http://www.bbcpersian.com

15:47 گرينويچ - سه شنبه 30 سپتامبر 2008 - 09 مهر 1387

بوش: عواقب رد لایحه نجات مالی شدید خواهد بود

جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا از سیاستمداران کشورش مصرانه خواسته با لایحه پیشنهادی دولت برای مقابله با بحران مالی این کشور موافقت کنند.

آقای بوش روز سه شنبه (30 سپتامبر)، هشدار داد که عواقب نفی این لایحه برای اقتصاد آمریکا دردناک و ماندگار خواهد بود. اما او به مردم آمریکا و جهان اطمینان داد که بن بست سیاسی کنونی در این زمینه حل خواهد شد.

رئیس جمهور آمریکا افزود که شکست طرح او در رای گیری روز دوشنبه (29 سپتامبر) در مجلس نمایندگان، پایان رسیدگی به این لایحه نیست.

بلافاصله پس از سخنان آقای بوش معاملات در بازار سهام نیویورک (داو جونز)، جان گرفت و سهام با قیمت بالاتر خرید و فروش شد. این امر منعکس کننده این انتظار است که لایحه نجات بانک ها نهایتا تائید خواهد شد.

بشنويدگفتگو با مهرداد عمادی، از مشاوران اقتصادی اتحادیه اروپا

به دنبال سقوط اساسی و در برخی موارد بی سابقه روز گذشته در بهای سهام جهان، بازارهای سهام امروز نیز سیر نزولی داشتند یا با نواسانات زیادی معاملات خود را انجام دادند.

اظهارات آقای بوش در پی درخواست رهبران جهان از دولت این کشور برای جلوگیری از فروپاشی مالی جهان ایراد شد.

اتحادیه اروپا از دولت آمریکا مصرانه خواسته است تا مسئولیت ویژه خود را ادا کند و برای حل بحران مالی جهانی تسلطش بر امور را نشان دهد.

لایحه دولت آمریکا برای کمک به موسسات مالی شامل ایجاد صندوقی به مبلغ هفتصد میلیارد دلار از طریق فروش اوراق قرضه دولتی بود تا از محل این صندوق، وام های غیرقابل وصول و پر خطر موسسات مالی توسط دولت خریداری شود.

دولت انتظار داشت با اجرای این طرح، از یکسو بی اعتمادی نسبت به دوام موسسات مالی را کاهش دهد و از سوی دیگر، نقدینگی بیشتری در اختیار این موسسات بگذارد و به این وسیله، با وضعیت کنونی که شاهد تنزل شدید در میزان وام دهی است مقابله کند.

"آخر راه نیست"

جورج بوش در کاخ سفید گفت: "ما در وضعیت اضطراری بسر می بریم و اگر کاری نکنیم عواقب این شرایط هر روز بدتر خواهد شد."

او افزود که اقتصاد به "اقدام قاطعانه دولت ما" وابسته است.

رئیس جمهور آمریکا گفت که می خواهد به "شهروندان آمریکا و جهان اطمینان دهد که رای گیری دوشنبه در کنگره برای رسیدگی به لایحه نجات بخش مالی آخر راه نیست."

آقای بوش هشدار داد: "کشور ما اکنون باید بین اقدام دولت و عملکرد بی دردسر بازار آزاد یکی را انتخاب کند. ما باید بین دست به اقدام زدن و دشواری اقتصادی برای میلیون ها نفر از مردم آمریکا یکی را انتخاب کنیم."

اعضای مجلس نمایندگان در حالی به لایحه نجات مالی رای منفی دادند که نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه، که انتظار می رود یکی از آنان به زودی زمام امور ایالات متحده را در میان یک بحران شدید اقتصادی در دست گیرد، در مجموع تصویب و اجرای این لایحه را به نفع اقتصاد آمریکا و جهان دانسته بودند.

لایحه نجات بازارهای مالی آمریکا پس از آن در مجلس نمایندگان آمریکا به رای گذاشته شد که وزارت خزانه داری ایالات متحده و رهبران دو حزب دموکرات و جمهوریخواه پس از ساعت ها مذاکره و رایزنی از دستیابی به توافق درباره کلیات این طرح خبر داده بودند.

با این همه، در رای گیری روز دوشنبه، این لایحه با ۲۲۸ رای منفی در برابر ۲۰۵ رای مثبت در مجلس نمایندگان ایالات متحده رد شد.

شمارش آرا نشان داد که دو سوم نمایندگان حزب جمهوریخواه، حزب آقای بوش، و حدود یک سوم از نمایندگان حزب دموکرات به این طرح رای منفی دادند.

کارشناسان نگران آن هستند که ادامه بحران مالی فعلی به بروز رکود اقتصادی عمیق در آمریکا و در نتیجه، اقتصاد جهانی منجر شود.