صفحه ویژه: روابط ایران و عربستان

مهم‌ترین خبرها

تحلیل و گزارش

تصمیم دشوار آیت‌الله خامنه‌ای برای ادامه یا توقف حج تمتع

اگر آیت الله علی خامنه ای اعزام ایرانیان برای انجام سفر حج واجب را متوقف کند، بعد از محمدرضاشاه پهلوی و آیت الله روح الله خمینی، سومین رهبر ایران در دوران معاصر خواهد بود که چنین تصمیمی را در سابقه حکمرانی خود ثبت می کند.

تنش ایران و عربستان و یارگیری‌ها در منطقه

اعدام شیخ نمر، حمله به سفارت عربستان سعودی در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد، و اتهام حمله عربستان سعودی به سفارت ایران در یمن، تنش میان ایران و عربستان را به طور کم‌سابقه‌ای تشدید کرده است.

دود آتش افروزی در سفارت عربستان به چشم چه کسی رفت؟

ماجرای حمله به سفارتخانه عربستان سعودی در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد و واکنش‌های دولت‌های عربی به این حملات، به نظر می‌رسد بیش از همه، به زیان وجهه دولت حسن روحانی تمام شده است.

از کشتار مکه تا اعدام شیخ نمر؛ تنش‌‌های تاریخی ایران و عربستان

اعدام شیخ نمر باقر النمر بار دیگر مناسبات تهران و ریاض را پرتنش کرده است. اما این اولین‌بار نیست که روابط دو کشور تا این حد تیره می‌شود. این مطلب نگاهی دارد به دلایل تیرگی روابط دو کشور بعد از انقلاب.

اعدام شیخ نمر؛ از تشدید ناامنی در منطقه تا صف‌بندی نیروهای داخلی

فراتر از دو سوی افراطی این منازعه، حتی در سطوح دیگر (و ازجمله میانه‌روها)، اعدام شیخ منتقد شیعه توسط رژیم سعودی، به‌گونه‌ای گریزناپذیر، موضوعی منحصر به‌فرد برای سوگیری و داوری و دخالت بازیگران منطقه‌ای (اعم از دولت‌ها و نیروهای سیاسی) شده است.

آلبوم عکس: اعتراض به اعدام شیخ نمر در تهران و مشهد

معترضان به اعدام نمر باقر النمر، روحانی شیعه سعودی در تهران و مشهد مقابل ساختمان‌های سفارت و کنسولگری عربستان تجمع کردند.

شیخ نمر و فراز و نشیب روابط ایران و عربستان

اعدام شیخ نمر نمر، روحانی ناراضی شیعه در عربستان سعودی، روابط این کشور با ایران را به سطحی از تیرگی رسانده که در بیست و هشت سال گذشته، بی سابقه نظر می رسد.

شیخ نمر، 'صدای بهار عربی در عربستان سعودی'

نمر باقر النمر، مشهور به شیخ نمر، حدود چهار سال پیش و در اوج اعتراضات "بهار عربی" در عربستان سعودی زخمی و بازداشت شد. بازداشتی که با اجرای حکم اعدام او پایان گرفت.

رابطه ایران و عربستان؛ دوستی‌های گذرا، خصومت‌های ماندگار

در ۹ دهه‌ای که از برقراری مناسبات سیاسی میان ایران و عربستان می‌گذرد، رابطه این دو کشور فراز و نشیب‌های متعددی به خود دیده و کمتر عاری از تنش و سوءظن بوده است.