http://www.bbcpersian.com

20:37 گرينويچ - سه شنبه 22 آوريل 2008 - 03 اردیبهشت 1387

انتقاد وزیر پیشین دارایی از سیاستهای احمدی نژاد

داوود دانش جعفری که اخیراً به حکم رئیس جمهور از مقام وزارت اموراقتصادی و دارایی ایران برکنار شده در مراسم خداحافظی خود از این وزارتخانه، به انتقاداتی تند از سیاستهای اقتصادی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران پرداخت.

آقای دانش جعفری در این مراسم گفته در زمان آغاز به کار دولت محمود احمدی نژاد در تابستان 2005 (1384) که او فعالیت خود را به عنوان یکی از اعضای این دولت آغاز کرد، نظر مثبتی نسبت به تجربه گذشته کشور یا کسانی که تجارب خوبی داشتند وجود نداشت و نقشه ای هم برای آینده مورد نظر دولت آماده نشده بود.

وی که دارای مدرک دکتری اقتصاد از دانشگاه علامه طباطبائی تهران است، در سخنرانی اش در مراسم خداحافظی گفت که در سیاستهای آقای احمدی نژاد، بسیاری از مفاهیم پذیرفته شده علم اقتصاد در دنیای امروز از قبیل تأثیر نقدینگی در تورم یا چگونگی تقسیم کار مطلوب بین دولت و مردم زیر سؤال بود، به برنامه چهارم توسعه اقتصادی کشور به عنوان سندی که پیروی از آن لازم باشد نگاه نمی شد و در عین حال هیچ تلاشی هم برای تغییر این برنامه و منطبق ساختن آن با سیاستهای دولت نمی شد.

داوود دانش جعفری از دولت محمود احمدی نژاد انتقاد کرد که "مسائل جنبی دست چندم کشور که اصولاً اهمیت نداشتند" را به "مسئله دست اول کشور" تبدیل می کرده و به عنوان نمونه، به اختلاف مجلس و دولت بر سر تعیین ساعت کار بانکها اشاره کرد که به گفته وی، ماهها وزارت دارایی را به خود مشغول کرد.

وزیر پیشین اقتصاد و دارایی، از حضور گروههای فشار در مسائل جاری و اجرائی دستگاههای وابسته به وزارتخانه اش سخن گفت که به گفته وی سعی می کردند با اطلاع رسانی غلط، حرکت امور را در جهت موردنظر خود تغییر دهند، آقای دانش جعفری در این زمینه گفت که قبل از آنکه حکمی به دست او برسد، پیامکهای تلفنی به صورت دسته جمعی درباره آن دریافت می شد و این قبیل اقدامات در موارد زیادی به اقتصاد کشور آسیب می رساندند.

انتقاد دیگر وی از دولت محمود احمدی نژاد این بود که این دولت به دلیل مشکلاتش با مجلس، مجمع تشخیص مصلحت، اشخاص "خاص"، صدا و سیما، روزنامه ها، نامزدهای رقیب در انتخابات قبلی ریاست جمهوری ، افرادی که احتمال دارد نامزد دور بعدی ریاست جمهوری شوند و همچین "دهها مسئله دیگر که قابل ذکر نیست"، با دیگر نهادهای حکومتی دچار مسئله می شد و در نتیجه فضای سنگینی بر کار دستگاههایی مثل وزارت امور اقتصادی و دارایی سایه می افکند و باعث می شد این وزارتخانه از حرکت تند و سریع و پرشتاب بازبماند.

داوود دانش جعفری سپس به تحریم اقتصادی آمریکا علیه ایران پرداخت که در طول دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، همگام با تحریمهای شورای امنیت سازمان ملل متحد، روندی رو به افزایش داشته است.

اما به گفته آقای دانش جعفری، با وجود فشار خارجی بر نظام مالی ایران، بویژه در بخش بانک و بیمه، عده ای نیز در داخل با "نقد غیرمنصفانه" موجبات تضعیف نظام مالی را فراهم می کردند.

بخشی انتقادهایی که داوود دانش جعفری "غیرمنصفانه" خوانده، با دیدگاههای مذهبی اصولگرایانه ای ارتباط دارد که بخش عمده ای از حامیان محمود احمدی نژاد به آنها معتقدند، از جمله مخالفت اساسی با نظام بانکی و ربا دانستن آن و ایده تبدیل بانکها به بانک قرض الحسنه.

آقای دانش جعفری در این زمینه گفت: "داستان تعیین دقیق نرخ سودبانکی در اقتصاد فرایند علمی دارد و سلیقه ای نیست، بعضیها متأسفانه آن را با مسائل شرعی مرتبط کردند، می گفتند وقتی سود بالا می رود یعنی شبهه ربوی دارد ... سال گذشته که بحث سود بانکی داغ بود یکی از مراجع عظام قم پیامی از طریق نماینده خود برای من ارسال نمودند، سؤال ایشان این بود که با توجه به شناخت مثبتی که از من وجود دارد، چرا من با کاهش نرخ سود در جلسه شورا [پول و اعتبار] مخالفت کرده ام".

بخش دیگری از مسائلی که به گفته آقای داوود دانش جعفری، در زمان وزارت او برای بانکهای ایران به وجود آمده نیز از نظر او به ارتباط سیاسی بعضی از مدیران با بعضی از اشخاص بانفوذ، معوق شدن بازپرداختها، دادن تسهیلات به اشخاص خاص و ندادن تسهیلات کافی به طرحهای مورد نظر دولت مربوط می شده است.

دستور محمود احمدی نژاد برای انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی که در نوع خود اقدامی بی سابقه و جنجال برانگیز بود نیز، از دید داوود دانش جعفری، اقدامی حساب شده نبوده و جز ایجاد سرخوردگی و یأس برای کارکنان این سازمان اثر دیگری نداشته است.

داوود دانش جعفری دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد را دوره ای هیجانی توصیف کرد که در آن، هر کس به خود اجازه می داد در مسائل کلان اقتصادی کشور دخالت کند.

آقای دانش جعفری در این بخش از سخنرانی خداحافظی اش گفت: "در قسمت بازرسی رئیس جمهور افرادی نفوذ کرده بودند که جزو ناراضیهای دستگاهها بودند، عده ای هم بودند که صلاحیت پذیرش شغل را نداشتند، به طور مثال معاون اقتصادی بازرسی یک دامپزشک بود ... این افراد با دسترسی محدودی که داشتند به خوداجازه می دادند در مسائل پیچیده گزارش تهیه کنند و با دسترسی آسانی که به مقام بالا داشتند، ذهنیت کارشناسی نشده خود را منتقل کنند، اینها مدیران بالای دستگاههای اجرائی، حتی وزرا را نیز که منتخب رئیس جمهور بودند و از مجلس رأی اعتماد گرفته بودند براحتی زیر سؤال می بردند و در موارد بسیاری باعث شکلگیری مدیریت دوگانه یا موازی در دستگاه [شدند]".

وی نمونه ای را هم در این زمینه ذکر کرد: "یک بار نامه آوردند که کلیه مدیران شعب خارجی بانکها به دلیل اینکه بازنشسته اند باید برکنار شوند، کی؟ موقعی که تحریم بانکی شروع شده بود! یک بار نامه آوردند که گروهی از مدیران سطح میانی بانکها به دلیل حرف گوش نکردن باید برکنار شوند ... ولی من همه اینها را علیه منافع ملی می دانستم و لذا همکاری نکردم".

وزیر پیشین دارایی به سخنرانی محمود احمدی نژاد در روز جمعه گذشته در شهر قم اشاره کرد که وی در آن از وجود مافیای اقتصادی و اعمال نفوذ برخی اشخاص و نهادها برای ایجاد مانع در قبال سیاستهای اقتصادی اش سخن گفت.

به گفته آقای دانش جعفری، این قبیل اظهارات آقای احمدی نژاد برپایه گزارشهای غیرکارشناسی بوده که بدون بررسی صحت آنها به رئیس جمهور رسیده است..

وی در مورد نادرست بودن پایه و اساس اظهارات محمود احمدی نژاد در سخنرانی قم به بخشی از سخنان آقای احمدی نژاد اشاره کرد که در آن، از وجود مافیای سیگار سخن به میان آمده بود.

آقای دانش جعفری در مورد آنچه مافیای سیگار خوانده شد گفت: "چطور ممکن است فردی برای گرفتن مجوز واردات سیگار که هیچ مانعی هم برای آن وجود ندارد، حاضر باشد پنج میلیارد حق و حساب بدهد؟ این بحث منطقی به نظر نمی رسد؟ یا این مطلب که گفته شد دو کارخانه مثل هم که هر دو یک چیز تولید می کنند و به یک اندازه تولید خود را فروخته اند، چرا از یکی سیصد میلیون تومان و از دیگری سه میلیون تومان مالیات گرفته اند؟! بررسیهای انجام گرفته نشان می داد چنین موضوعی هیچ سابقه ای در سازمان مالیاتی ندارد، نظام مالیاتی ما بر اساس فروش نیست که هر دو به یک اندازه مالیات بدهند، در نظام مالیاتی ما بر اساس درآمد، یعنی فروش منهای هزینه مالیات تعیین می شود، این امکان وجود دارد که هزینه دو کارخانه به هر دلیل متفاوت باشد، ای کاش جزئیات موضوع قبلاً مورد بررسی دستگاه مربوطه قرار می گرفت و این طور شتابزده عمل نمی شد".

آقای احمدی نژاد در سخنرانی اش در قم و همچنین سخنرانیهای پیشین، افزایش شدید قیمتهای در بازار مسکن را به یکی از بانکهای خصوصی نسبت داده بود اما داوود دانش جعفری در رد نظر وی، بالارفتن بهای مسکن را به سیاست دولت در تزریق نقدینگی نسبت داد که باعث می شود قدرت خرید بالا برود اما وقتی به اندازه کافی کالا برای خرید وجود نداشته باشد، افزایش نقدینگی به افزایش بهای کالا می انجامد، از سوی دیگر مردم برای سرمایه گذاری پول نقد بیشتری که در دسترشان قرار گرفته به بازار مسکن روی آورده اند که بنابر گزارش بانک مرکزی، سودآوری بسیار بیشتری نسبت به دیگر سرمایه گذاریها داشته، خیلی از سرمایه گذاریهای سنتی مردم عادی همچون خرید خودرو و تلفن همراه نیز جاذبه و سودآوری پیشین را ندارد.

با توجه به اینکه داوود دانش جعفری به عنوان وزیر دارایی مسئولیت مستقیم در بالارفتن رشد نقدینیگی داشته، وی در دفاع از خود گفت: "ریشه اصلی رشد نقدیندگی فزاینده در اقتصاد ما را باید در بودجه دولت، در کسری بودجه های آشکار و پنهان یا در اضافه خرج های آشکار و پنهان آن جستجو کرد، آیا می شود انتظار داشت که برای انجام تکالیف بودجه سال ۱۳۸۷ نزدیک به شصت میلیارد دلار دلار نفتی توسط بانک مرکزی تبدیل به ریال شود ولی نقدینگی بالا نرود؟ هر کس بلد است بفرماید انجام دهد، یا اگر نقدینگی بالا رفت، کاری کنیم که تورم بالا نرود؟هر کس می تواند بفرماید انجام دهد، تورم نتیجه محتوم این سیاست است و نمی شود از واقعیت فرار کرد".

آقای دانش جعفری ادامه داد: "در طول این دوره هر قدر من و بانک مرکزی تلاش کردیم این دوست صمیمی و دوست داشتنی مان جناب آقای دکتر جهرمی [وزیر کار و رفاه اجتماعی] را که اخیراً از حوزه سیاسی وارد فعالیتهای اقتصادی شده متقاعد کنیم که چاپ اسکناس برای ایجاد اشتغال مفید نیست، موفق نشدیم ... آقای دکتر جهرمی بارها در دولت می گفت: نسبت نقدینگی به تولید ناخالص داخلی در کشور ما پایین است، عده ای هم می گفتند نباید از افزایش رشد نقدینگی نگران بود، چرا که ما تلاش می کنیم آن را به سمت تولید ببریم، تا وقتی چنین دیدگاههایی در کشور غلبه داشته باشد، نبایستی سؤال کرد چرا در کشور تورم بالاست ؟"

داوود دانش جعفری که با کنار رفتن از وزارت اقتصاد و دارایی به مقام مشاور عالی رئیس جمهور در امور اقتصادی منصوب شده، در سخنرانی خداحافظی اش به دفاع از عملکرد خود در فعالیت دو سال و نیمه اش پرداخت و گفت که در این مدت از طریق سیستم مکانیزه، برای اولین بار در تاریخ وزارت دارایی، پرداخت حقوق و مزایای مستمر کارکنان رسمی و پیمانی دولت به صورت متمرکز به حسابشان واریز شده، نسبت درآمد مالیاتی به دریافتهای دولت که در سال ۱۳۸۴ هیجده و دو دهم درصد بوده در سال ۱۳۸۶ به سی و نیم درصد رسید، میزان واگذاری شرکتهای دولتی به بخش خصوصی هفت و سه دهم برابر واگذاریهای بین سالهای ۱۳۷۰ تا ۱۳۸۵ بود، میزان جذب اعتبارات بانکی از بانک جهانی در سال ۱۳۸۶ به هفت برابر قبل رسید، میزان امضای موافقتنامه ها با سرمایه گذاران خارجی در سال ۱۳۸۶ به رکورد بی سابقه یازده میلیارد و نهصد میلیون دلار رسید، در سال گذشته خورشیدی میزان صادرات نفت و گاز به حدود ۶۱ میلیارد دلار رسید، میزان صادرات غیرنفتی با احتساب میعانات گازی به حدود ۲۱ میلیارد دلار و میزان واردات به ۴۸ میلیارد دلار رسید.