BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 19:58 گرينويچ - يکشنبه 09 دسامبر 2007 - 18 آذر 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
گرانی و تورم، پاشنه آشیل و کلید ورود به مجلس
 

 
 
آیت الله ناصر مکارم شیرازی
آیت الله مکارم شیرازی، از مراجع تقلید، از دولت خواسته برای حل مشکل روزافزون گرانی از دانشمندان اقتصادی بهره بگیرد
حدود صد روز مانده به انتخابات مجلس، که تمام جناح های سیاسی کشور آن را پراهمیت و بلکه سرنوشت ساز خوانده اند، آمارهای اقتصادی و واکنش گروه های سیاسی نشان می دهد که پرونده هسته ای، درگیری های سیاست خارجی، و مسائل فرهنگی، هیچ یک به اندازه گرانی و تورم در رای مردم و سرنوشت انتخابات اثر نخواهد داشت.

مهم ترین نشانه همه گیر شدن انتقادها نسبت به گرانی و تورم، بی ارزش شدن پول ملی و گرانی ارزهای خارجی، واکنش هائی است که به صورت هشدار و تذکر از سوی مراجع روحانی و چهره های اصلی جناح اصولگرا – هوادار دولت محمود احمدی نژاد – علنی می شود و در دو هفته اخیر برخی از اعضای کابینه هم به طور ضمنی آن را پذیرفته اند.

محمد رضا باهنر، نایب رییس مجلس و بانفوذترین نماینده هوادار دولت، دو روز پیش در یک سخنرانی انتخاباتی تورم و حس گرانی را مشکل اساسی مردم دانسته و گفت باید ‌برای این مشکل، پاسخ روشنی داشته باشیم و اگر بخواهیم آن را کتمان کنیم همانند کسی می شویم که ‌سرش را زیر برف کرده است.

اهمیت این گفته در آن است که تا همین چندی قبل دولت و هوادارانش گرانی و تورم را انکار کرده و آن را شایعه برساخته دشمنان می دانستند. چنان که محمود احمدی نژاد رئیس جمهور و سخنگوی وی غلامحسین الهام هنوز این امر را نپذیرفته اند.

گرچه اولین صدای شکایت از گرانی ها از درون رسانه های همگانی بر آمد، اما سرازیر شدن توضیحاتی از دفتر رئیس جمهور و تهدید روزنامه ها به توقیف عملا انتشار گزارش های افشاگر را متوقف کرد. اما از آن جائی که نفس گرانی واقعیت داشت این بار امامان جمعه و روحانیون از شهرهای مختلف کشور شکایت سر دادند و از دولت خواستند هم خود را مصروف رفع این معضل کند.

آخرین تن از این میان مرجع تقلید آیت الله مکارم شیرازی است که به نوشته روزنامه اعتماد در دیدار جمعی با وی، ضمن اشاره به افزایش گرانی از دولت خواسته برای مهار این مشکل از دانشمندان اقتصادی بهره بگیرد.

توصیه این استاد حوزه علمیه قم معنای تازه تری هم دارد و یادآور دو نامه ای است که گروهی از استادان اقتصاد دانشگاه ها در سال نخست خدمت دولت فعلی به رئیس جمهور نوشتند و وی را از علت گرانی و تورم با خبر کردند. آنان هر دو بار و هم در جلسه رویارو با رییس جمهور نوشتند و گفتند که توزیع پول و افزایش نقدینگی عامل تورم خواهد بود.

 وضعیت اقتصادی کشور فضایی را به وجود آورده که گروه های مخالف دولت باور دارند در یک انتخابات آزاد خواهند توانست با شعار "درآمد بی سابقه نفت چه شد" توجه مردم را به ناکارآمدی دولت و رای به نامزدهای خود جلب کنند.
 

سخنی که دولت با صراحت نشان داد حاضر به شنیدن آن نیست، و حتی در روزهای بعد چند تن از نفرات کلیدی خود را هم به همین خاطر برکنار کرد. رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، رئیس بانک مرکزی، وزیران رفاه و صنایع از آن جمله بودند که اعلام شده است همین برکنارشدگان از سوی رئیس جمهور برای تدوین برنامه پنجم توسعه مامور شده اند. آیا این ها خود به معنای تجدید نظر در رویکرد دولت نسبت به کارشناسان اقتصادی است یا پذیرش واقعیت ها، همچنان که وزیر کشور گفته است.

به نوشته روزنامه های صبح یکشنبه آقای پورمحمدی در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان که پرسید آیا دولت از تورم و گرانی و مشکلات مردم با خبر است، اظهار داشت: "این که وضع مردم ما خوب نیست کاملا روشن است. ما همچنان نگران وضع مردم هستیم و این دغدغه ای است که به جد در دولت از همان روز اول مطرح بوده است. کسی نمی تواند به دولت بگوید که از وضع مردم خبر ندارد."

انتخابات با یک شعار

حاصل آن که افزایش بهای کالاهای مصرفی، کاسته شدن از قدرت خرید مردم، گرانی نرخ برابری ارزهای خارجی، همزمان با افزایش بهای جهانی نفت و نزدیک شدن قیمت هر بشکه آن به رقم باورنکردنی صد دلار، فضایی را به وجود آورده که گروه های مخالف دولت باور دارند در یک انتخابات آزاد خواهند توانست با شعار "درآمد بی سابقه نفت چه شد" توجه مردم را به ناکارآمدی دولت و رای به نامزدهای خود جلب کنند.

حسین مرعشی، رئیس ستاد انتخاباتی حزب کارگزاران سازندگی، از همین رو گفته است اصلاح طلبان در انتخابات مجلس هشتم نمی توانند براساس ایجاد موج سیاسی به موفقیت برسند. آقای مرعشی می گوید حتی کاندیداتوری محمد خاتمی برای مجلس هشتم هم موج ایجاد نمی کند و این که لیستی مشترک با امضای خاتمی، ‌هاشمی و کروبی هم منتشر شود باز هم موفق نخواهیم شد و موج درست نمی شود.

به گفته معاون سابق رئیس جمهور در شرایط کنونی برگ برنده اصلاح طلبان در انتخابات مجلس عملکرد ضعیف دولت در بخش اقتصادی کشور است: "بنابراین باید در این انتخابات چهره ای از خود نشان دهیم که بر اساس آن انتخاب اصلاح طلبان تحولاتی در اقتصاد ایران را سبب می شود."

مصطفی پورمحمدی، وزیر کشور
پورمحمدی از معدود وزرای کابینه است که گرانی را به رسمیت شناخته و گفته برای دولت روشن است که وضع مردم خوب نیست

اما مرتضی حاجی، وزیر سابق آموزش و پرورش و از چهره های اصلی ستاد انتخاباتی اصلاح طلبان، از زوایه دیگری همین را گفته است وقتی با بیان این که شعار اصلی خاتمی توسعه سیاسی بود، اضافه کرده دولتی که با چنین شعاری بر سر کار آمد، کشور را با نرخ تورم بالای ۲۴ درصد تحویل گرفت و در پایان با نرخ کمتر از ۱۲ درصد تحویل داد.

به گزارش سایت نوروز، وابسته به جبهه مشارکت، آقای حاجی گفته دولتی که شعارش آوردن پول نفت بر سر سفره های مردم بود و حرف از معیشت مردم می زد، با درآمدی بیش از دو برابر متوسط درآمد سالانه دولت خاتمی پس از دو سال و چند ماه، نرخ تورم را به گفته منابع رسمی به ۱۷ درصد و بر اساس گزارش های غیر رسمی به ۲۱ درصد و براساس بحث هایی که در نشست های خصوصی انجام می شود، به بالای ۲۷ درصد رسانده است.

دو روز پیش روزنامه صدای عدالت، روزنامه صبح تهران، در مطلب اصلی خود از گزارش بانک مرکزی خبر داد که بر اساس آن نرخ متوسط سالانه تورم در دو سال و نیم اخیر معادل 14،2 درصد بوده است و این در حالی است که درآمد خانوارهای محروم و متوسط ‎که بخش غالب آن را حقوق و دستمزدبگیران ثابت مثل کارگران بخش خصوصی و دولتی و‎ ‎کارمندان دولت تشکیل می دهند، در این دو سال و نیم کمتر از این نرخ افزایش یافته‎ ‎است و قطعا این گروه از خانوارها در گذر زمان شاهد کاهش "قدرت خرید پول ملی" و‎ ‎رفاهشان بوده اند.

بر اساس همین گزارش صدای عدالت نوشته در تقابل کامل با شعار "عدالت خواهی" دولت، ‎افزایش ۱۱۷ درصدی میزان نقدینگی کشور در دو سال‌ و نیم و نزدیک به ۱۷ درصدی تولید‏‎ ‎ناخالص داخلی طی همین مدت، سیلابی از نقدینگی راه انداخته است که جز کاهش ‎"‎قدرت خرید پول ملی" و خرابی زندگی اقشار محروم و متوسط و دامن زدن به فقر، فساد،‎ ‎تبعیض و آسیب های اجتماعی در کشور به دنبال نداشته است.

 حتی کاندیداتوری محمد خاتمی برای مجلس هشتم هم موج ایجاد نمی کند. این که لیستی مشترک با امضای خاتمی، ‌هاشمی و کروبی هم منتشر شود باز هم موفق نخواهیم شد و موج درست نمی شود.
 
حسین مرعشی، حزب کارگزاران سازندگی

مهم ترین تاثیر سیاسی افزایش قیمت ها و تورم - به ترتیبی که در نطق های تعداد زیادی از نمایندگان مجلس اشارات انتقادآمیزی به آن شنیده می شود – آن است که تصویب بودجه سال آینده را با شیوه ای که رئیس جمهور با انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی در نظر داشت، تقریبا محال کرده است. هر چه زمان به مهلت قانونی تعیین شده تحویل بودجه نزدیک تر می شود، این سوال بیشتر مطرح می شود که آیا مجلسی که اکثریت آن در اختیار هواداران دولت است قصد دارد با مقاومت در برابر بودجه نوآورده دولت، بزرگ ترین نوآوری دولت احمدی نژاد را بی خاصیت کند.

مسابقه گرانی و تورم

تورم و گرانی که منجر به کاهش ارزش پول ملی شده است، در آغاز نیمه دوم دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، در مسابقه ای تنگاتنگ با پولی که به عنوان های مختلف و تحت نام های گونه گونه توسط دولت بین مردم توزیع می شود، به نظر می رسد بر رقیب چیرگی گرفته است.

از همین رو یک سال بعد از تکذیب گرانی و تورم و متهم کردن هشداردهندگان به وابستگی به دشمن و دست داشتن در فساد، اینک وزیران دولتی و هواداران دولت در مجلس زبان گشوده و برای کسب رای، با مردم معترض به افزایش نرخ ها و بی ارزش شدن پول ملی همصدا شده اند.

در حالی که سران جناح راست و متحدان دولت احمدی نژاد با احتیاط خواستار برنامه ریزی دولت برای مهار گرانی و تورم شده اند، مراجع تقلید قم هم در جلسات در بسته و پیام هایی که همیشه افشا نمی شود به دولتمردان توصیه می کنند متوجه باشند، که به قول نایب رییس مجلس "گرانی و تورم پاشنه آشیل اصولگرایان" هستند.

 
 
احمدی نژاد اقتصاد ایران
انتقاد حامیان احمدی نژاد از برنامه های اقتصادی
 
 
اسکناس اقتصاد ایران
افزایش نقدینگی و رشد قیمت کالاها در ایران
 
 
دستان محمود احمدی نژاد 'بيماری هلندی'
دولت احمدی نژاد قلب اقتصاد ايران را آسيب پذيرتر می کند؟
 
 
پول اقتصاد ایران
هشدار اقتصاددانان به دولت احمدی نژاد
 
 
تجارت گسترش تحریم ها
نگرانی تجار ایرانی از سخت تر شدن شرایط
 
 
پول - اقتصاد نفت و گاز ايران
هدف جنگ مالی غرب عليه ايران
 
 
نمودار مالی
انتقاد رئیس کل بانک مرکزی ايران از برنامه های اقتصادی دولت
 
 
مطالب مرتبط
نقدینگی به مرز 140 هزار میلیارد تومان رسید
22 اکتبر، 2007 | اقتصاد و بازرگانی
تورم از مرز 15 درصد فراتر رفت
07 سپتامبر، 2007 | اقتصاد و بازرگانی
پرداخت وام مسکن ده میلیون تومانی متوقف شد
15 سپتامبر، 2007 | اقتصاد و بازرگانی
موافقت مجلس ایران با انتشار اوراق مشارکت
24 ژوئيه، 2007 | اقتصاد و بازرگانی
نشست شش ساعته احمدی نژاد با اقتصاددانان
13 ژوئيه، 2007 | اقتصاد و بازرگانی
اعتراض بانک های خصوصی به کاهش سود
07 ژوئن، 2007 | اقتصاد و بازرگانی
نرخ تورم، دوبرابر پیش بینی برنامه چهارم
11 آوريل، 2007 | اقتصاد و بازرگانی
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران