BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 06:21 گرينويچ - سه شنبه 10 ژوئن 2008 - 21 خرداد 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
خطر رکود اقتصادی آمریکا 'کاهش یافته است'
 
برنانکه
برنانکه از رفع خطر بروز رکود خرسند و از احتمال تشدید تورم نگران است
رئیس بانک مرکزی آمریکا گفته است خطر بروز رکود اقتصادی در آمریکا کاهش یافته و همزمان، شرایط اقتصادی این کشور به موضوعی مهم در مبارزات انتخاباتی تبدیل شده است.

بن برنانکه، رئیس فدرال رزرو - بانک مرکزی ایالات متحده - گفته است که اقدامات اخیر برای جلوگیری از وخامت وضع اقتصادی این کشور احتمال بروز رکودی عمیق در آمریکا را در خلال حدود یک ماه گذشته کاهش داده اما خطر تورم همچنان برجاست.

آقای برنانکه در سخنانی که در جلسه بانکداران ایراد می کرد اظهار داشت که شاخص های اقتصادی حاکی از آن است که کاهش نرخ بهره و سیاست مالیاتی دولت نتایج مثبتی را در بهبود وضعیت اقتصادی آمریکا داشته است.

اشاره رئیس بانک مرکزی آمریکا به چندین مورد کاهش نرخ بهره پایه بانک مرکزی و همچنین تصمیم دولت فدرال به تخفیف های مالیاتی به میزان حدود یکصد و هفتاد میلیارد دلار در ماه های اخیر است.

اظهارات رئیس بانک مرکزی آمریکا پس از آن انتشار می یابد که آمار دولتی در هفته گذشته نشان می دهد که نرخ بیکاری افزایش یافته و به 5.5 درصد رسیده است.

بن برنانکه گفت که با وجود افزایش نامطلوب در نرخ بیکاری، این خطر که اقتصاد ایالات متحده در شرف ورود به رکودی عمیق است تا حدود زیادی تقلیل یافته است.

وی ابراز امیدواری کرد که در ماه های آینده، نتایج سیاست های انبساطی پولی و مالی، محو تدریجی آثار ناشی از کاهش فعالیت در بخش خانه سازی، ترمیم بازارهای اعتباری و مالی، همراه با رشد تقاضا برای واردات کالا و خدمات از ایالات متحده بتواند عناصر رکودی را تا حدود زیادی خنثی کند.

در عین حال، آقای برنانکه هشدار داد که تخفیف خطر بروز رکود با تشدید نگرانی در مورد احتمال آغاز یک دور تورمی در اقتصاد ایالات متحده همراه بوده است.

رئیس بانک مرکزی آمریکا افزایش بهای نفت خام در بازارهای جهانی و انتظارات تورمی مردم آمریکا را از جمله عوامل خطرساز در این زمینه عنوان کرد.

به گفته وی، افزایش بهای سوخت در داخل آمریکا باعث نگرانی مصرف کنندگان در مورد افزایش هزینه زندگی و در نتیجه، تقاضا برای دریافت دستمزد بیشتر می شود که به نوبه خود، فشار تورمی را در پی می آورد.

اقتصاد جهانی

آقای برنانکه گفت که بانک مرکزی آمریکا به شدت در برابر بروز چنین وضعیتی مقاومت خواهد کرد و اظهار داشت که مقابله با رکود بدون توجه عواقب تورم زای آن نه تنها ثبات سطح قیمت ها بلکه روند بلند مدت رشد اقتصادی این کشور را نیز مورد تهدید قرار خواهد داد.

بنگاه کاریابی
آمار اخیر دولت آمریکا حاکی از افزایش شمار جویندگان کار است

از اظهارات رئیس بانک مرکزی آمریکا چنین استنباط می شود که با وجود ابراز نگرانی کارشناسان در مورد احتمال تعمیق رکود در اقتصاد آمریکا، این بانک در نظر ندارد بار دیگر نرخ بهره را کاهش دهد.

کاهش نرخ بهره از جمله مهمترین سیاست های پولی برای ایجاد تحرک اقتصادی و مقابله با رکود است اما در شرایطی، می تواند فشارهای تورمی را به جریان اندازد.

در مقابل، ظاهرا آقای برنانکه انتظار دارد که سیاست مالیاتی دولت باعث بهبود در سطح تقاضای داخلی شود و افزایش تقاضا از سوی خریداران خارجی، به خصوص کشورهای عمده صادرکننده نفت، برای خرید کالا و خدمات از آمریکا و سرمایه گذاری در این کشور این روند را تقویت کند.

به گفته ناظران، با توجه به نگرانی بسیاری از مردم آمریکا در مورد وضعیت اقتصادی و به خصوص افزایش سریع بهای بنزین در این کشور، مشخص نیست که سخنان آقای برنانکه تا چه اندازه می تواند نگرش مردم آمریکا نسبت به آینده اقتصادی آنان را تغییر دهد در حالیکه انتظارات مصرف کنندگان یکی از عوامل مهم در تعیین سطح تقاضا و در نتیجه، تعیین چشم انداز اقتصادی است.

همچنین، ایالات متحده از نظر تولید ناخالص داخلی، در رده اول کشورهای جهان قرار دارد و اقتصاد کشورهای دیگر به طور مستقیم و غیرمستقیم تحت تاثیر تغییرات اقتصادی این کشور قرار می گیرد.

آمریکا بزرگترین واردکننده و از جمله بزرگترین صادرکنندگان کالا و خدمات در جهان است و بهبود شرایط اقتصادی این کشور به منزله افزایش تقاضای جهانی برای انواع کالا و خدمات و در نتیجه، رونق اقتصادی در سایر کشورهاست.

از آنجا که بانک مرکزی آمریکا نقشی اساسی در تنظیم شرایط اقتصادی این کشور ایفا می کند، معمولا اظهارات رئیس این بانک بر انتظارات اقتصادی در سرتاسر جهان تاثیر می گذارد.

با توجه به نگرانی در مورد رکود اقتصادی در شماری از کشورها، واکنش جهانی نسبت به سخنان اخیر بن برنانکه می تواند روند تحولات در خلال ماه های آینده را تا حدودی نشان دهد.

اقتصاد در مبارزات انتخاباتی

در همانحال، نظرسنجی های انجام شده در آمریکا نشان می دهد که مسایل اقتصادی به مهمترین موضوع برای اکثر مردم این کشور تبدیل شده در حالیکه پیش از این، جنگ عراق برای بسیاری از آنان دارای بیشترین اهمیت بود.

سرباز آمریکایی در بغداد
برای رای دهندگان آمریکایی جنگ عراق در درجه دوم اهمیت قرار گرفته است

در واکنش نسبت به این تحولات، نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در برنامه های تبلیغاتی خود به جای جنگ عراق، مشکلات اقتصادی را در اولویت قرار داده اند.

باراک اوباما، نامزد حزب دموکرات در سخنانی در یک همایش انتخاباتی، با حمله به سیاست های اقتصادی دولت جورج بوش، رئیس جمهور، جان مک کین، رقیب خود از حزب جمهوریخواه را به پیروی از این سیاست ها متهم کرد.

آقای اوباما گفت که بهتر است به جای پرداخت دوازده میلیارد دلار در ماه برای هزینه جنگ در عراق، این مبلغ برای سرمایه گذاری در زیرساخت های اقتصادی آمریکا به کار رود.

وی همچنین وعده داد که در صورت انتخاب به ریاست جمهوری، مبلغ پنجاه میلیارد دلار را برای کمک به کسانی که بیش از همه از شرایط اقتصادی زیان دیده اند اختصاص دهد.

نامزد حزب دموکرات گفت که از وضع مالیات بر سود بادآورده شرکت های نفتی نیز حمایت می کند.

در مقابل، آقای مک کین سیاست اقتصادی رقیب خود از حزب دموکرات را به منزله افزایش بی رویه مالیات ها و هزینه های دولتی توصیف کرد.

سخنگوی جان مک کین گفت که در حالیکه خانواده های آمریکایی در مضیقه قرار گرفته و در مورد حفظ شغل خود نگران هستند، سیاست حزب دموکرات شامل وارد کردن فشار بیشتر بر آنان از طریق وضع مالیات های جدید و افزایش مالیات های فعلی است.

به گفته برخی ناظران، در صورتیکه تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر سال جاری شرایط اقتصادی این کشور بهبود نسبی یافته باشد، جلب توجه اکثر رای دهندگان به شرایط اقتصادی به جای جنگ عراق می تواند به نفع جمهوریخواهان تمام شود.

 
 
مطالب مرتبط
بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را کاهش داد
18 مارس، 2008 | اقتصاد و بازرگانی
توافق بر سر طرح محرک اقتصادی در آمریکا
25 ژانويه، 2008 | اقتصاد و بازرگانی
برنانکی: سرعت رشد اقتصاد آمریکا کاهش می یابد
08 نوامبر، 2007 | اقتصاد و بازرگانی
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران