صفحه ویژه: اجلاس تغییرات اقلیمی در پاریس

مهم‌ترین خبرها

گزارش، تحلیل، عکس

نوبت شما: به نتایج "نشست تغییرات اقلیمی پاریس" خوشبینید؟

آیا شما به نتایج نشست مقابله با تغییرات اقلیمی در پاریس خوشبین هستید؟ شما فکر می‌کنید مساله تغییرات اقلیمی چقدر "مساله جدی" جهان امروز است؟ آیا خود شما خبرهای مربوط به نشست پاریس را دنبال می‌کنید؟

تمایل هند به توقف استفاده از زغال‌سنگ در صورت حمایت مالی‌

مذاکره‌کننده ارشد هند در کنفرانس پاریس می‌گوید که کشورش در صورت اختصاص بودجه در موافقت‌نامه پاریس برای منابع تجدیدپذیر جایگزین، استفاده از زغال‌سنگ را متوقف خواهد کرد.

از کاریز تا پاریس؛ سنت فراموش‌شده‌ای که می‌تواند ایران‌زمین را نجات دهد

از هزاران نفری که به پاریس رفته‌اند تا از تغییرات اقلیمی بگویند و بشنوند، هستند آب‌شناسانی که دل‌نگران از بین رفتن منابع آب شیرین در سرزمین‌های شوربخت هستند.

خشکسالی، خشکیدگی و بی‌آبی؛ وحشت بزرگ در کمین ایران

میانه روز است. ابرهای سیاه به سرعت در هم ‌می‌پیچند. برقی از گوشه آسمان می‌جهد. صدایی رعب‌آور، بند دل هر عابر و ساکن را پاره می‌‌کند. باران، شلاق‌زنان چند دقیقه می‌بارد. سیل به راه می‌افتد. کسانی را در کام خود می‌بلعد ویرانگر به پیش می‌رود.

روی خط پاریس – تغییر اقلیم، فرصتی یگانه برای بازسازی جهان

آنچه که فعلا از مذاکرات پاریس به بیرون درز پیدا می کند گزارش های ملی کشورهای حاضر در اجلاس است. در این میان بر خلاف تصور اولیه به نظر می رسد که آسیایی ها در مهار گرمایش جهانی هم پیشگام هستند و هم جدی تر.

مبارزه مالاوی برای حفظ جنگل‌ها

این‌جا یکی از فقیرترین کشورهای دنیا است و تنها ۱۰٪ مردم به شبکه برق سراسری دسترسی دارند. ۹۰٪ برق مصرفی در نیروگاه‌های آبی تولید می‌شود که باران‌های نامنظم کارشان را سخت کرده. اتفاقی که به گفته هواشناسان مالاوی ریشه در تغیرات اقلیمی دارد.

کنفرانس پاریس 'می تواند نقطه عطفی' در مقابله با گرمایش باشد

رئیس جمهور آمریکا گفت در سال های اخیر معلوم شده که اقتصاد جهانی علیرغم ثابت ماندن میزان تولید گازهای گلخانه ای رشد کرده و در نتیجه این استدلال که "رشد اقتصادی و محافظت از محیط زیست مغایرند" باطل شده است.

آنچه گذشت: روز اول کنفرانس تغییرات اقلیمی در پاریس

از روز دوشنبه (۳۰ نوامبر/۹ آذر) رهبران و نمایندگان ۱۹۵ کشور جهان در کنفرانسی یازده روزه به گفت‌وگو درباره تغییرات اقلیمی زمین خواهند پرداخت. قرار است در پایان این اجلاس سران و نمایندگان کشورها توافق‌نامه جدیدی را امضا کنند.

روی خط پاریس؛ هفت تفاوت اجلاس پاریس و کپنهاگ

در این اجلاس انتظار می‌رود رهبران جهان بتوانند برای دستیابی به اهداف کمی طرح های کنترل گرمایش جهانی دست کم برای اجرای رئوس برنامه‌های اجرایی اصلی به ویژه در زمینه کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی به توافق برسند.