BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 12:46 گرينويچ - پنج شنبه 17 آوريل 2008 - 29 فروردین 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
انتقاد شدید احمدی نژاد از تیم اقتصادی دولت و مجلس
 

 
 
محمود احمدی نژاد در قم
احمدی نژاد در سخنان خود تأکید کرد که دو مأموریت دارد: اول ساختن ایران و بعد اصلاح وضعیت جهان
محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران در سخنانی در شهر قم با انتقاد از دستگاههای دولتی بخصوص وزارت اقتصاد و بانک مرکزی، آنها را متهم کرد که در سال گذشته وظایف خود را بدرستی انجام نداده اند.

آقای احمدی نژاد که در سفرهای دوره ای استانی به شهر قم رفته بود، در جمع مردم این شهر گفت: "وقتی مشکل را شناختیم به بانک مرکزی و وزرات اقتصاد دستورات داده شد، فکر می کردیم آنها وظیفه خود را انجام خواهند داد و جلوی فساد را خواهند گرفت اما در سال گذشته برخی دستگاهها وظیفه خود را بدرستی انجام نداده اند."

اشاره آقای احمدی نژاد به موضوع افزایش شدید قیمت مسکن بود که در سال گذشته انتقادات زیادی متوجه سیاست های اقتصادی دولت کرد اما رئیس جمهور ایران مجدداً گرانی مسکن را به "باند ویژه ای" نسبت داد و گفت که بر اساس گزارشهای وزارت اطلاعات، این باند در سه ماه 1500 میلیارد تومان پول از بانکها گرفته و آن را وارد بازار مسکن کرده است.

آقای احمدی نژاد گفت: "به دلیل کوتاهی برخی بخشها در نظارت، سال گذشته بر خلاف سیاست دولت بیشترین مقدار پول وارد بخش مسکن شد و در اختیار افراد خاص برای بورس بازی در بخش مسکن قرار گرفت".

برخی کارشناسان تورم و گرانی موجود در ایران را با سیاستهای نادرست و شتابزده دولت مرتبط می دانند که به عقیده آنها باعث شده حجم زیادی از درآمدهای نفتی به اقتصاد ایران تزریق شود در حالی که اقتصاد ایران ظرفیت جذب این حجم عظیم از نقدینگی را ندارد اما آقای احمدی نژاد گفت که برخی "فتنه می کنند و از طرف دیگر مدعی می شوند که سیاستهای دولت غلط است در حالی که هنوز سیاست های دولت اجرا نشده است".

آقای احمدی نژاد امتیازات ویژه، انحصار، گمرک و بانک را از عواملی دانست که عدالت را که از شعارهای محوری وی در انتخابات ریاست جمهوری بود، مخدوش می کنند: "برخی از شبکه های انحصار قدرتمندند و حتی در مراجع تصمیم گیری و قانونگذاری آن چیز را که دلشان می خواهد تصویب می کنند که باید دانه به دانه دستها را قطع کرد."

به گفته رئیس جمهور ایران، برخی کارشکنیها و سنگ اندازیها باعث شده تا سیاستهای مورد نظر دولت اجرا نشود.

جابجایی وزرا

احتمال تغییر داود دانش جعفری و مصطفی پورمحمدی، وزیران اقتصاد و کشور با انتقاداتی حتی از سوی برخی طرفداران آقای احمدی نژاد مواجه شده اما وی منتقدان را به جوسازی و همراهی با دشمن متهم کرد و گفت: "فکر نکنند که من وقتی یک نفر را عوض می کنم می توانند جوسازی کنند."

تیم اقتصادی دولت با تغییر وزیر اقتصاد به طور کلی تغییر خواهد کرد.

پیش از این، فرهاد رهبر رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در مخالفت با انحلال سازمان مدیریت از کار برکنار شد و بعد از آن نیز ابراهیم شیبانی رئیس کل بانک مرکزی جای خود را به طهماسب مظاهری داد.

منتقدان تغییر وزرا می گویند که در عمر کوتاه باقی مانده دولت، تغییر وزرا نمی تواند مشکلات را حل کند چون تا وزیر بخواهد بر کار مسلط شود چند ماه زمان می برد که آن زمان دوره چهار ساله ریاست جمهوری به پایان رسیده است.

احمدی نژاد تاکنون وزرای رفاه و تامین اجتماعی، تعاون، صنایع و معادن، نفت، آموزش و پرورش و رؤسای سازمان مدیریت و برنامه ریزی و بانک مرکزی را برکنار کرده است.

توطئه علیه دولت

رئیس جمهور ایران بدون اینکه اسمی از کسی ببرد، گروهی را متهم کرد که در "جلسه ای نشسته اند و گفته اند که فلانی (یعنی احمدی نژاد) را زمین خواهیم زد، او هر کاری کند دست ماست یکی نفت و دیگری بانکها".

او گفت: "برخی طراحی کرده بودند که منابع پولی و نفت کشور را در اختیار داشته باشند و از سوی دیگر نیز افزایش فشار بیگانگان تورم هفتاد و هشتاد درصدی در کشور ایجاد شود تا انگشت اتهام بسوی خادمان ملت (دولت) نشانه رود."

به گفته آقای احمدی نژاد این گروه شکست خورده اند و تورم هفتاد هشتاد درصدی به هیجده درصد کاهش پیدا کرده و امسال تورم کنترل خواهد شد.

آقای احمدی نژاد با ابراز ناخرسندی از مجلس ایران که در آغاز کار دولت به سه وزیر پیشنهادی نفت رأی نداد گفت: "بار اول یک برادر حزب اللهی ضد فساد را معرفی کردیم اما شبنامه آمد و در حالی که قرار بود برادری برود با فساد و مافیا مقابله کند آن برادر را با شبنامه به مافیا متهم کردند و و نتوانست رأی اعتماد بگیرد".

علی سعیدلو اولین وزیر پیشنهادی نفت بود که نمایندگان مجلس به وی رأی اعتماد ندادند، بعد از وی نیز صادق محصولی به عنوان وزیر نفت به مجلس معرفی شد اما پیش از رأی گیری مجلس، آقای محصولی از احتمال رأی نیاوردن خود آگاه شد و انصراف داد، بعد از آن نیز محسن تسلطی با مخالفت نمایندگان نتوانست از مجلس رأی اعتماد بگیرد، چندین ماه وزارت نفت با سرپرست اداره شد و سرانجام کاظم وزیری هامانه توانست به عنوان وزیر نفت رأی اعتماد بگیرد.

به گفته آقای احمدی نژاد بعد از این برخوردها، "مجبور شدیم برای اینکه کارهای وزارت نفت متوقف نشود عقب نشینی کنیم تا کار نفت متلاشی نشود."

البته آقای وزیری هامانه نیز سال گذشته از سمتش کنار گذاشته شد و به جای وی، غلامحسین نوذری در رأس وزارت نفت قرار گرفت.

رئیس جمهور ایران یکی از مهمترین شعارهای انتخاباتی خود را مبارزه با مافیایی نفت اعلام کرده بود اما در سه سال اخیر هیچ نشانه ای مبنی بر وجود مافیای نفت گزارش نشد و مقامات ارشد وزارت نفت وجود هر گونه مافیا را در وزارت نفت انکار کردند، با این حال وی دوباره گفت که امسال "دستهای فساد وابسته به بیگانه از اقتصاد ملی قطع خواهد شد".

واکنشهای تند آقای احمدی نژاد در شرایطی صورت می گیرد که اقتصاد ایران با وجود درآمدهای سرشار نفتی در شرایط نامطلوبی است و تورم و گرانی به بالاترین سطح خود در هشت سال اخیر رسیده است.

آقای احمدی نژاد در سخنان خود تأکید کرد که دو مأموریت دارد: اول ساختن ایران و بعد اصلاح وضعیت جهان.

به گفته رئیس جمهور ایران "اگر ما مناسبات فاسد جهانی را اصلاح نکنیم زورمداران ما را در جغرافیای خود محصور خواهند کرد".

 
 
. سالی که گذشت
مروری بر سیاست خارجی ایران
 
 
آیت الله خامنه ای کارنامه سیاسی ایران
سال ۱۳۸۶، سال اتحاد یا تفرقه؟
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران