به آنجا رفته که محمد علی حسینی سخنگوی وزارت خارجه ایران ادامه فعایت شرکت بنتون را بلامانع دانسته و البته شهردار تهران که تا پیش از این متهم به دعوت از مدیران این شرکت برای سرمایه گذاری در تهران بوده در جلسه شواری شهر پایتخت، ضمن رد دعوت شهرداری از این شرکت گفته که اظهارنظرها پیرامون این مساله درباره شهرداری تهران را ناشی از بداخلاقی ‌هایی می ‌داند که به هر دلیلی در مجموعه حرکت‌ های سیاسی کشور وجود دارد.

گزارش ها نشان می دهد که شرکت بنتون از حدود ۱۰ سال پیش برای سرمایه گذاری به ایران دعوت شده است و سفر اخیر لوچیانو بنتون به تهران نیز به دعوت شهرداری تهران نبوده و این سفر با هماهنگی سفارت ایران در رم جهت صدور روادید تجاری صورت پذیرفته است.

سیاست زدگی

پیگیران تحولات ایران با این موضع آشنایی دارند که بسیاری ازمسایل ساده و دور از سیاست هم نمی توانند دامان خود را از آلوده شدن به انگ های سیاسی در جو سیاست زده ایران مصون نگه دارند. ماجرای افتتاح فروشگاه های شرکت بنتون در ایران هم نمونه ای از این مسایل است.

با چشمگیر شدن فعالیت های شرکت بنتون در تهران که اینک تعداد آن به چهار فروشگاه رسیده است، منتقدان حضور کالاهای غربی با اتهام آشنای "صهیونیست" بودن رییس این شرکت حضور و سرمایه گذاری آن را در ایران به چالش گرفته اند.

تهران به عنوان مدرن ترین شهر ایران، به دلیل آنچه گریز از "مظاهرغرب" از سوی دولت های مختلف عنوان می شده است، از حضور مارک ها و برند های مشهور جهانی به خصوص در صنایع پوشاک محروم بوده است و به همین دلیل افتتاح پی در پی چند فروشگاه لباس بنتون که عمدتا در حول و حوش میدان ونک تهران و خیابان های اطراف قرار دارد، سرو صدای زیادی میان جوانان و خانواده ها به همراه داشته است.

لوچیانو بنتون
 دفاع سیاستمداران ایرانی از حضور شرکت بنتون در ایران به عنوان یک سرمایه گذار خارجی این واقعیت را نمایان می کند که نگاه های ایدئولوژیک سختگیرانه آرام آرام جای خود را به واقع بینی می دهد

"یونایتد کالزر آف بنتون" البته پیش از این دو فروشگاه دیگر در تهران نیز داشت که نه پوشاک بلکه کیف و چمدان به فروش می رساند و به دلیل تعداد مشتری کمتری که نسبت به پوشاک داشت این چنین مشهور نشده بود اما بر سر زبان افتادن بنتون دوباره در ایران به عقیده برخی کارشناسان، از تغییر نگرش دولتمردان ایرانی نسبت به کالاهای غربی حکایت دارد.

تغییر نگاه به کالای غربی

یکی از جالب ترین واکنش هایی که مقام های ایرانی به منتقدان حضور بنتون در ایران نشان داده اند، بیانیه سفارت ایران در ایتالیا است.

ابوالفضل زهره وند سفیر ایران در رم با انتشار بیانیه ای به دفاع از لوسیانو بنتون برخاسته و اعلام کرده که بر خلاف "تهمت" هایی که زده می شود مدیر شرکت بنتون که به ایران سفر کرده و زمینه افزایش سرمایه گذاری بخش خصوصی ایتالیا را در ایران فراهم کرده یک "کاتولیک معتقد" است.

سفیر ایران در رم که از یاران نزدیک محمود احمدی نژاد رییس جمهورایران محسوب می شود در بیانیه خود گفته که شهرداری تهران نیز نه تنها دعوت کننده وی (مدیر شرکت بنتون) نبوده است، بلکه باید از شهردار تهران به خاطر رویکرد مثبتی که به برنامه های اقتصادی دولت در زمینه سرمایه گذاری خارجی نشان داده، سپاسگزار بود.

گرچه بیانیه سفارت ایران در رم تلاشی برای بازگرداندن آرامش به روابط دو رقیب انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ یعنی محمود احمدی نژاد و محمد باقر قالیباف است اما فراز های متعددی از آن نشان می دهد که بخشی از دولمتردان ایرانی که به صفت غرب ستیزی و طرد مظاهر غرب و مد های فرنگی مشهور بودند، اینک به ضرورت سرمایه گذاری خارجی در اکثر بخش ها و تاثیر آن بر رونق صنعت و اقتصاد داخلی واقف شده اند.

بیانیه سفارت ایران در رم می گوید بنتون در ایتالیا از یک موقعیت و جایگاه و شأن اجتماعی خاصی برخوردار است و ما هم اگر امروز مترصد نجات صنعت "در حال احتضار" نساجی هستیم و اگر قرار باشد، تحرکی در این صنعت ایجاد کنیم، چاره ای نداریم جز اینکه از بازار پوشاک جهانی سهمی به دست آوریم و مسیر تحقق چنین هدفی در گام نخست استفاده از افرادی است که جایگاهی در این بازار دارند.

محمد خوش چهره از نمایندگان اصولگرای مجلس هفتم نیز در انتقاد از شیوه برخورد با شرکت بنتون گفته که حتی اگر این اظهارات با هدفی ارزشمند نیز صورت می گرفت به دلیل شکل بیان و شیوه پرداخت به آن بازهم ثبات اقتصادی و حتی منافع ملی را متضرر می کرد حال که معلوم هم شده این اظهارات صحت نداشته است.

دفاع سیاستمداران ایرانی از جناح های مختلف از حضور شرکت بنتون در ایران به عنوان یک سرمایه گذار خارجی این واقعیت را نمایان می کند که نگاه های ایدئولوژیک سختگیرانه آرام آرام جای خود را به واقع بینی هایی می دهد که گرچه هنوز برای رسیدن به سطح کلان راه درازی پیش رو دارند اما گریز ناپذیر جلوه می کنند.

 
 
بنتونجنجال بنتون
غیرت دینی یا رقابت سیاسی و اقتصادی؟
 
 
یک دختر در تهرانبه دنبال مد
"آدم عاقل پولش را خرج لباس و کفش نمی کند!"
 
 
نمونه ای از لباس هایی که خانم ها در ایران می پوشند اجتماعی
جشنواره بین المللی مد در تهران
 
 
گزارش
شوی مد لباس در ايران
 
 
هفته مد در هندعکس
هفته مد در هند
 
 
نمایشگاه مد پاریسمجموعه عکس
لباس مردانه در نمایشگاه مد پاریس
 
 
مدلزنان سرزمين من
دومين جشنواره طراحی لباس ايرانی
 
 
مطالب مرتبط
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران