http://www.bbcpersian.com

22:57 گرينويچ - جمعه 14 مارس 2008 - 24 اسفند 1386

بودجه اضطراری برای بانک آمریکایی

همزمان با افزایش نگرانی درخصوص احتمال سقوط بزرگترین بانک در قلب اقتصادی آمریکا بانک بیر استرنز بودجه اضطراری دریافت کرده است.

شرکت اقتصادی جی پی مورگان چیس که شرکتی جهانی با بیش از یک تریلیون دلار دارایی است برای مدت 28 روز با پشتیبانی بانک مرکزی ایالت نیویورک بودجه لازم بیراسترنز را فراهم می کند.

جی پی مورگان در عین حال در تلاش است تا راهی برای حمایت مالی بلند مدت این بانک بیابد.

تحلیل گران می گویند مشکل بانک بیراسترنز در بحران بین المللی اعتبار ریشه دارد و نگرانی از این است که بنیادهای وام دهنده دیگر نیز دچار بحران مالی شوند.

بیراسترنز پنجمین بانک سرمایه گذاری بزرگ در وال استریت است و در کانون بحران وام مسکن آمریکا قرار داشته است.

رابرت پستون، سردبیر اقتصادی بی بی سی می گوید در 24 ساعت گذشته و درپی از دست رفتن اعتماد برخی مشتریان مهم این بانک، بیراسترنز در آستانه ناتوانی کامل در پرداخت دیون خود قرار گرفته و بسیاری بلافاصله تلاش کرده اند دارایی های خود را از این بانک خارج کنند.

سردبیر اقتصادی بی بی سی می گوید ماموریت نجات بیراسترنز نشان می دهد که هنوز بدترین روزها در بحران اعتبار جهانی را پشت سر نگذاشته ایم.

به گفته رابرت پستون اگر جلوی سقوط بیراسترنز گرفته نمی شد تمام سیستم اقتصادی کشور به خطر می افتاد.

شاخص سهام این بانک پیش از پایان معاملات در روز جمعه 53 درصد افت کرده است.

بانک های دیگر

بحران اعتباری از آنجا افزایش یافته که بعد از ضررهای کلان بانک ها در بحران وام مسکن در آمریکا، تمایل آنها برای وام دادن به یکدیگر کاهش یافت.

در پی این اتفاق بازار معاملات اعتباری کاملا راکد شده و این موضوع برای شرکت هایی که برای تامین سرمایه خود روی درآمد حاصل از اعطای وام حساب می کنند بسیار مشکل ساز است.

اواخر سال گذشته بیراسترنز اعلام کرد که برای اولین بار در یک فصل به دلیل معاملات سرمایه ای با بازار مسکن آمریکا متضرر شده است.

تحلیل گران می گویند احتمالا بیراسترنز تنها بانک آمریکایی نخواهد بود که اینگونه دچار مشکل می شود.

مایکل کلویتر از شرکت کلاینورت می گوید: " بیراسترنز واقعا در معرض سقوط است و شرایط بدتر از آن است که ما تصور می کردیم. این موضوع نگرانی زیادی درباره سرنوشت بقیه بانک ها ایجاد می کند."

اعتماد سازی

آلن شوارتز، رییس بیراسترنز گفته است: " بیراسترنز هدف شایعات زیادی در خصوص سرمایه اش بوده، ما تلاش کردیم با این شایعات مقابله کنیم و حقیقت و دروغ را مشخص کنیم اما در میانه این شایعات ظرف 24 ساعت گذشته سرمایه ما به شدت افت کرده است."

وی افزود: " ما این گام مهم را برداشته ایم تا اعتماد بازار را ترمیم کنیم و درعین حال با تقویت سرمایه مان به جریان عادی معاملات خود کمک کنیم."

رابرت پستون، سردبیر اقتصادی بی بی سی می گوید در 24 ساعت گذشته بیراسترنز برای ادامه فعالیت روزانه اش دچار مشکل نقدینگی بوده و به همین دلیل بانک مرکزی وارد عمل شده است:

"بانک مرکزی قول داده سرمایه لازم را در اختیار جی پی مورگان چیس بگذارد تا در مقابل جی پی مورگان نیز به بیراسترنز کمک کند."

به گفته رابرت پستون از آنجا که بیراسترنز گفته هیچ خطری سهام دارانش را تهدید نمی کند می توان گفت که بانک مرکزی به نجات این بانک آمده است.