http://www.bbcpersian.com

هشدار چاوز درباره قطع فروش نفت به آمریکا

هوگو چاوز، رئیس جمهور ونزوئلا، تهدید کرده که اگر آمریکا به آن چه او جنگ اقتصادی علیه کشورش می خواند ادامه دهد، وی فروش نفت به آمریکا را قطع خواهد کرد.

وی این سخنان را در برنامه تلویزیونی هفتگی خود خطاب به جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا، که هوگو چاوز او را "آقای خطرناک" می نامد، بیان کرد.

هوگو چاوز گفت: "اگر تو دارایی های ما را مسدود و به ما خسارت وارد کنی، ما هم به تو صدمه می زنیم. می دانی چگونه؟ ما به آمریکا نفت نخواهیم فروخت."

به گفته او، "جنگ اقتصادی" آمریکا شامل اقدام اخیر شرکت نفتی اکسان موبيل (Exxon Mobil) برای مسدود کردن دارایی های ونزوئلا در خارج از این کشور است.

این شرکت عظیم نفتی یکی از بزرگ ترین و پر سود ترین کمپانی های نفتی در جهان است.

اکسان موبيل با شکایت از دولت ونزوئلا در دادگاه های بریتانیا، هلند و آمریکا موفق شده که حکم مسدود شدن دارایی های شرکت نفت دولتی ونزوئلا که به اختصار PDVSA نام دارد را بدست بیاورد.

مقام های شرکت اکسان موبیل می گویند که این احکام به آن ها اجازه می دهد که حدود 12 میلیارد دلار از دارایی های شرکت نفتی ونزوئلا را مسدود کنند.

اکسان موبيل می گوید این اقدام را برای جبران ضررهای مالی که به گفته این شرکت از ملی شدن یکی از پروژه های نفتی خود در ونزوئلا متحمل شده، انجام داده است.

دولت آمریکا تا کنون در مناقشه نفتی اکسان موبيل با دولت ونزوئلا به طور مستقیم دخالت نکرده است.

اما هوگو چاوز با هشدار درباره پیامدهای اقدام حقوقی شرکت نفتی اکسان موبیل، هشدار داده است که قیمت جهانی نفت می تواند به سقف بشکه ای 200 دلار برسد.

اقتصاد ونزوئلا به شدت به فروش نفت وابسته است. آمریکا بزرگ ترین وارد کننده نفت ونزوئلاست.

کارشناسان بر این باورند که قطع فروش نفت ونزوئلا به آمریکا به زیان هر دو کشور خواهد بود.

این اولین باری نیست که هوگو چاوز تهدید می کند که از فروش نفت به آمریکا خودداری خواهد کرد.

هرچند او با کاخ سفید رابطه تیره ای دارد، تا کنون به صدور نفت به آمریکا ادامه داده است.