BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 08:45 گرينويچ - سه شنبه 30 سپتامبر 2008 - 09 مهر 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
سقوط بازارهای سهام در پی رای منفی کنگره آمریکا
 
بورس توکیو
سقوط سریع بهای سهام در بازارهای آسیایی نشانه نگرانی از ادامه بحران مالی در جهان است
در پی رای منفی مجلس نمایندگان آمریکا به لایحه پیشنهادی دولت برای مقابله با بحران مالی این کشور، بازارهای سهام در جهان به شدت سقوط کرده است.

در ساعات اولیه معامله در بورس های عمده اروپایی در روز سه شنبه، 30 سپتامبر (9 مهر)، شاخص بهای سهام در بورس لندن، پاریس و فرانکورت هرکدام بیش از دو درصد تنزل کرد و در روسیه، مقامات بورس مسکو در واکنش به تنزل شدید بهای سهام، معاملات را برای مدتی به حالت تعلیق درآوردند.

در ادامه معاملات در بورس های اروپایی، شاخص سهام اندکی بهبود یافت که دلیل آن انتظار معامله گران در این مورد ارزیابی شده که احتمالا مقامات آمریکایی به توافقی در مورد لایحه مورد نظر دولت دست خواهند یافت.

پیشتر، در معاملات سهام در بازارهای آسیایی که زودتر از اروپا کار خود را آغاز می کنند، نیکی - شاخص بهای سهام در بورس توکیو - نزدیک به 5 درصد سقوط کرد و شاخص اصلی بورس سئول در کره جنوبی در ده دقیقه اول معاملات همین روز 5.47 درصد کاهش یافت.

شاخص بهای سهام در بورس های استرالیا و زلاند نو هم در روز سه شنبه حدود 5 درصد کاهش نشان داد و روند نزولی شاخص بهای سهام از بورس های هنگ کنگ، فیلیپین و سنگاپور نیز گزارش شده است.

سقوط بازارهای عمده سهام در اروپا، آسیا و اقیانوسیه در پی بروز روندی مشابه در معاملات روز گذشته در بورس های ایالات متحده گزارش می شود.

در پایان معاملات روز دوشنبه، داو جونز - شاخص قیمت سهام در بورس نیویورک - در واکنش به رد لایحه نجات بازارهای مالی در مجلس نمایندگان ایالات متحده حدود ۷ در صد سقوط کرده و شاخص نزدک NASDAQ یک کاهش ۹ درصدی را ثبت کرده بود.

به گفته کارشناسان، سهام شرکت های مورد معامله در بورس نیویورک در روز دوشنبه یک تریلیون و ۲۰۰ میلیارد دلار از ارزش خود را از دست داد.

بوش
بوش لایحه دولت را برای بازگرداندن اعتماد به بخش مالی و جلوگیری از رکود ضروری دانسته بود

با توجه به نگرانی در مورد آینده بازارهای مالی جهان، پیش بینی شده بود آغاز معاملات در بازارهای اروپایی نیز تنزل شدید بهای سهام را در پی داشته باشد.

همزمان، قرار است جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا، روز سه شنبه در مورد رای منفی کنگره آمریکا به لایحه نجات بخش مالی این کشور سخنرانی کند و خواستار اقدام فوری کنگره در این زمینه شود.

سخنگوی کاخ سفید از ناخرسندی آقای بوش از رد لایحه نجات بخش مالی خبر داده است و به گفته کارشناسان، انتظار می رود دولت آمریکا به تلاش خود برای وادار کردن کنگره به قبول این لایحه یا لایحه ای مشابه ادامه دهد.

لایحه دولت برای کمک به موسسات مالی شامل ایجاد صندوقی به مبلغ هفتصد میلیارد دلار از طریق فروش اوراق قرضه دولتی بود تا از محل این صندوق، وام های غیرقابل وصول و پر خطر موسسات مالی توسط دولت خریداری شود.

دولت انتظار داشت با اجرای این طرح، از یکسو بی اعتمادی نسبت به دوام موسسات مالی را کاهش دهد و از سوی دیگر، نقدینگی بیشتری در اختیار این موسسات بگذارد و به این وسیله، با وضعیت کنونی که شاهد تنزل شدید در میزان وام دهی است مقابله کند.

مخالفت هر دو حزب

اعضای مجلس نمایندگان در حالی به لایحه نجات مالی رای منفی دادند که نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه، که انتظار می رود یکی از آنان به زودی زمام امور ایالات متحده را در میان یک بحران شدید اقتصادی در دست گیرد، در مجموع تصویب و اجرای این لایحه را به نفع اقتصاد آمریکا و جهان دانسته بودند.

لایحه نجات بازارهای مالی آمریکا پس از آن در مجلس نمایندگان آمریکا به رای گذاشته شد که وزارت خزانه داری ایالات متحده و رهبران دو حزب دموکرات و جمهوریخواه پس از ساعت ها مذاکره و رایزنی از دستیابی به توافق درباره کلیات این طرح خبر داده بودند.

با اینهمه، در رای گیری روز دوشنبه، این لایحه با ۲۲۸ رای منفی در برابر ۲۰۵ رای مثبت در مجلس نمایندگان ایالات متحده رد شد.

نانسی پلوسی اول از چپ
برخی جمهوریخواهان اظهارات سیاسی پلوسی (اول از چپ) را دلیل رد لایحه عنوان کرده اند

شمارش آرا نشان داد که دو سوم نمایندگان حزب جمهوریخواه، حزب آقای بوش، و حدود یک سوم از نمایندگان حزب دموکرات به این طرح رای منفی دادند.

کارشناسان انتخابات کنگره آمریکا را که همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود و عدم محبوبیت طرح نجات بازارهای مالی در میان مردم را علت مخالفت اکثر نمایندگان با آن عنوان کرده اند.

همچنین، گفته شده است که نمایندگان جمهوریخواه، که اصولا با مداخله دولت در امور اقتصادی مخالف هستند، به لحاظ عقیدتی به این لایحه، که شامل به کارگیری هفتصد میلیارد دلار از امکانات مالی دولت برای کمک به موسسات خصوصی است، رای منفی دادند.

از سوی دیگر، برخی از جمهوریخواهان سخنان نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان و عضو حزب دموکرات را علت تغییر نظر بعضی از نمایندگان این حزب در مورد حمایت از این لایحه دانسته اند.

با وجود تفاهم رهبران دو حزب برای حمایت از لایحه دولت، خانم پلوسی در سخنان خود به شدت از سیاست های اقتصادی جمهوریخواهان انتقاد کرده بود.

در پی رد این لایحه، هنری پالسون، وزیر خزانه داری آمریکا، با اشاره به اهمیت اقدام فوری برای نجات بازارهای مالی، از تلاش مجدد برای توافق با رهبران جمهوریخواه و دموکرات کنگره برای تصویب این لایحه خبر داده اما ظاهرا اظهارات آقای پاولسون تاثیر چندانی در رفع نگرانی بازارهای مالی نداشته است.

مجلس نمایندگان آمریکا روزهای سه شنبه و چهارشنبه به مناسبت آغاز سال جدید یهودی تعطیل است و قرار است نمایندگان از روز پنجشنبه مذاکرات پیرامون نحوه کمک به بخش مالی را از سرگیرند.

برخی کارشناسان با اشاره به بی اعتمادی سرمایه گذاران به بازارهای مالی و مشکلات نهادهای مالی به دلیل کمبود نقدینگی، می گویند در صورت عدم تصویب این لایحه بسیاری از شرکت ها و موسسات امکان پرداخت دستمزد کارکنان خود را نخواهند داشت.

در روزهای اخیر، شماری از موسسات مالی با خطر ورشکستگی مواجه بوده اند و در آمریکا، گروه مالی سیتی گروپ بانک واکویا، چهارمین بانک بزرگ این کشور، را خریداری کرده است.

در اروپا هم بخشی از فعالیت های بانک بزرگ فورتیس با اقدام مشترک دولت های هلند، بلژیک و لوکزامبورگ، ملی شد و دولت بریتانیا هم بانک برادفورد و بینگلی را، که عمدتا در زمینه اعطای وام برای خرید مسکن به منظور اجاره فعالیت داشته، ملی اعلام کرده است.

کارشناسان نگران آن هستند که ادامه بحران مالی فعلی به بروز رکود اقتصادی عمیق در آمریکا و در نتیجه، اقتصاد جهانی منجر شود.

 
 
مطالب مرتبط
سقوط بورس های آسیایی در پی مشکلات وال استریت
30 سپتامبر، 2008 | اقتصاد و بازرگانی
امیدواری به تصویب طرح نجات موسسات مالی آمریکا
28 سپتامبر، 2008 | اقتصاد و بازرگانی
بزرگترین ورشکستگی بانکی در آمریکا
26 سپتامبر، 2008 | اقتصاد و بازرگانی
طرح نجات موسسات مالی 'کار بیشتری می خواهد'
26 سپتامبر، 2008 | اقتصاد و بازرگانی
کاهش شاخص های بورس های عمده ادامه دارد
23 سپتامبر، 2008 | اقتصاد و بازرگانی
خزانه داری آمریکا خواستار تسریع تصویب طرح نجات شد
21 سپتامبر، 2008 | اقتصاد و بازرگانی
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران