http://www.bbcpersian.com

22:22 گرينويچ - سه شنبه 07 اکتبر 2008 - 16 مهر 1387

سقوط سهام در آمریکا به پایین ترین رقم در 5 سال اخیر

با افزایش نگرانی ها نسبت به بروز یک رکود عمیق اقتصادی در اثر بحرانی که بازارهای مالی را فراگرفته است، شاخص بازارهای سهام آمریکا به پایین تر سطح در پنج سال گذشته سقوط کرده است.

بازارهای بورس جهانی نیز روز سه شنبه شاهد عملکرد ناهمسان بودند که به ادامه نگرانی سرمایه گذاران نسبت به قوت موسسات مالی مربوط می شد.

شاخص فوتسی 100 لندن و عمده ترین بازار بورس فرانسه در پایان روز کمی بالاتر از آغاز روز بسته شد.

اما بازارهای سهام آمریکا پس از آنکه بن برنانکی، رئیس بانک مرکزی، گفت که به نظر او وضع اقتصاد آمریکا از این بدتر خواهد شد، شدیدا افت کرد.

شاخص سهام داو جونز که متشکل از سهام شرکت های صنعتی است 508 نمره - بیش از 5 درصد - سقوط کرد و رقم 9447 ممیز 11 بسته شد. این بازار طی پنج جلسه اخیر خود 1400 نمره یعنی تقریبا 13 درصد سقوط کرده است.

شاخص وسیعتر "اس اند پی 500" نیز به رقم 995 ممیز 25 سقوط کرد که کمترین میزان از سپتامبر 2003 تاکنون است.

'ابعاد تاریخی'

در روز سه شنبه بازار نیکِی ژاپن 3 درصد از ارزش خود را از دست داد. با این حال در استرالیا بازارهای بورس پس از آنکه بانک مرکزی نرخ سود بانکی را از 7 به 6 درصد کاهش داد جهش کردند.

بن برنانکی رئیس بانک مرکزی آمریکا گفت که آمریکا با یک بحران مالی "در ابعاد تاریخی" روبروست و اشاره کرد که بانک مرکزی ممکن است آماده کاهش نرخ سود برای کمک به رشد اقتصادی باشد.

وی گفت که با توجه به افت بهای نفت و سایر کالاهای اساسی، چشم انداز تورم بهبود یافته است.

روز سه شنبه همچنین جورج بوش رئیس جمهور آمریکا خواستار اقدام هماهنگ کشورهای ممتاز صنعتی جهان برای مقابله با بحران در بخش اعتبار شد.

دولت بریتانیا نیز قرار است جزئیات یک طرح جامع نجات برای نظام بانکی این کشور را اعلام کند.

اسپانیا، بلژیک و هلند به طور چشمگیری رقم ضمانت شده سپرده های بانکی را بالا برده اند؛ یعنی مبلغی که دولت تضمین می کند در صورت ورشکستی بانک به سپرده گذاران پرداخت کند.

وزیران دارایی اتحادیه اروپا نیز با تضمین حداقل 50 هزار یورو از سپرده های مردم در بانک های خصوصی در سراسر اتحادیه اروپا موافقت کرده اند.

همزمان صندوق بین المللی پول گزارش می دهد که ادامه سقوط بازار مسکن در آمریکا و گسترش رکود اقتصادی به این معنی است که مشکلات بازپرداخت وام ها افزایش خواهد یافت و هنوز بحران به اوج خود نرسیده است.