http://www.bbcpersian.com

آمریکا قول آماده کردن طرح نجات مالی را داد

مقام های آمریکایی می گویند یک طرح "جامع" را برای مقابله با آنچه که به یک بحران مالی در جهان بدل شده است تنظیم خواهند کرد.

هنری پائولسون، وزیر خزانه داری آمریکا، پس از ملاقات با اعضای کنگره گفت که لازم است لوایحی تصویب شود که براساس آنها، آن بخش از دارایی ها و مطالبات بانک های آمریکایی را که پر ریسک و غیرقابل وصول به نظر می رسند از مجموعه دارایی های آنها خارج ساخت.

انتظار می رود این طرح شامل ایجاد صندوقی از سوی دولت فدرال است که "دارایی های بد"، شامل مطالبات غیرقابل وصول موسسات مالی و دارایی هایی است را که ارزش بازار آنها کاهش یافته برعهده می گیرد و وجوه آنها را به موسسات مورد نظر پرداخت می کند.

هزینه اجرای این طرح از سوی دولت تامین می شود و صندوق مورد نظر خواهد کوشید این وام ها در موقعیت مناسب تر، احتمالا با بهایی کمتر از ارزش اولیه آنها، نقد کند.

در دهه 1980 طرح مشابهی برای مقابله با بحران ناشی از بروز دشواری برای شماری از موسسات وام مسکن در آمریکا به اجرا گذاشته شد که وظیفه آن، نقد کردن وام های مسکن بود که وامداران قادر به بازپرداخت آنها نبودند.

آقای پائولسون گفت که تاسیس این صندوق تشکیل دهنده بخش اصلی طرح نجات است که روزهای شنبه و یکشنبه تنظیم خواهد شد.

انتظار می رود با اجرای این طرح، فشار ناشی از خطر عدم پرداخت وام های اعطا شده توسط موسسات مالی کاهش یابد و در عین حال، پرداخت های دولت فدرال در ازای تقبل این وام ها باعث افزایش نقدینگی این موسسات شود.

با انتشار خبر اجرای طرح نجات موسسات مالی، شاخص بهای سهام در بازارهای سهام آمریکا در صعود کرد و از جمله شاخص بازار بورس نیویورک - داو جونز - نزدیک به 4 درصد افزایش یافت.

نیکی - شاخص بهای سهام در بازار بورس توکیو - نیز نیز با بیش از یک درصد افزایش در ساعات اولیه معاملات در روز جمعه نسبت به این خبر واکنش نشان داد.

در روزهای اخیر، بروز بحران در بازارهای مالی جهان باعث سقوط شدید بهای سهام، به خصوص سهام موسسات مالی، در اکثر بورس های عیمده جهان شده بود.

از آغاز هفته تاکنون، شرکت "لیمن برادرز" اعلان ورشکستگی کرده، بانک مرکزی آمریکا طرحی را برای نجات شرکت عظیم بیمه AIG اعلام داشته، شرکت "مریل لینچ" توسط "بنک آو امریکا" خریداری شده و در بریتانیا نیز بانک "لویدز تی بی اس" موسسه مالی HBOS را خریداری کرده است.

آقای پائولسون و بن برنانکی، رئیس بانک مرکزی آمریکا، روز پنجشنبه رهبران کنگره را در جریان طرح های مورد نظر خود قرار دادند.

آقای پائولسون گفت: "ما درباره یک رویکرد جامع بحث کردیم که نیازمند مصوباتی برای رسیدگی به آن دسته از مطالبات بانک هاست که قابلیت نقد شدن را ندارند."

وی گفت که ریشه اصلی فشارهای کنونی بر بازارهای سهام افت بها در بازار مسکن و روند بازگشت تعادل به این بازار بوده است.