BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو

به روز شده: 11:59 گرينويچ - دوشنبه 27 اکتبر 2003

اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
ويگن، خواننده افسانه ای، درگذشت

.
ويگن و دخترش ژاکلين - عکس از سايت ايرانيان

ويگن دردريان، خواننده ايرانی روز يکشنبه (بيست و ششم اکتبر) در آمريکا درگذشت.

ويگن در طول بيش از نيم قرن بعضی از به ياد ماندنی ترين ترانه ها در تاريخ ايران را اجرا کرده است. او صدايی فوق العاده زيبا و دلنشين داشت.

برای بيشتر ايرانيان، چه پير و چه جوان، ويگن يک خواننده افسانه ای بود. ويگن فعاليت موسيقی را در 22 سالگی با خوانندگی در کافه رستوران باغ شميران در تهران آغاز کرد اما شهرت واقعی او با خواندن ترانه مهتاب از راديو ايران آغاز شد.

او يکی از نخستين خواننده های ايران بود که با گيتار در صحنه ظاهر شد و ايرانيان او را به عنوان "سلطان جاز" می شناختند.

ويگن

ويگن در طول زندگی هنری اش بيش از ششصد ترانه اجرا کرد. بعضی از طرفدارانش او را با الويس پريسلی، خواننده مشهور آمريکايی، مقايسه می کردند.

ويگن علاوه بر موسيقی در زمينه سينما نيز فعاليت داشته و در سالهای دهه های سی و چهل خورشيدی در چند فيلم سينمايی نقش آفريده بود.

بعد از انقلاب اسلامی ايران که موسيقی پاپ در کشور ممنوع شد، ويگن مثل بسياری ديگر از هنرمندان ايران مجبور به ترک کشور شد و در کاليفرنيا زندگی هنری جديدی را آغاز کرد.

او به طور مرتب در شهرهای اروپا و آمريکا برای مشتاقان بيشمارش کنسرت اجرا می کرد.

ويگن

ويگن هفتاد و چهار سال پيش در شهر همدان در غرب ايران در خانواده نسبتا فقيری متولد شد.

او گرچه از ارامنه ايران بود، ولی همه ايرانيان او را دوست داشتند و به او به عنوان يک ايرانی افتخار می کردند.

اگرچه بيشتر ترانه های ويگن به زبان فارسی بود ولی او به زبانهای ديگر و به خصوص زبان مادريش، ارمنی نيز می خواند.

ويگن

ميليونها نفر از طرفداران ويگن او را به عنوان يکی از بزرگترين هنرمندان کشور به ياد خواهد داشت و اگرچه ويگن ديگر در ميان طرفدارانش نيست اما ياد او بدون شک همچنان باقی خواهد ماند.

چنانچه خاطره ای از ويگن يا آهنگ ها و ترانه هايش داريد يا چنانچه مايليد در مورد نقش او در موسيقی ايرانی اظهار نظری کنيد، مطالب خود را به فارسی برای ما ارسال کنيد تا در همين صفحه منعکس شود.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

برخی از پيام های شما

من به آقای ويگن وآهنگهايش بسيار علاقه داشتم به طوری که اگر آقای ويگن در برنامه با ايشان مصاحبه می شديا يکی از آهنگهای ايشان پخش می شد هر کاری داشتم آن را کنار می گذاشتم وآن برنامه را نگاه ميکردم. من با اين که ۱۷سال بيشتر سن ندارم و جوانی آقای ويگن را بيادندارم اما بسيار ازايشان وآهنگهايشان خوشم می آيد. من وقتی دوشنبه ظهر از مدرسه به خانه آمدم وتلويزيون را روشن کردم و وقتی به نوشته پايين صفحه نگاه کردم در يک لحظه بسيار ناراحت شدم و ناخودآگاه به گريه افتادم و پيش خودم گفتم اين هم مثل هايده رفت وبه آرزويش که آمدن به ايران بود نرسيد ومن هم موفق به ديدار هيچکدام نشدم. من در آخر اين غم بزرگ را اول به خانواده آقای ويگن تسليت می گويم و بعد به تمام ايرانيان و ايران دوستان. فريد - اصفهان

وقتی کوچک بودم پدرم باآهنگ (پسرم دنيا محل گذره - کسی سود از دشمنی نمی بره ) مرا به خواب ميبرد و حالا که من پدر يک پسر هستم باز اين ترانه در خانه ما طنين انداز است پس ويگن هرگز نمی ميرد. روحش هميشه شاد. واهيک و سيون ازتهران

ويگن فراتر از يک خواننده بود.ترانه "دل ديوانه" ويگن هميشه برايم آرامش بخش و لذت آفرين است.من هرگز او را از ياد نمی برم. مهران - رشت

صدايی گرم، حنجره ای پر توان، نوايی دلنشين؛ و اينک تنها خاطره ای ماندگار. ويگن درست خواندن و زيبا شنيدن را حس کرده بود ، خدايش بيامرزاد. بهرنگ ف. - مشهد

اين ضايعه غم انگيزو به خانواده ويگن عزيز و همچنين تمامی دوستان اين هنرمند محبوب و دوستداران اين عزيز از دست رفته تسليت عرض می کنيم . در ضمن بايد بگم که هيچ وقت آهنگهای زيبای ويگن را فراموش نمی کنيم . به خصوص آهنگ بسيار زيبای او با هايده روحش شاد و يادش گرامی باد. مهتاب و مهرداد - اراک

چه روزها که با ترانه های سلطان جاز ايران عاشق شديم و چه روزهايی که همراه با ترانه های ويگن برای عشق گريستيم. ويگن هرگز نخواهد مرد چرا که يادش در ذهن ميليونها ايرانی هميشه زنده است و ترانه ايش يادگاری است برای آيندگان. روحش شاد و نامش جاودان. اشکان - ونکوور

يادش گرامی اون پدر ۳ نسل بود با لالايی اون کودکان می خوابيدند با غنچه بياريد ازدواج می کردند و با زن ايرانی می رقصيدند و با مرا ببوس خداحافظی می کردند به تمامی دوستداران و خانواده اش از صميم قلب تسليت می گويم .روحش شاد انسان بزرگی بود. ليندا - تهران

به نظر من قبل از اينکه ويگن رو به عنوان يک خواننده مطرح کنيم بايد اونو به عنوان يک انسان پاک و صادق بدونيم. ويگن عزيز صميميت تو را تحسين کرده و آرامش روحت را از خداوند مهربان خواستاريم. آمين. فرشيد - تهران

او نمونه بارز يک هنرمند ايرانی وطن دوست بود او سلطان جاز ايران بود. موسيقی و هنر ايرانی مديون او بوده و خواهد بود. ما هميشه ياد او را زنده نگاه خواهيم داشت. روحش شاد. عبدالله حيدری - فيروز آباد فارس

ويگن يعنی سرود عشق، ويگن يعنی ترانه عاشقی. ويگن اين خاطره زمانه ما رفت ولی ياد او برای من هجده ساله تا ابد باقی است و ترانه هايش آرامش بخش روانمان و همدم هنگامه عاشقی مان است. روانش شاد. علی - تهران

حتی در آن روزها که ديد تک بعدی به کليه عرصه های زندگی انسان از جمله هنر، راه و رسم رايج بود و گوش دادن به خواننذه های باصطلاح غير متعهد حتی از نظر ما غير مذهبی ها جرم محسوب ميشد، گوش دادن به ترانه های ويگن در خلوت، بسيار دلنشين و زيبا بود. يادش جاودانه خواهد بود. فرهاد فرخنده - تهران

من با دل ديوونه ويگن عاشق شدم با بردی از يادم اون بزرگ مرد گريستم و امروز هم در غم اين هنرمند بزرگ گريه می کنم و ميدونم که ويگن نمرده تا وقتی عشقی هست ويگن هم هست .يادش گرامی روحش شاد. صنم - تهران

با عرض تسليت به تمامی دوستداران موسيقی ايران بنده با شنيدن اين خبر بسيار ناراحت شدم چون يکی از گلهای باغ هنر را از دست داديم اما صدا می ماند و ماهم تا هستيم به ياد او خواهيم بود. عين الله محمدی - زنجان

وقتی بچه بودم ويگن گل سرخ رو ميخوند لذت می بردم و با اون آهنک من بزرگ شدم حالا گل سرخ ايران در بين ما نيست ويگن جان خيلی دوست دارم و واست دعا ميخونم هميشه به يادتم. ژاله

من از اين واقعه غم انگيز بسيار متاثر شدم . ويگن سرمايه ارزشمند هنری اين سرزمين کهن بود دريغ و درد که ايران عزيزامروزشاهد فقدان يکی ديگر از بزرگمردان خود و اين بار در عرصه هنر مسيقی بود. يزدان پاک بيامرزدش و اميد که روح او در ديار باقی آرام باشد. مهرداد محمودی - تهران

ويگن از بين ما رفت ولی ياد و خاطره هايش در ياد همگان خواهد ماند همه باز هم با آهنگهای او عاشق خواهند شد در گذشت سلطان جاز ايران ويگن عزيز را به همه دوستدارانش خصوصا خانواده عزيزش و جامعه هنری تسليت گويم. سارا - تهران

پريشب وقتی رسيدم خونه خواهرم گفت ويگن هم رفت. من زياد آهنگهای ويگن رو گوش نميدم ولی فکر نميکنم کسی ايرانی باشه و بارون بارونه رو نشنيده باشه و ياد عشقش نيافتاده باشه. من ترانه اسب ابلق رو از بچگی دوست داشتم و هر وقت اسم ويگن ميومد ياد اون ترانه ميافتادم. اتفاقا پريشب وقتی خواهرم اين خبر رو به من داد تلويزيون IPN ترانه آوازه خوان شهر ويگن رو پخش ميکرد. بعدش بخشی از اسب ابلق رو گذاشت. بغضم گرفت. ياد بچگيم افتادم و اينکه متاسفانه هنرمندان اين نسل همه دارن ميرن و حيف که دور از دوستداراشون واقعا حيف ....... محمد رضا - تهران

ويگن عزيز يادوخاطره ی عزيز وصدای پرطنينت هميشه با ما خواهدبود و تاابد اوازه خوان مردم پاک خواهی ماند يادوخواطره سلطان جاز گرامی باد. فريد - اصفهان

دردوران کودکی با آهنگ کلاغ پر او بزرگ شدم . زمزمه ترانه هايش را هميشه از پدرم می شنيدم . آن گل سرخی که دادی ، مسافر و ... من با آهنگهای ويکن بزرگ شدم ، عاشق شدم . ترانه هايش را همانطور که پدرم برای می خواند برای دخترانم خواندم و آنها هم مثل من ويگن را با کلاغ شناختند . اکنون که او رفته غم بزرگی دل مرا فراگرفته است و افسوس و صد افسوس که رسانه ها آن چه که می بايست اخباری در مورد مراسم و خانواده ويگن در اين لحظات منعکس نکردند . دوستداران ويگن می خواهند اين پل ارتباطی برقرار شود و ما بتوانيم اين موضوع را به اطلاع خانواده ويگن علی الخصوص ژاکلين نازنين و آيلين عزيز برسانيم . بابک

ويگن تکرار نخواهد شد. محمد کاظم - قم

مرگ يک واقعيت تلخه که روبروی همست متاسفانه ما تعداد زيادی از هنرمندان قديمی را از دست داديم مانند پوران هايده و هم اکنون ويگن بنظر من خوانندههای قديمی يک چيز ديگه ای هستند ويگن از جمله خوانندهايی بود که صدای بسيار دلنشينی داشت وقتی شاد می خوند شادی را توی دلها می کاشت و وقتی غمگين می خوند غم را در دل می کاشت يادم مياد وقتی آمادگی ميرفتم شعر بارون بارونه ويگن يکی از شعرهايی بود که حفظ کرديم من فوت ويگن را به خانم ژاکلين و خانوداه او تسليت می گويم. عليرضا - شيراز

ويگن عزيزمان خيلی دوست داشت در سرزمين پدری به ابديت بپيوندد ولی افسوس که وی نيز در ديار غربت جاودانه شد همانند فرهاد همانند هايده، ولی برای هميشه در خاطر ما زنده است. الويس پريسلی در زمان مرگ ثروتمندترين انسان زمان خودش بود اما خواننده های موفق ميهنمان از پرداخت هزينه درمان بيماريشان هم ناتوان بودند! واقعا درد آور است. حسين - تهران

بنظر من ويگن يکی از بهترين خواننده ها بود وهميشه با آهنگهای خودشادی به من وخانواده ام ميداد ومن مرگ اين خواننده که بنام مرد جاز در ايران بود را به خانواده ودوست دارانش تسليت عرض ميکنم وخواستار صبر به خانوادهی اين مرد هستم. فريد - دماوند

"گل سرخ" از شنيدن اين خبر گريست. يک بار ديگر موسيقی ايران بزرگی را از دست داد. اميدوارم لبخند مهربان ويگن ، شخصيت باوقار او و صدای آرام بخشش هميشه با ما بماند. من هم از شنيدن اين خبر بسيار ناراحت شدم. اما اين ويگن است که می ماند. برای هميشه. يادش گرامی باد. بابک - ليدز (انگلستان)

در گذشت ستاره جاز ايران را به همه مردم و خانواده محترم ويگن تسليت می گويم.بی شک ويگن يکی از چهره های ماندگار موسيقی ايران بوده و خواهد بود همانند بنان و بديعی.از خداوند می خواهم او را قرين رحمت خود سازد. من از ته دل برای او که يک هموطن ارمنی بود فاتحه می خوانم زيرا اعتقاد دارم که اين تنها چيزی است که او به آن نياز دارد.خدايش بيامرزد. اميد مک آرين - هفت تپه

تقديم به روح بزرگ ساطان جاز ايران. تو همان آوازه خوان مردم پاکی هنوز گرچه بين ما نيستی مشهور جهانی هنوز خاطرات دارم از آواز زيبای تو از مهتاب و شاه داماد تو. قصه يکرنگی و بی ريايی و مردمداری تو نقش خواهد بست بر خانه اذهان ما. ضايعه از دست دادن بزرگمرد و استاد بی چون و چرای موسيقی ايران را به خانواده آن مرحوم ومردم ايران تسليت ميگويم. مازيار - اهواز

نميدانم پس از مرگم چه خواهد شد نمی خواهم بدانم کوزه گر از خاک اندامم چه خواهد ساخت ولی آنقدر مشتاقم که از خاک گلويم سوتکی سازد گلويم سوتکی باشد بدست کودکی گستاخ و بازيگوش واو يکريزو پی در پی دم گرم خودش را در گلويم سخت بفشارد و خواب خفتگان خفته را آشفته سازد بدين سان بشکند دايم سکوت مرگبارم را گرچه او رفت اما صدای جادوييش در بين ما تنين انداز است. عليرضا ت. - کرمان

به نظر من ويگن اصلا صدای خوبی نداشت . ولی اهنگ های زيبايی مينواخت. محمد - نجف آباد

به نظر من ويگن فقط يک خواننده نبود. ياد وخاطره او تا ايد در در دلها باقی می ماند. از طرف گروه آريانا مهدی ــ اصفهان راضيه ـ اصفهان سالار ــ اصفهان مريم ــ اصفهان با تشکر

ساعت از پنج صبح گذشته بود سحری اولين روز ماه رمضان را خورده بودم و سری به کامپيوتر زده بودم وپس از اذان صبح نماز صبح رو خوندم و برای قبل از کمی چرت تا قبل از رفتن به دانشگاه راديو را روشن کردم ناگهان وسط اخبار آهنگ آوازه خون ويگن پخش شد تو دلم گفتم حتما اتفاقی افتاده چون می دونستم ويگن در بستر بيماريه و طی مصاحبه ای که بهزاد بلور با خانم گوگوش داشت ايشون هم گفته بود که به عيادت ويگن در بستر بيماری افتاده رفته بود . بعد از شنيدن خبر اشک از ديدگانم جاری شد و باور نمی کردم که ديگه سلطان پير جواندل وافتاده جاز ايران زنده جسمی نيست که او زنده است در يادهای من جوان تا همنسلان خودش و آيندگان چون نيکو بود نيکو انديشيد پس لاجرم يادش به نکويی برند . دوشنبه لباس مشکی تن کردم . ويگن اما عجب روزی از اين جهان پر کشيد يکشنبه روز مقدس مسيحيان رمضان ماه مقدس مسلمانان که دين اکثريت هموطنانش بود که او به آنها عشق می ورزيد و انها نيز به او .خدا بيامرزدش و اميد که عيسی دستان به طلب ياری دراز کرده اش رو بگيرد از محمود تهرانی و ماريا سرسالاری هم به خاطر تهيه گزارش های خوبشون سپاسگزارم. مهدی جهان بين - مازندران

ويگن به نظر من و همه ايرانيان يکی از بهترين هنرمندان ايران بوده و ما بايد از وجود اين هنرمندان با سابقه استفاده کنيم من به خانواده ويگن عزيز تسليت عرض نمايم به خصوص به ژاکلين عزيز. ميخواهم بدانيد که هرکجا که باشيد در قلب مردم ايران هستيد. مجتبی هروی - مشهد

گل اشک نشسته روی گونم دونه دونه دل من بی يادت شعر مرثيه ميخونه تو آهنگ صدا در نثر بارون تو شعرت شعر مهتاب و تابستون تو بودی همصدايی برای قلب عاشق ولی تنها تر از گل شقايق مسافر کجائی ببينی داغ مرگ رو روتنامون صدای تو مونده توی آهنگ تلخ گريه هامون روحت شاد. آرش

شنيدن اين خبر واقعا ناراحتم کرد، با تمامی آهنگ هايش از کودکی خاطره دارم، آوازه خان، مهتاب، بارون بارون و .... حالا که آهنگی را که با هايده خونده را گوش ميکنم واقعا گريه ام ميگيره، اميدوارم روحش در آرامش ابدی باشه. احسان - تهران

باز هم دختران و پسران زيادی با آهنگ های ويگن عا شق خواهند شد و زندگی خود را آغاز ميکنند، هر چند که هر گز ويگن را نديده اند ولی هميشه با او زندگی را شروع کردند و با او ادامه خواهند داد، برای همه ما که با ويگن عاشق شديم و زندگی ميکنيم او هميشه زنده است، درود بر روان پاکش. احمدرضا الف - تهران

ياد و خاطره او در دلها ماندگار خواهد ماند. فرهاد - اصفهان

ژاکلين و آيلين جان ويگن نمرده، بلکه آسمانی شده و از اين عالم مادی به عالم ابدی که انتظار همه انسانهای والامقام است فرستاده شده. هميشه و همه جا آهنگهای او يادآور بزرگی و جاودانگی اش خواهد بود. مرجان مقدم - کرج

ويگن زنده است. او به موسيقی ايرانی زيبائی، طراوت، جوانی و عشق را اضافه کرد و خود او نيز شخصيتی بسيار دوست داشتنی و بياد ماندنی داشت. فرهاد م.- ايران

من دختری ۲۸ساله هستم که با تمامی ترانه های ويگن خاطره دارم بخصوص گلنسا جونم که مرا به ياد اون روز بارونی در خوزستان می اندازه که مادرم داشت اين ترانه رو زمزمه ميکرد و اين ترانه باعث شد که اندوه دل مادرم را درک کنم و در واقع من که ۷ سال داشتم را به مادرم نزديکتر کرد تاثير عجيبی داشت برای يک لحظه احساس کردم با مادرم يکی شدم و تمام آنچه را که در دل دارد ميفهمم. ويگن هميشه جاودانه است روانش شاد و يادش گرامی. شيدا رها - تهران

آخ دلم تنگه واسه خونه، خونم وسط شهر تهرونه، توی اين غربت غم فراوونه، آخ دلم تنگه واسه خونه! روانش شاد. امير - استکهلم

هيچ کس نمی تونه جای ويگن رو بگيره همان طور که می گويند صدايش بسيار زيبا بود او کاری جز شاد کردن دل مردمش انجام نداد همه او را دوست می داريم. مرضيه - کرج

ترانه های ويگن برای نسل امروز نيز چون گذشته دل انگيز است . ياد و صدای او برای ايران و ايرانی به درستی جاودانه خواهد ماند که خود می گويد : ... بود طنين آوای تو کنون به گوشم ای يار. مرجان مسعوديان و مهستان معصومی - تهران

چه آرزوهايی که نمرد. چه سينه هايی که نسوخت.... همانطور که هايده از ميان ما نرفت، او نيز جاودانه خواهد ماند... يادش گرامی باد. علی خوشگذران - واشنگتن

در صدای ويگن هم وقار هست هم صميميت، هم شادی هست و هم اندوه و مهمتر از همه عشق به زيستن. او از تواناترين خوانندگان ما بود و هست. او از ميان ما نمی رود، چرا که در دلهای ما خانه دارد. رامين - تهران

ياد ويگن که مردم را دوست داشت و مردم او را دوست داشتند جاودانه است. رضا - شيراز

مرگ يکی از اساتيد بزرگ موسقی ايران را به تمامی هموطنان داخل و خارج از کشور و بخصوص همشهريان عزيز فسايی و خانواده محترم اين عزيز از دست رفته تسليت عرض مينمائيم. فرهاد و صدر الدين - فسا

ويگن، موسيقی و هنر ايران زمين را دگرگون کرد. روحش شاد و روانش جاويد باد. پدرام - تهران

بارون بارونه زمينا سبز ميشه....يادت هميشه سبز باد. حسن ريحانی - شيراز

اگر چه ديگر ويگن درميان ما نيست ولی ياد اون با "ستاره" و "مهتاب" در"دل ديوانه" هر ايرونی موسيقی دوست جاودان خواهد موند. يادش بخير. آرش فريور - انگلستان

ويگن بهترين خواننده ايران بود درگذشت اين عزيز را به تمام دوستداران او تسليت عرض می کنم. آرام

درگذشت ويگن عزيز سلطان جاز ايران را به خانواده وی و تمامی ايرانيان تسليت می گويم. باشد که نامش هميشه زنده باشد به ياد آن گل سرخی که در سينه دارم. فرهاد آريا

درگذشت هنرمند محبوب و خوش صدای ايران شادروان ويگن را به تمامی دوستداران موسيقی پاپ ايرانی تسليت گفته و برای بازماندگانش آرزوی صبرو شکيبايی دارم. ترانه زيبای" دل ديوانه" ويگن هيچ گاه از ياد دوستدارانش پاک نخواهد شد.هر شامگاه با ديدن مهتاب به ياد صدای دلنشين گيتار ويگن خواهيم افتاد . يادش گرامی و راهش پر رهرو باد. مجيد آژگان - تهران

با شنيدن اين خبر بسيار ناراحت شدم. در گذشت سلطان جاز ايران را به تمام ايرانيان تسليت می گويم. آريا

ويگن نه تنها در ايران بلکه در افغانستان هم خيلی معروف بود من بياد دارم ترانه مهتاب او از راديو کابل آنزمان پخش ميشد خداوند وی را مغفرت نمايد ياد ويگن گرامی خواهد بود. تواب وهاب - آمريکا

موسيقی جاز ايران يتيم شد. و همينطور به خانواده محترمشان و ساير پيشکسوتان موسيقی جاز ايرانی در قيد حيات تسليت عرض ميکنم. حسن - هلند

ما هميشه ياد و خاطره سلطان پاپ ايران را گرامی ميداريم . يادش هميشه گرامی. دانيال - تهران

از شما نيز برای ارسال پيام سپاسگزاريم:

سوگند - گچساران

حميد - اصفهان

حامد - تهران

محمود - تهران

حامد نيک فر - تبريز

شهره واليانی - فرانکفورت

کوروش - تهران

سياوش - استراليا

علی رضا - لاهيجان

علی احمدی

هوشنگ - تبريز

سيروس - کرمان

امين - شيراز

محمد - مراغه

امين رضوی - مرند

داريوش اسدی - شيراز

عليرضا - مشهد

يزدان خادم - گرمسار

محسن حسينی - کاليفرنيا

اميد جلالی - تهران

فواد - يزد

غزال - سمنان

محمد رضا - تهران

مهدی عزيزی - آلماتی

فائزه - بوستون

ميثم ضرجام

سعيد و زينب - تهران

کاميار - تهران

رزيتا نوری - کانادا

محمد - لنگرود

کامران - سبزوار

امير ارباب - فزوين

جعفر قيدرلو

جلال - تهران

احسان - چالوس

ليلی م. - تهران

حميد و پريسا - تهران

محمود و مريم و ثمين کوچولو - قزوين

حسن دبيا - اردکان فارس

کيوان اکبری - تهران

هومن - تهران

علی بيک پور - تهران

محمود - قزوين

نادر - بندر عباس

عليرضا - مشهد

نيما صالحی - تهران

فاطمه - شاهرود

کيانوش خليلی - مشهد

مريم - تهران

ماهان - فردوس خراسان

احسان - شيراز

مسعود منتظری

علی - مسکو

محسن اصالت - اصفهان

سهيلا و الهام - سمنان

امير عرب - ورامين

رضا - شاهرود

هاله - کويت

انسيه ذ. - مشهد

سارا و سحر - تهران

بهزاد، سهام و بهداد - دوبی

آرمين قهقايی

علی فاضل زاده

گيتا و فروغ - تهران

محمد کارگر -لارستان

مرجان - تهران

محمد رضا - کرمانشاه

آرش اعتماد - وين

احسان قاسميان - نيشابور

مهدی - تهران

فرشيد - يزد

فرزاد - تهران

حميد - تهران

سينا - پنسيلوانيا

بهران سعادتی - تبريز

فردين کهربا - کرمانشاه

شهريار - خرم آباد

محمد رضا - تهران

م. ا. کلوبندی - تهران

رهام - خرم آباد

مازيار - بيرمنگام

حسن ت. - تهران

سمانه - تهران

امير - مشهد

رامين رفيعی - تهران

سحر - زاهدان

کيهان شمس - خوی

حميد عباسی

پويان - قزوين

روح الله خدايی - همدان

فريد - لندن

زهره و فريده - تهران

سهيلا هادی - تهران

بنيامين - نيويورک

عسل - تهران

الهام - تهران

هادی - مشهد

عرشيا محمدی - تهران

صادق کراچيان - مشهد

ليلی - تهران

علی راوی - خراسان

ناصر امينی - تهران

رحيم يحيوی - تبريز

ساسان منيری راد - تهران

بابک - پاريس

رفيع - مازندران

عسل - تهران

سعيد - فرانکوور

فرهاد و وحيده - تهران

سعيد جابر حباری - آمل

پدرام - تهران

امير - تهران

شراراه - کرج

نصيره محب - پيشاور پاکستان

فرشيد پ.- سنندج

شهرام اکبر اف- تهران

عليرضا - سمنان

آرش اسدی - تهران

مهرداد - تهران

نگين - تهران

اردوان پارسا نژاد - تهران

ايمان - تهران

رضا اعتمادی

پژمان - تهران

مهيار - تهران

زيبا - پاريس

شهروز - تهران

سيامک - تهران

پوسف قطبی - سلماس

مهرداد فعال - تبريز

امين ترکمان - تهران

سعيد لايق - مشهد

کيانوش - تهران

ساناز - آمريکا

سايت های مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست

اخبار روز

اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس

BBC Copyright Logo بالا ^^

صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی

BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>

راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران