http://www.bbcpersian.com

07:48 گرينويچ - پنج شنبه 24 ژوئيه 2008 - 03 مرداد 1387

مصوبه کنگره آمریکا برای مقابله با بحران مسکن

مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را برای متوقف کردن روند نزولی بهای مسکن در این کشور تصویب کرده است.

طرح نمایندگان، که با 272 رای موافق در برابر 152 رای مخالف به تصویب رسید، شامل یک رشته تمهیدات برای کمک به دارندگان وام مسکن و موسسات وام دهنده ای است که به دلیل بحران مالی در آمریکا با دشواری مواجه شده اند.

در این طرح، که برای بررسی و تصویب به سنای آمریکا فرستاده خواهد شد، معافیت موقت مالیاتی برای برخی متقاضیان وام مسکن، اعطای کمک مالی به ایالت ها و شهرهای مختلف برای خرید، تعمیر و فروش خانه های توقیف شده و تاسیس نخستین نظام صدور پروانه برای کارگزاران وام مسکن و کارمندان متخصص اعطای وام در بانک های تجاری است.

براساس این مصوبه، چند صد هزار تن از دارندگان وام مسکن که با دشواری در پرداخت وام های مسکن مواجه شده اند به وام هایی را نرخ بهره کمتر دسترسی می یابند و کسانی که در صدد دریافت نخستین وام مسکن هستند از برخی معافیت های مالیاتی برخوردار می شوند.

چنین طرحی از مدت ها قبل توصیه شده بود اما دشواری های مالی اخیر دو شرکت "فنی می" و "فردی مک"، که بر روی هم بیش از نیمی از وام های تادیه نشده مسکن در آمریکا را برعهده دارند، در تصویب سریع این طرح موثر بوده است.

این دو شرکت در سال مالی گذشته به دلیل نکول وام های مسکن متحمل زیان های هنگفتی شدند و سهام آنها به شدت تنزل کرد.

آمادگی بوش برای همکاری

کارشناسان مالی هشدار داده بودند که در صورتی که فنی می و فردی مک قادر به اعطای وام مسکن جدید نباشند، معاملات مسکن در آمریکا عملا متوقف خواهد شد و یک رکود عمیق اقتصادی را در پی خواهد آورد.

پیشتر، وزارت خزانه داری آمریکا برنامه ای را برای دسترسی این دو شرکت به تسهیلات اعتباری جدید اعلام داشته بود.

در حال حاضر، با افزایش شمار واحدهای مسکونی توقیف شده به دلیل عدم پرداخت اقساط وام مسکن در اکثر نقاط آمریکا، موسسات مالی در اعطای وام های مسکن جدید محتاطانه عمل می کنند و نتیجه آن، کاهش تقاضا و نزول سریعتر قیمت مسکن بوده است.

انتظار می رود سنای آمریکا این طرح را سریعا تصویب کند و جورج بوش، رئیس جمهور نیز پیشتر ابراز آمادگی کرده است تا مصوبه کنگره را به سرعت امضا کند تا این قانون به اجرا گذاشته شود.

برخی نمایندگان کنگره ابراز نگرانی کرده بودند که ممکن است بخش مربوط به کمک های مالی به شهرها و ایالت ها برای خرید واحدهای مسکونی با مخالفت رئیس جمهور و نمایندگان حزب جمهوریخواه در کنگره مواجه شود اما ظاهرا آقای بوش با توجه به شرایط کنونی لازم دانسته است مخالفت عقیدتی خود با افزایش مداخله نهادهای دولتی در فعالیت های اقتصادی را نادیده بگیرد.

با اعلام تصویب طرح مجلس نمایندگان، بهای سهام شرکت های وام مسکن در بازار سهام آمریکا افزایش یافت.

مشکلات بخش مسکن در آمریکا که در تابستان سال گذشته شدت گرفت باعث بروز بحران مالی در بسیاری دیگر از کشورها شده و نگرانی در مورد کاهش نرخ رشد و حتی بروز رکود در اقتصاد جهانی را در پی آورده است.