'آخرین شانس' برای حل مناقشه گاز اوکراین و روسیه

ولادیمیر پوتین
Image caption آقای پوتین در مورد به نتیجه رسیدن مذاکرات با اوکراین ابراز خوش بینی کرد.

نخست وزیران روسیه و اوکراین در تلاش تازه ای برای پایان مناقشه دو کشور بر سر انتقال گاز، مذاکرات خود را در مسکو شروع کرده اند.

اتحادیه اروپا گفته است که در پی شکست توافق های قبلی، این مذاکرات، آخرین شانس برای از سرگیری انتقال گاز به اروپاست.

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا به بی بی سی گفت که مناقشه تنها ناشی از اختلاف بر سر بهای گازی که اوکراین باید به روسیه بپردازد نیست بلکه ریشه های مناقشه در وجود 'فساد گسترده' در قلب معاملات گاز بین مسکو و کیف است.

پیشتر، ولادیمیر پوتین نخست وزیر روسیه و یولیا تیموشنکو، نخست وزیر اوکراین در باره نتیجه مذاکرات ابراز خوش بینی کرده بودند.

یک سخنگوی گازپروم، شرکت گاز روسیه، پیش بینی کرده است که دو کشور در جریان مذاکرات امروز موافقت نامه صدور گاز را امضا کنند.

پیش درآمد مذاکرات نخست وزیران روسیه و اوکراین، اجلاس سران کوچکی بود که به ریاست دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه تشکیل شده بود.

این اجلاس با شرکت یک نماینده کمیسیون اروپا ولی بدون رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا که آقای مدودف آنان را دعوت کرده بود، تشکیل شد.

روسیه از خط لوله ای که از اوکراین عبور می کند برای انتقال گاز به اروپا استفاده می کند و اختلافات دو کشور که موجب توقف صدور نفت روسیه شده، حدود 20 کشور اروپایی را با مشکل کمبود سوخت روبرو کرده است.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا یک چهارم گاز مورد نیاز خود را از روسیه خریداری می کنند و 80 درصد این گاز از طریق اوکراین صادر می شود.

مطالب مرتبط