http://www.bbcpersian.com

04:10 گرينويچ - سه شنبه 23 سپتامبر 2008 - 02 مهر 1387

کاهش شاخص های بورس های عمده ادامه دارد

آغاز فعالیت بازارهای عمده بورس در آسیا در روز سه شنبه با سقوط ارزش سهام همراه بوده است.

نگرانی از بی ثباتی بازارهای مالی و بلاتکلیفی طرح نجات اقتصادی وزارت خزانه داری آمریکا علت این کاهش عنوان شده است.

شاخص داوجونز در معاملات روز دوشنبه در بورس نیویورک ۳/۳ درصد کاهش داشت. ارزش سهام بانک ها بیشترین کاهش را داشته است و سهامداران به سرمایه گذاری در طلا و نفت روی آورده اند.

این در حالی است که نمایندگان دموکرات و جمهوری خواه کنگره آمریکا نسبت به طرح ۷۰۰ میلیارد دلاری وزیرخزانه داری این کشور برای خریداری وام های زیان ده بانک ها و موسسات مالی ابراز تردید کرده اند.

کاخ سفید از کنگره خواسته است این طرح را هر چه زودتر برای برگرداندن ثبات به اقتصاد جهانی تصویب کند.

بسیاری از سیاستمداران آمریکایی از رقم بالای طرح پیشنهادی وزارت خزانه داری و تاثیر آن بر توانایی مالی دولت ابراز نگرانی کرده اند.

آنها می گویند مالیات دهندگان آمریکایی نباید تاوان عملکرد موسسات مالی را بپردازند ولی به گفته هنری پاولسون، وزیر خزانه داری آمریکا، در صورت عدم مداخله دولت بسیاری از بانک ها و شرکت های بیمه در این کشور ورشکسته خواهند شد و این موضوع رکود شدید اقتصادی و افزایش بی کاری را در این کشور به همراه خواهد داشت.

طرح آقای پاولسون شامل تشکیل یک صندوق با سرمایه ۷۰۰ میلیارد دلار برای خریداری وام های زیان ده بانک ها و فروش آنها در زمان مناسب است.

کوین کانالی، خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید حال که سیاستمداران به اندازه هفته گذشته نگران فروپاشی اقتصادی نیستند، زمزمه های مخالفان این طرح در حال شنیده شدن است.

بعضی از نمایندگان هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات در کنگره خواستار ابراز اطمینان از محدود کردن غرامت پرداختی به مدیران عامل برکنار شده بر اساس این طرح و تضمین امنیت مالی وام گیرندگان بخش مسکن هستند.

هنری پاولسون و بن برنانکه، رئیس بانک مرکزی روز سه شنبه به مجلس سنا می روند تا خواستار تصویب هر چه سریع تر این طرح شوند.